Guvernér Bank of England Andrew Bailey se ostře vymezil vůči výroku britské ministryně financí Rachel Reevesové, která označila finanční regulaci za „botu na krku podnikání“. Ve svém vystoupení před Výborem pro financí Dolní sněmovny uvedl, že tento postoj nesdílí a zdůraznil, že základní finanční stabilitu nelze obětovat ve jménu hospodářského růstu.
Bailey hájil zejména pravidla „ring-fencingu“, tedy oddělení retailového a investičního bankovnictví, která byla zavedena po finanční krizi v roce 2008. Podle něj tato opatření významně přispívají ke snadnějšímu řešení případných problémů bank a chrání spotřebitele, domácnosti i firmy. Připustil však, že některé konkrétní části poválečné regulace, například limity pro schvalování hypoték, lze upravit tak, aby podpořily hospodářský růst.
Ministryně Reevesová ve svém projevu na Mansion House slíbila smysluplnou reformu pravidel ring-fencingu, které podle ní brzdí úvěrovou aktivitu a tím i celou britskou ekonomiku. Bailey ale oponoval, že Spojené království ve skutečnosti neprosazuje přísnější pravidla než jiné země, a že robustní regulace je nutná k ochraně finanční stability. Na přímý dotaz ohledně výrazu „bota na krku podnikání“ pouze suše konstatoval: „Tímhle stylem se nevyjadřuji.“
Bailey se rovněž vyjádřil k vládnímu plánu přimět penzijní fondy investovat do málo likvidních aktiv, například infrastruktury. Upozornil, že přímé nařízení tohoto typu může mít nečekané důsledky a že by bylo vhodnější, aby se sektor zapojil dobrovolně na základě morálního apelu.
Dále guvernér uklidňoval obavy z rostoucích nákladů britské vlády na financování – zejména u dlouhodobých dluhopisů. Podle něj jde o globální jev způsobený mimo jiné obchodními bariérami a nejistotou ohledně veřejných financí. Britský vývoj není podle Baileyho nijak vybočující, a v některých jiných státech došlo dokonce k prudšímu nárůstu výnosových křivek.
V závěru Bailey zpochybnil nutnost zavádět digitální měnu centrální banky. Uvedl, že bude potřeba „velmi přesvědčivých argumentů“, pokud se v praxi osvědčí posilování digitální infrastruktury ve stávajícím systému plateb mezi komerčními bankami.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,1699 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,482 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1646 do 1,1752 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,62 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 21,04 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,59 až 24,64 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 20,94 do 21,14 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, CNBC, Yahoo Finance