Miluj, jez a vyvíjej. Startupům země zaslíbená

Podnikatelé na Bali zbystřili příležitost. Namísto polehávání na pláži s drinkem v ruce, je v kurzu tamní startupová scéna charakteristická nízkými režijními náklady a navíc obklopená překrásnou přírodou.

„S rapidním rozmachem možnosti práce z domova se rozjela i expanze vytváření podnikatelských hubů. Bali se tak velice rychle stalo ideálním místem pro startupy všech druhů,“ popisuje situaci exotické země Andrea Loubierová, ředitelka emailového startupu Mailbird.

Poté co Loubierová dostudovala vysokou školu, postupně se propracovala do situace, kdy se rozhodla prozkoumat podnikatelské příležitosti v Asii. Právě na Bali se pak setkala s Michaelem Bodekaerem, zakladatelem indonéského technologického startupu Livit. Bodekaer byl tím člověkem, který ji pomohl založit vlastní společnost založenou na jednoduchém emailovém programu vytvořeném pro systém Windows.

Startupy a jejich ekosystém

Za poslední tři roky se na Bali silně rozrostla infrastruktura informačních technologií. Lídrem této oblasti jsou především poskytovatelé internetu a optických sítí.

„Existuje zde tolik iniciativ vzájemné podnikatelské spolupráce, že se Bali stává ideálním místem pro rozjetí vlastního technologického startupu,“ tvrdí optimisticky Loubierová. Právě její společnost úzce spolupracuje se zmiňovanou firmou Livit, která se zaměřuje jednak na poskytování zaměstnaneckých prostor, ale především mentoringem pro začínající podnikatele a technologické služby.

Na Bali naleznete spoustu dalších podobných společností nabízející tzv. coworkingová místa, kde se mohou podnikatelé dělit o své nápady a zároveň tak rozjíždět možnou spolupráci i myšlenku vlastního podnikání. Příkladem může být například společnost Hubud, která byla v tét oblasti průkopníkem.

Pracovní místo nebo odpočívárna?

Hubud se svými více 250 členy, je jedna z největších coworkingových společností na Bali. Při prvním pohledu mohou být její prostory zaměněny za jednu velkou prázdninovou vilu. Otevřený prostor nabízí výhled na širá rýžová pole, naleznete tam i bazén, kavárnu a internetové připojení v každé místnosti je samozřejmostí. Cílem každého takového místa je připravit co nejpříjemnější prostředí, které se pozitivně projeví na produktivitě pracovníků.

„Nikde jinde jsem neudělal tolik práce,“ řekl pro CNBC Peter Wall, zakladatel Hubudu. „Nikde jinde nenajdete tolik kreativní energie, která, jak se zdá, je na tomto místě až nakažlivá.“

Nižší režijní a životní náklady

Dalším faktorem, který láká startupy na Bali, je nízkonákladové prostředí. Náklady na život v coworkingové místnosti společnosti Ubud jsou zhruba 1060 dolarů, zatímco za podobné místo na Floridě bysta zaplatili 2533 dolarů.

„Bali vám nabízí možnost usilovně pracovat, ale zároveň si žijete jako král,“ řekla Kristina Viderová, ředitelka společnosti Livit. A netýká se to pouze coworkingových míst. Vzhledem k tomu, že turismus je hlavním motorem místní ekonomiky, naleznete zde vše, co každý turista i začínající podnikatel potřebuje.

Strategická pozice

Bali je stejně tak dobrým strategickým místem, kam je možné nalákat IT talenty. Je tomu tak už je proto, že se nachází v blízkosti dalších podnikatelsky oblíbených místech jako je Jakarta či Bandung, kde se nachází ještě větší množství investičních komunit.

I přes rostoucí popularitu je stále zapotřebí zapracovat na zlepšeních, především pak v oblasti stále se vyvíjející IT infrastruktury, která je v porovnání se sousedními zeměmi stále relativně zaostalejší.

Jak investovat do startupů i větších firem: Equity crowdfunding

Byznys ve světě aneb kde nejlépe rozjet startup

Newsletter