Víkendové rozhodnutí Donalda Trumpa o uvalení třicetiprocentních cel (k jednání) na dovoz ze zemí Evropské unie představuje číslo, které se pohybuje spíše na vyšší straně intervalu, který předpokládal trh a ekonomičtí komentátoři. Není to překvapení pro ty, kdo pozorně sledovali vývoj po ikonické tiskové konferenci z počátku dubna letošního roku, kdy prezident oznámil generální rámec cel určených pro všechny dovozce.
Dubnové oznámení vyvolalo paniku na finančních trzích. Akciové indexy se sesunuly na korekční dvacetiprocentní hranici, která v žargonu obchodníků označuje technický medvědí trh. Bylo to divadlo hodné apokalyptických scénářů, které se však ukázalo být pouze dočasným jevem. Neunavitelní investoři, vezoucí se na pořekadle „buy the dip“ opět zachránili svými nákupy situaci. Od té doby došlo k plnému srovnání tohoto propadu a index S&P 500 uzavřel na nových maximálních úrovních, jako by se dubnová epizoda nikdy nestala.
Tříměsíční perioda, která následovala, byla doprovázena překvapivým narativem o oslabujícím dolaru. Trhy si začaly pohrávat s teorií známou pod zkratkou TACO – Trump Always Chickens Out, neboli že Donald Trump vždy sleví ze svých požadavků, když jeho kroky začnou negativně ovlivňovat ceny aktiv. Evropské akciové indexy posilovaly rychleji než ty americké, což bylo pro mnohé investory signálem, že éra americké dominance se chýlí ke konci. Narativ o americké výjimečnosti dostával na frak a kurz EURUSD se dotknul dlouho neviděné hodnoty 1,18.
Donald Trump si mohl oddychnout. Jeho dubnové entrée bylo kompletně zapomenuto, média se věnovala jiným tématům a kritici oslavovali jeho údajné ustoupení. Cla však zůstala a naplňovala americký státní rozpočet o nezanedbatelné desítky miliard dolarů. Rétoricky slavili vítězství Trumpovi odpůrci, ale peníze začaly téct do rozpočtu, což je v politice to jediné, na čem skutečně záleží.
Prezident proto pravděpodobně usoudil, že dozrál čas k druhému útoku a uvalil cla na hlavní dovozce ze starého kontinentu. Dá se očekávat negativní reakce na evropských akciích a kurzu eura proti dolaru. Smažeme část relativní performance evropských aktiv vůči americkým, která se v posledních měsících hromadila jako sníh na horských svazích.
Lze také očekávat obrat narativů zpět směrem k americké výjimečnosti. Americké akciové indexy by měly prokázat mnohem větší výdrž než při dubnovém šoku. Trhy si již jednou prošly podobnou zkouškou a naučily se, že Trumpova rétorika a jeho skutečné kroky jsou často dva různé světy.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,1676 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,99 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1628 do 1,1738 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,67 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 21,13 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,63 až 24,70 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,00 do 21,22 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, CNBC, Yahoo Finance