Každá desátá půjčka je riziková, ukázal průzkum

Zdroj: Pixabay

Pravidelný průzkum České bankovní asociace ukázal, že v roce 2022 se rizikově zadlužil každý desátý Čech. Průzkum „Češi a financování spotřeby“ 2022 jako každý rok prováděla agentura Ipsos. Zatím poslední výsledky vykázaly mírné zlepšení (oproti roku 2021), konkrétně o jeden procentní bod. Podíl nesplácených půjček podle posledních údajů klesá.

Index rizikového zadlužování roku 2022 dosáhl na 10 %

Ze všech oslovených lidí, kteří mají zkušenosti se zadlužením, se cirka desetina zadlužuje s jistým rizikem. Celkově si už nějakou formou půjčky prošlo 74 % oslovených Čechů. Lze tedy říci, že z posledního průzkumu ČBA věnovaného spotřebitelských půjčkám vyplývá, že 7 – 8 % dospělé populace se zadlužuje spíše rizikově.

Co je považováno za rizikové zadlužení?

Rizikovost zadlužení se stanovuje kombinací rizikových faktorů. Jediné riziko podstoupené při vzetí úvěru ještě nemusí znamenat rizikové celé zadlužení. Ale jakmile spotřebitel zkombinuje dvě a více rizik, už je vyhodnocen jako člověk s rizikovým zadlužením. Konkrétně jde o následující prvky rizikového chování spotřebitele a jejich kombinaci:

  • dlužník je ochoten krýt splátky zcela nebo zčásti další půjčkou
  • aktuálně dlužník splácí 3 a více půjček
  • dlužník si půjčil při dlouhodobém nedostatku peněz
  • dlužník si půjčil na běžnou spotřebu, na luxusní elektroniku nebo na zábavu
  • dlužník si půjčil u nebankovní společnosti či fyzické osoby, aniž by si zjistil, zda má licenci k poskytování úvěrů od ČNB.

Co je naopak půjčkou bezpečnou?

Bezpečnou je půjčka od prověřeného poskytovatele (s licencí ČNB) a jen na věci nezbytně nutné. Peníze se dají bezpečně půjčit i od příbuzného nebo známého, ovšem za předpokladu, že mezi sebou uzavřete jasně formulovanou smlouvu o peněžité zápůjčce.

Další podmínkou pro bezpečné zadlužení je příjem, z nějž můžete bez potíží odkládat na pravidelné splácení. A konečně poslední předpoklad bezpečného zadlužení: výběru půjčky věnujete dostatek času a pozornosti. Porovnáte si jak ceny, tak podmínky poskytnutí a splácení. Pomoci vám může třeba i tento srovnávač, v němž najdete detailní recenze úvěrů: od nejběžnějších půjček poskytovaných ihned na účet, až po hotovostní půjčky, kde poskytovatel vyplácení “peníze na ruku”.

Nejčastěji si půjčujeme na auto nebo motorku

Z průzkumu publikovaného ke konci roku 2022 dále vyplývá, že nejčastější motivací v zadlužení je nové auto nebo motorka (30 %). Dále si peníze bereme na rekonstrukci bytu (27 %), na třetím místě je v četnosti půjček spotřební elektronika, včetně bílých elektrospotřebičů – vybavení domácnosti (26%).

Na opačné straně spektra jsou věci, na které by si valná část Čechů, podle svých slov, nikdy nepůjčila. Jde o zážitky, dovolené, sportovní vybavení nebo splátky jiné půjčky. Dodejme, že z tohoto průzkumu byly vynechány hypotéky. Proto se ve výsledcích neobjevily půjčky na pořízení bydlení.

Banku oslovíme nejčastěji, ve hře bývá i zaměstnavatel

Většinou zamíří Češi pro půjčku k bance. Výzkum ukázal, že takto si již někdy půjčilo cirka 53 % dotázaných. Nejčastěji je to formou kontokorentu (31 %), méně často pak spotřebitelského úvěru (28 %) a ještě méně formou kreditní karty (25 %).

Nákup na splátky využilo již 29 % dotázaných Čechů, ale většinou byly splátky poskytnuty splátkovými společnostmi či leasingovou firmou. Alarmující ovšem je zjištění, že u půjček přímo od prodejců zboží si jen 18 % dotázaných ověřilo, zda má splátková společnost patřičnou licenci ČNB.

Už jsme uvedli, že většina Čechů míří pro půjčku do banky. 28 % dotázaných uvedlo, že si již někdy půjčili u nebankovní společnosti, 23 % od příbuzných a známých a 13 % přímo u prodejce zboží (před rokem 2018, kdy to ještě bylo možné). Jen 9 % dotázaných mělo půjčku od leasingové společnosti a 6 % od svého zaměstnavatele. P2P platformu již někdy využila 4 % účastníků průzkumu.

Nový úvěr plánuje asi 5 % oslovených

Vzít si půjčku teď plánuje cirka 5 % z dotázaných Čechů. Nejčastěji se bude jednat o půjčku do 20 tisíc korun. Nejméně, asi desetina, plánuje úvěr nad půl milionu korun. Pořizovat tito lidé plánují vybavení do bytu, spotřební elektroniku, bílé elektro. Nebo realizovat rekonstrukci.

Průzkum „Češi a financování spotřeby“ 2022 proběhl v říjnu 2022 na reprezentativním vzorku populace ČR ve věku 18–79 let. Velikost vzorku byla 1006 lidí. Přestože výsledky nevypadají na první pohled nijak excelentně, při ohlédnutí se zpět zjistíme, že pokroky přece jen děláme. V roce 2018 se do rizikových úvěrů pouštěla hned třetina dlužníků.

 

Newsletter