Britskými trhy otřásla nejistota kolem ministryně financí Reeves, libra a dluhopisy pod tlakem

Klíčové body

  • Spekulace o možném odchodu ministryně financí Rachel Reeves vyvolaly prudký výprodej britských dluhopisů a propad libry.
  • Výnosy 30letých dluhopisů vzrostly nad 5,4 %, libra klesla o více než 1 % a akcie se rovněž propadly.
  • Investoři se obávají uvolnění fiskální politiky a hrozby fiskální krize, což připomíná chaos z období vlády Liz Truss.
Zdroj: Depositphotos

Britské finanční trhy kvůli spekulacím o možném odchodu ministryně financí Rachel Reeves ve středu výrazně oslabily. Výnosy dlouhodobých britských dluhopisů (tzv. gilts) prudce vzrostly, například u 30letých dluhopisů překročily 5,4 %, což znamená nárůst o více než 20 bazických bodů. Libra mezitím oslabila o více než 1 % a klesla pod hranici 1,36 dolaru, čímž se stala nejhůře performující měnou dne. K poklesům došlo i na akciovém trhu.

Impulzem k tomuto výprodeji bylo vystoupení premiéra Keira Starmera v parlamentu, kde odmítl potvrdit, zda Reeves zůstane ve své funkci i po příštích volbách. Reeves při projevu působila velmi emotivně a dokonce si utírala slzy, což vyvolalo obavy investorů. Přestože vláda později situaci vysvětlila jako osobní záležitost a vyjádřila Reeves podporu, škody na trhu už byly napáchány.

Investoři se obávají, že pokud by Reeves odešla, její nástupce by mohl výrazněji uvolnit fiskální pravidla a více spoléhat na zadlužování. To by znamenalo vyšší riziko pro stabilitu veřejných financí. Situace připomněla chaos z roku 2022 za vlády Liz Truss, kdy nečekané rozpočtové plány vedly k prudkému růstu výnosů a masovým výprodejům dluhopisů.

Tento nejnovější otřes přerušil období relativního klidu na britských trzích, kdy gilts překonávaly výkonností ostatní evropské dluhopisy a libra posilovala vůči dolaru. Zároveň to zvyšuje napětí před dalším rozpočtovým rozhodnutím plánovaným na podzim, které už v minulosti vyvolávalo výraznou volatilitu.

Vláda tak nyní balancuje mezi potřebou podporovat hospodářský růst a nutností udržet si důvěru finančních trhů. Premiér Starmer navíc čelí tlaku vlastní strany, která hájí sociální stát, a roste i hrozba ze strany Reformní strany Nigela Farage.

Podle odborníků hrozí, že pokud nebudou přijata přísná opatření, což je například zvýšení daní nebo přehodnocení výdajů, tak může Velká Británie čelit vážné fiskální krizi. Investoři proto budou v následujících měsících bedlivě sledovat každý krok vlády.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,1789 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,86 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1693 do 1,1817 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,66 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 20,92 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,62 až 24,70 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 20,85 do 21,11 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, Yahoo Finance, CNBC

Newsletter