Pravidelní čtenáři mého “blogu” si zajisté všimli, že jsem pár týdnů nenapsal žádné pokračování mé tradingové cesty. Musím k vám být upřímný – v posledních týdnech jsem díky chaosu, který způsobil Donald Trump, nezažíval ideální období. Obrovská volatilita mě až příliš lákala do obchodování – já tak vstupoval i do obchodů, kterým bych se dříve vyhnul. Absolutně nečitelná situace je pro fundamentální tradery extrémně nebezpečná. O své ztrátové obchody se ani nemohu podělit – nebyla u nich totiž žádná logika. Jasně jsem tak porušil své zásady, což se nevyplatilo.
Na začátku dubna po “liberation day” jsem tak zaznamenal hned několik ztrát. Ty vedly k revenge tradingu, což mé ztráty jen zvýšilo. Bohužel se mi tak podařilo přijít o většinu zisků, které jsem na svém účtu tak pracně střádal a zde zdokumentoval. V takových okamžicích však jsem o to radši, že obchoduji na prop účtu od Fintokei a ne se svými penězi. Ani ztráty mě však neodradily – vzal jsem si pár týdnů oddych a vrátil se zpět v plné síle a do mnohem racionálnější trhu. Velká část ztrát se mi navíc již povedla dohnat zpět. Jak se mi to povedlo?
Díky Fintokei mohu obchodovat s omezeným rizikem – maximální ztráta, která mi hrozí, se rovná ceně mého programu ProTrader. Dalším dílem tak pokračuje série článků o obchodování na programu ProTrader od společnosti Fintokei. K dispozici mám kapitál ve výši 100 tisíc EUR a pro splnění první výzvy musím generovat zisk ve výši 8 %. Podívejte se, jak se mi v minulém týdnu vedlo.
Můj nejziskovější obchod: zisk 54000 Kč na zlatě!
Při správné exekuci obchodu ani nemusíte u počítače vysedávat, stačí jen nastavit stop loss a profit target a jít na ryby..nebo v tomto případě spát. Musím se přiznat, že zlato je pro mě zatím asi největším oříškem, nejvíce ztrát jsem generoval právě na něm. Vysoká volatilita láká k obchodování, pohyby zlata jsou však mnohdy nevyzpytatelné. Mou chybou také byl příliš utažený stop loss. Místo swingových pozic jsem chtěl profitovat z krátkých pohybů, na to jsem však měl mnohdy příliš malý stop loss a vysoký objem. Zlato mě tak v posledních týdnech stálo mnoho peněz. Odradit jsem se ale nenechal a počal si na ten správný vstup.

Ten přišel 22. dubna – zlato ten den dosáhlo historického maxima na 3500 USD. Následně však začalo obrovsky ztrácet, dle mého názoru tradeři ve velkém vybírali zisky, což způsobilo velký propad u psychologické úrovně 3500 USD. Já do obchodu však naskočil až večer a rozhodl jsem se využít sestupného trendu. Dle čeho jsem však časoval svůj short? Za vším opět stál Donald Trump. Ve svém proslovu připustil vyjednávání o celní dohodě mezi USA a Čínou, což trhy uklidnilo.
Vyjádřil se také k situaci kolem J. Powella – šéfa Fedu prý rozhodně neplánuje vyhodit. Po velké akciové korekci z předchozího dne tak na trhu jasně zavládl risk on sentiment, který jen pomohl srazit zlato níže. Rizikový sentiment byl patrný i z reakce trhu na výsledky společnosti Tesla, které byly zveřejněny v úterý večer. Tesla představila žalostná čísla, přesto akcie vzrostly. Jednalo se o téměř dokonalý obchod, jelikož jsem svůj take profit nastavil těsně nad úroveň 3300 USD, kde jsem očekával rezistenci. Ve spánku jsem si tak přišel na 54000 Kč.
Trhy nerostou? Nevadí! Zisk 40000 na Nasdaqu!
I můj druhý short byl velmi povedený a jako z učebnice fundamentálního tradera. Ve středu 30. dubna jsem si počkal na report k HDP v USA. Ten mohl s velkou pravděpodobností způsobit obrovskou volatilitu na trzích. Americké indexy přitom v několika předchozích seancích rostly. Obava o hrozící stagflaci v USA však byla stále v mysli většiny trhu. Právě tento report měl ukázat, zda již chaotická politika Donalda Trumpa poškozuje americkou ekonomiku nebo ne. V případě horších než očekávaných čísel jsem byl připraven ihned vstoupit do krátké pozice a spekulovat proti indexu Nasdaq. Přesně to se i stalo a já za 5 minut vydělal 40 tisíc Kč.

Report HDP za první kvartál totiž ukázal, že americká ekonomika oslabila o 0,3 % ve srovnání s minulým kvartálem. Naposledy americké HDP rostlo o 2,4 %. Report byl doplněn o inflační data, která připomínala nejhorší možný scénář – stagflaci. Cenový index, který ukazuje na hladinu cen všech statků a služeb obsažených v průzkumu HDP, vykázal v mezikvartálním srovnání růst o 3,7 %. V předchozím kvartále přitom ceny rostly jen o 2,4 %. Hrozba stagflace v USA se tak stala reálnější. Oslabovat začíná také trh práce – počet nově zaměstnaných v americké ekonomice mimo zemědělství dle ADP vyšel na pouhých 62 tisíc, trh přitom očekával téměř dvojnásobek.
Stav na mém účtu
I přes velké škody, které jsem na svém účtu napáchal na začátku dubna, můžete na mém obchodování jasně vidět, že sledování fundamentů a obchodování podle nich funguje. To platí i během tak chaotického období, jako je nyní. Můj kapitál se dostal zpět k úrovni 104 000 EUR. Jsem tak stále blízko ke splnění první fáze výzvy. Cesta ale bude ještě dlouhá, v tomto roce však již věřím ve splnění obou výzev a první payout. Tato cesta se rozhodně vyplatí sledovat!
Zdroj: Fintokei
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.