Je propad cen ropy extrémní?

Chaos, panika, propad cen akcií ropných obrů a razantní snížení příjmů státní pokladny těžebních zemí. To vše jsou aspekty, které s sebou přinesl intenzivní propad cen ropy. Panika a propad akcií se týká v podstatě všech světových trhů, snížení státních příjmů je pak doménou ropných exportérů. Cena černého zlata se dostala až na svá 13letá minima. Otázkou, kterou si asi mnozí nepoložili, ale zůstává: Je tohle opravdu důvod k  panice?

Během zmiňovaného propadu byly emoce umocněny různými přirovnáními. Agentura Bloomberg například poukázala na to, že barel americké WTI byl jednu dobu levnější než galon mléka třídy III, které na chicagské komoditní burze slouží jako hlavní benchmark (viz graf č.1). V případě Brentu pak bylo použito srovnání s cenou průměrného norského lososa. Jeden barel Brentu v přepočtu na cenu v norských korunách byl zase levnější než cena 4,5kilové ryby (viz graf č.2).

Ve čtvrtek ceny ropy přiměla k až 7% růstu spekulace o omezení produkce Saúdskou Arábií a dalšími zeměmi kartelu OPEC. Cena Brentu a americké lehké ropy WTI nahlédla k 36-37 dolarům za barel.

 

Ceny ropy letí vzhůru. Saúdská Arábie podle ruského ministra energetiky Novaka navrhla, aby těžařské země snížily produkci ropy až o pět procent, a podpořily tak ceny suroviny na světových trzích.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 28. leden 2016

 

Z dlouhodobého hlediska vývoje cen ropy byla předchozí nervozita z propadu cen ropy, kterého jsme byli svědky, přehnaná – tvrdí v analýze klientům Jim Reid, šéf oddělení pro globální úvěrovou strategii Deutsche Bank. Dle jeho slov není cena ropy po očištění o inflaci nikterak „extrémní“, jak si někteří obchodníci myslí.

„Dlouhodobý graf upravené ceny ropy ukazuje, že jeden barel se od roku 1861 pohybuje v průměru na 47 dolarech (viz graf č.3). Na základě toho lze říci, že aktuální ceny jsou sice nízké, ovšem rozhodně nejsou nikterak výjimečné oproti dlouhodobému trendu,“ přepisuje Reidova slova server Business Insider.

Stratég je dále přesvědčen, že pokud ceny zůstanou na aktuálních úrovních, mohl by letošní rok být prvním, kdy se jejich očekávání po dlouhé době setkají s pozitivní odezvou. I tak ale platí, že komodity patří mezi ty statky, u kterých je pravděpodobné, že nepředstihnou dlouhodobý růst inflace. Pokud se tak však stane, povede to k pozvolnému využití alternativních zdrojů, což je, na druhou stranu, běh na velice dlouhou trať.

Newsletter