Počet volných pracovních míst ve Spojených státech v květnu nečekaně vzrostl a dosáhl nejvyšší úrovně od listopadu 2024. Vyplývá to z nových vládních dat zveřejněných v úterý. Investoři tuto statistiku pečlivě sledují, protože může napovědět, kdy by americká centrální banka (Fed) mohla znovu snížit úrokové sazby.
Podle údajů amerického úřadu pro statistiku práce bylo na konci května k dispozici 7,76 milionu pracovních míst, což je více než 7,39 milionu z předchozího měsíce. Očekávání analytiků přitom byla nižší, počítali s 7,3 milionu volných míst. V květnu zároveň došlo k 5,5 milionu nových nástupů do zaměstnání, což je mírný pokles oproti dubnu. Míra náboru se snížila z 3,5 % na 3,4 %. Míra odchodů zaměstnanců na vlastní žádost, která signalizuje jejich sebevědomí ohledně pracovních příležitostí, naopak mírně stoupla na 2,1 %.
Přesto se obě tyto míry, jak náborová, tak odchodová, stále pohybují poblíž nejnižších hodnot za poslední dekádu. Ekonomové proto mluví o pracovním trhu, který se nachází spíše v „klidovém režimu“, bez výrazného růstu či poklesu.
Úterní data přicházejí krátce před zveřejněním další důležité zprávy o trhu práce, která má být publikována ve čtvrtek. Očekává se, že v červnu došlo k dalšímu zpomalení růstu pracovních míst, kdy počet nových pracovních míst mimo zemědělství pravděpodobně klesne na 110 tisíc a míra nezaměstnanosti mírně stoupne na 4,3 %.
Podle aktuálních odhadů trhu byla v úterý šance na snížení úrokových sazeb na červencovém zasedání Fedu zhruba 23 %, ale investoři téměř jednomyslně očekávají alespoň jedno snížení do konce září.
Sám předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell na úterní konferenci o měnové politice Evropské centrální banky v Portugalsku uvedl, že červencové snížení sazeb nevylučuje, ale rozhodnutí bude záležet na dalších datech. Přiznal, že Fed by už pravděpodobně sazby snížil, nebýt dopadů cel na americkou ekonomiku zavedených administrativou prezidenta Trumpa. Powell opět zdůraznil, že centrální banka chce jednat opatrně a nejprve vyhodnotit skutečné dopady cel na inflaci.
Koruna prolomila kurzový milník 21 USD/CZK a dosáhla lokálního minima na úrovni 20,87 USD/CZK. Posilování české měny je patrné i vůči euru, kde se kurz dostal na 24,67 EUR/CZK. Dalším důležitým faktorem, který může ovlivnit vývoj měnových kurzů, bude inflační report plánovaný na pátek.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,1795 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,71 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1748 do 1,1872 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,69 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 20,94 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,64 až 24,72 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 20,77 do 21,02 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Yahoo Finance, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed