Dolar oslabuje oproti japonskému jenu o 0,7 %, ostatní měnové páry mohou reagovat na vyjádření centrálních bankéřů, která jsou plánovaná dnes na 15:30 (Lagardeová za ECB, Powell za Fed, Ueda za Bank of Japan, Bailey za Bank of England).

Koruna hledá směr. Podepisuje se na ní absence dat

Domácí měna se během čtvrtka obchodovala v rozmezí menším než 10 haléřů, a to jak vůči euru, tak i dolaru. Tato nízká volatilita je způsobená nedostatkem nových dat. Devizový trh se tak opírá o informace z předchozích dní. S jakým výsledkem?

Česká koruna jako by se nemohla rozhodnout, kterým směrem se má vydat. Na jedné straně jsou pozitivní ekonomická data, tlačící na posílení, z druhé strany ji ale brzdí výroky členů ČNB ohledně možného oddálení plánu navyšování úrokových sazeb. V pondělí se na toto téma vyjádřil člen ČNB Vladimír Tomšík, další den jeho slova následoval Marek Mora a ve středu vše završil guvernér Jiří Rusnok, který v rozhovoru pro ČTK řekl: „Pokud by koruna dál systematicky posilovala, může to být důvod k pomalejšímu zvyšování sazeb.“

Koruna rovněž následovala další měny střední a východní Evropy. Spojitost se včerejším tlakem na mírné posílení oproti euru jsme totiž mohli pozorovat nejen u ní, ale i u polského zlotého, o něco méně pak u maďarského forintu.  Zdá se, že se investoři obchodující s korunou nyní nepouštějí do větších transakcí a patrně vyčkávají na nové informace ohledně úrokové sazby, za necelý týden tu máme zasedání ČNB, a na finální údaj o HDP České republiky za 1Q 2017, který bude zveřejněn příští týden. Domácí měna se nyní obchoduje na hodnotě 26,30 za euro a její dnešní vývoj vidíme v rozmezí 26,25 až 26,34 EURCZK.

Výraznější pohyb se nekonal ani na měnových párech s dolarem, jelikož dopad nízkých výnosů amerických státních dluhopisů kompenzoval data z trhu práce. Tzv. greenback se momentálně obchoduje na úrovních 1,117 EURUSD a 23,55 USDCZK. Jeho dnešní pohyb odhadujeme mezi hranicemi 1,114 až 1,119 EURUSD a 23,49 až 23,62 USDCZK.

Pro dnešní den nás čekají indexy výrobních sektorů a služeb, a to jak z Evropy, tak ze zámoří. Analytici u evropského PMI očekávají mírný pokles, kdežto u amerického PMI se předpokládá pravý opak. Další americká data se budou týkat počtu prodejů nových domů, kde se očekává nárůst z 569 tisíc na rovných 600 tisíc domů. Z domácí ekonomiky se dočkáme dekádní bilance, kterou vydá ČNB.

Newsletter