Dolar smazal část pondělních zisků směrem k 1,1190 za euro. Americké výnosy opět rostly, dnes růst korigují. Koruna zpevnila pod 24,95 za euro a pod 22,30 za dolar.

Na jaké dluhopisy se zaměřit a co to může znamenat pro dolar

Klíčové body

  • Trh sází na mírnější úpravy sazeb Fedu v letošním roce.
  • V době, kdy vyprší celní pauzy, budou USA řešit otázku daňové reformy.
  • Rizikem druhé poloviny roku bude napřímení americké výnosové křivky. 
Zdroj: Depositphotos

Jedním z dopadů americko-čínské obchodní dohody je snížení sázek na letošní pokles sazeb. Trh se teď přibližuje březnové prognóze centrální banky pracující s mediánem dvojího snížení úroků. Dle futures sazeb Fedu by na první úpravu mělo dojít v září a na druhou v prosinci. Tedy co kvartál, to snížení po čtvrt procentním bodu.

Zdroj: CME

Americká banka Goldman Sachs na základě méně utažených podmínek financování očekává pouze jedno snížení sazeb, a to v prosinci. Další pak v březnu 2026 a v červnu 2026. Terminální sazbu vidí v pásmu 3,5 % až 3,75 %, trh níže v pásmu 3,25 % až 3,5 %.

Zdroj: Goldman Sachs

Přecenění úrokového výhledu se na začátku tohoto týdne projevilo ve zploštění americké výnosové křivky, kde nejrychleji rostly výnosy středních splatností. Se zmírněním nejistoty ohledně celní politiky by měla proinflační rizika zmírnit. Faktem je, že trh teď pracuje s nad očekávání silnější ekonomikou, která by například dle Goldman Sachs měla letos růst o 1 % oproti předchozí predikci 0,5 %.

Zdroj: Goldman Sachs

Jsme svědky dalšího rychlého obratu ve výhledu, tentokrát pozitivním směrem. Nejistota sice zmírnila, stále však nezmizela. Dopady agresivní celní politiky už z části proběhly, a je otázkou, jak se budou vyvíjet další kola klíčových vyjednávání. Možné efekty, jako je propouštění, se tak posouvají v čase, což trh reflektuje právě skrze pomalejší úpravu úroků. 

Zdroj: Goldman Sachs

V Goldman Sachs pracují s výhledem méně utažených podmínek financování, které budou mít méně negativní dopady na americký ekonomický růst. Jednou ze složek těchto podmínek jsou výnosy státních dluhopisů, zejména těch dlouhodobých. A právě jejich nabídková strana by mohla do hry vstoupit ve druhé polovině roku a na začátku příštího.

Republikáni tento týden navrhli daňový zákon, který je svými opatřeními na straně příjmů více pro-deficitní. Prezident Trump mluví o „největším snížením daní v historii“. Doba, kdy budou USA řešit toto téma, ne náhodou spadá na léto, tedy na čas, kdy vyprší celní pauzy v rámci recipročních cel a cel uvalených na Čínu. Existuje tak šance, že se pozornost stočí na daňovou otázku, zatímco v ekonomice budeme řešit dopady celní situace dle dalšího posunu vyjednávání.

Zároveň jde o dobu, kdy by měl být v ideálním případě vyřešen dluhový strop. Pokud tomu tak bude, na pořadu dne bude zvýšená emise pokladničních poukázek s cílem obnovy prostředků na vládním účtu. Vedle toho budou v řešení i potenciální změny ve skladbě emise amerického dluhu.

A zde se dostáváme k otázce, zda dojde k navýšení emisí u delších splatností, jak to již dříve zmiňoval ministr financí Bessent. Pokud ano, a odehraje se tak v době, kdy ekonomika začne reflektovat dopady celní politiky, rizikem je napřímení americké výnosové křivky.

Posun středních výnosů směrem dolů by měl zaceňovat úpravy sazeb ve zbytku roku, a především v tom dalším. U těch nejdelších by se rizikem stal dopad efektu zvýšené čisté nabídky. Výsledkem, minimálně z pohledu jedné ze složek podmínek financování, by bylo jejich utažení. Kritickým scénářem by bylo, pokud by se v rámci hodnocení fiskálního plánu dostali do hry tzv. bond vigilantes, kteří by se zaměřili výprodeje na dlouhém konci křivky. To by však vyžadovalo scénář podobný tomu, co jsme viděli ve Velké Británii za vedení Liz Trussové.

Zajímavá by mohla být implikace pro dolar. Ten by reflektoval nejen výhled sazeb, ale i výkon americké ekonomiky ve srovnání s ostatními. Jelikož v příštím roce můžeme očekávat podporu evropské ekonomiky skrze fiskální expanzi, rizika by se mohla posunout opět směrem k silnějšímu euru. To vše by se samozřejmě muselo odehrát za absence eskalace obchodních sporů a za převahy pozitivních ekonomických překvapení na starém kontinentu.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,1196 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 100,92 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1051 do 1,1197 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,92 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 22,26 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,84 až 25,00 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,12 do 22,46 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo

Newsletter