Orel proti drakovi aneb Konec vleklých sporů na obzoru

Vyjednávání o podobě vzájemných obchodních vztahů mezi USA a Čínou podle vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa zaznamenalo zásadní posun. V důsledku tohoto pozitivního vývoje ve vyjednáváních je prezident Spojených států ochoten odložit zvýšení cel na dovoz čínského zboží plánované na 1. března. Toto prohlášení v podobě twitterového příspěvku podpořilo naději části investorů, že dosažení dohody o podobě čínsko-amerických nejen obchodních vztahů je již na dosah.

Neshody týkající se podoby vzájemného obchodu mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, USA a Čínou, vygradovaly začátkem loňského roku v otevřenou obchodní válku. Tu zahájil Donald Trump pomyslnou první salvou v podobě zavedení cel na dovoz solárních panelů, jejichž největším světovým producentem je právě Čína .

V průběhu roku pak začalo být postupně gradující uvalování cel přímo namířeno vůči zvyšujícímu se objemu čínského dovozu. Hlavním důvodem pro celní přestřelku byla dle Trumpa snaha narovnat vzájemné obchodování, které je v současnosti nefér vůči Spojeným státům, což má dokládat i výrazný schodek vzájemné obchodní bilance na straně USA.

Ačkoliv je daný argument diskutabilní, o ostatních bolístkách vzájemných vztahů to lze říci již méně. Jedním z motorů čínského hospodářství bylo, a do jisté míry stále je, kopírování zahraničních technologií a svérázné obcházení patentů. Navíc tomu, že je kurz čínské měny renminbi čistě tržně determinován a není uměle oslabován ve snaze podpořit čínskou konkurenceschopnost, také věří jen málokdo.

Blíží-li se tedy vleklý spor skutečně ke svému úspěšnému konci, jedná se pro trhy o pozitivní zprávu, ačkoliv výslednou dohodu již tržní ceny částečně odrážejí. Například čínské akcie reprezentované indexem CSI 300 posílily v reakci na zmíněná prohlášení o téměř šest procent. Klid na obchodní frontě by pak mohl zvýšit investorský apetit po riziku, z čehož by následně profitovaly měny takzvaných rozvíjejících se trhů včetně české koruny.

Pro společnou evropskou měnu by se jednalo taktéž o pozitivní informaci, ovšem možné přesunutí pozornosti amerického prezidenta právě směrem k vzájemnému obchodování USA a starého kontinentu by naopak mohlo působit v opačném směru. Minimálně by však trhy mohly ze stolu smést jednu z řady nejistot, které tíží světový hospodářský růst, což by v důsledku realizování odkládaných investic mohlo zpomalujícímu hospodářskému růstu poskytnout potřebnou vzpruhu.            

Newsletter