Expert: OPEC se sjednotí, ve vlastním zájmu

Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) by měli skončit s hašteřením kolem omezení produkce. Neměli by riskovat, že se skupina na světových trzích s ropou stane bezvýznamnou. Uvedl to Garry Ross, zakladatel poradenské společnosti PIRA, která je nyní součástí S&P Global Platts. Zástupci zemí OPEC budou o omezení produkce jednat 30. listopadu ve Vídni, uvedla agentura Bloomberg.

Podle Rosse, který je dlouholetým pozorovatelem OPEC, je v zájmu všech členů ropného kartelu, aby bylo dosaženo dohody zaměřené na ceny ropy. Ty jsou aktuálně o 61 procent níže, než byla maxima v roce 2014. Pokud se představitelé OPEC nedohodnou, můžou ceny ropy spadnout až k úrovni 35 USD za barel. Naopak v případě dohody by ceny mohly zamířit k úrovni 60 USD za barel, což by bylo o 35 procent výše než nyní.

Země OPEC v říjnu zvýšily těžbu ropy na nový rekord

Ceny ropy dříve v tomto měsíci klesly pod 45 USD za barel, důvodem bylo znepokojení nad tím, že členové OPEC nebyli schopni dosáhnout za osm let první dohody o omezení těžby. Klíčové země, Írán a Irák, upozorňují na to, že by měly být osvobozeny z omezení produkce. Naopak Rusko, které členem kartelu není, uvedlo, že je připraveno těžbu omezit, a to v případě, že se na tom shodne celý kartel.

„OPEC musí dosáhnout dohody, aby se stal opět významným. Podle nás dojde k omezení těžby a když půjde do tuhého, taky si myslí, že se země dohodnou kolektivně 30. listopadu,“ míní Ross.

Pokud OPEC nenařídí významné škrty, můžou ceny ropy uprostřed „vytrvalého celosvětového růstu nabídky“ opět klesnout, uvedla minulý týden Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Zvolení republikánského kandidáta Donalda Trumpa 45. prezidentem Spojených států sice není pro OPEC zásadní hybnou silou, může ale přinést tlak na dosažení dohody, dodal Ross.

Seskupení těžařů pravděpodobně své členy k dosažení dohody přesvědčí, protože vyšší ceny potřebují všichni, poznamenal Ross. Ceny ropy postupně klesly ze 100 dolarů za barel až na 12leté minimum pod 30 USD/b letos v lednu. Saúdská Arábie, která je největším těžařem ropy, musela kvůli zmírnění dopadů čerpat své měnové rezervy. Za poslední rok utratila 115 miliard dolarů a také plánuje prodej podílu ve státem vlastněné ropné firmě.

Newsletter