Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Očkování jako jeden ze zásadních faktorů dalšího vývoje koruny

Klíčové body

  • Koruna vstoupila do nového roku se ziskem. Dvakrát atakovala hranici 26,10 za euro.
  • Letos očekáváme posílení koruny směrem do pásma 25,00 až 25,50 za euro.
  • Výhled zpevnění má zásadní předpoklady jak na straně zahraničního dění, tak i toho domácího.
Zdroj: Depositphotos

Koruna vstoupila do nového roku se ziskem. Ten sice nedosahuje rozměrů, kterých jsme byli svědky loni v listopadu v návaznosti na zprávy o vakcíně proti koronaviru, i tak jej můžeme považovat za pomyslný odrazový můstek dalšího vývoje. Stále totiž očekáváme, že si domácí měna za letošek připíše zpevnění směrem do pásma 25,00 až 25,50 za euro. Má to však svoje zásadní předpoklady.

Kurz koruny během prvního obchodního týdne roku 2021 hned dvakrát atakoval hranici 26,10 za euro, která představuje nejsilnější hodnoty od listopadu. Úroveň tak lze považovat za support, který by podle nás měl být nakonec prolomen. Zabránit by tomu neměla ani aktuální česká koronavirová situace, kdy se naše země „pyšní“ označením „Best in Covid“, bohužel v tom špatném slova smyslu.

Motorem dění je světový tržní sentiment nahrávající rizikovým aktivům, včetně měn jako je právě koruna nebo polský zlotý a maďarský forint. Klíčovou proměnnou jsou v tomto směru tlaky na slabý dolar. V závěru minulého týdne sice americká měna korigovala malou část předchozích ztrát a dnes ráno v tom pokračuje, patrně z titulu nárůstu delšího konce americké výnosové křivky a revize pozic, které jsou v případě zelených bankovek těžce holubičí, nepředpokládáme však, že by tato etapa byla obratem dlouhodobého trendu.

Korekce dolarových ztrát je vzhledem k předchozímu pohybu namístě. V průběhu času bychom se ale měli vrátit zpět do trendu tlaků na slabší americkou měnu odstartovaného v podstatě už v závěru března 2020. Dolarový trh bude letos vnímat výhled nízkých reálných sazeb, a nadto vidinu další fiskální podpory ze strany amerického ministerstva financí působící na kurz skrz deficit běžného účtu.

Základem tržního sentimentu je běžící proces očkování napříč celým světem, který živí vidinu ekonomické obnovy a postupného návratu do – alespoň relativního – normálu otevřených ekonomik. Zde, opět bohužel, musíme upozornit na to, že Česká republika totálně zaspala, což se nutně projeví i na tolik potřebném nastartování toho zásadního, co bude později ovlivňovat kurz koruny.

Již teď je jisté, že česká ekonomika v závěru roku 2020 přišla o dynamiku předchozí ekonomické obnovy. Sice nečekáme drastický propad jako během loňského druhého čtvrtletí, výkon toho posledního a poté i letošního prvního kvartálu bude uzavírkami nutně ovlivněn. A právě proto, že je tento scénář již očekáván, by jeho vliv na výkon koruny měl být minimální. To hlavní, co určí další posun koruny, se ale od ekonomické obnovy odvíjí. Z toho důvodu je zcela klíčové, aby se očkovací proces co nejrychleji uspíšil, byť to dnešní optikou vypadá snad až neproveditelně.

Jestliže se podaří českou ekonomiku opětovně alespoň přiblížit k normálu, znamenalo by to – za předpokladu obnovy evropských ekonomik s důrazem na naše obchodní partnery – potenciální návrat inflačních tlaků, na které by se zaměřila Česká národní banka. Ta má jako jedna z mála centrálních bank poměrně velký luxus v podobně aktuální inflace nad cílem a především inflačního výhledu směřujícího na horizontu měnové politiky směrem k cíli. Taková situace představuje jistý komfort, kdy ČNB bude „pouze“ sledovat domácí a zahraniční vývoj, aniž by musela jakkoliv měnit nastavenou podobu měnové politiky. Jestliže by ale přišla svižná obnova navázaná na efektivní vakcínu, která se dostatečně rychle rozšíří, možnou akci vyloučit nelze.

ČNB by v takovém případě, který bychom časovali až na závěr letošního roku, mohla přistoupit ke zvýšení sazeb o 25 bazických bodů, a to i nad rámec možného posilování koruny působícího skrze kurzový kanál na utahování měnových podmínek – zde by však nemělo jít o tolik zásadní utažení. I přesto, že tržní sazby možnost zvýšení úroků na konci roku naznačují, ještě silnější spekulace o úrokovém hiku by dodala koruně krev do žil, díky čemuž by se vydala směrem k našemu vytyčenému cíli.

Pokud si tedy shrneme všechny proměnné, které by měly letos působit na silnější domácí měnu, začneme trvajícími tlaky na slabý dolar. Ty podpoří nejen měny rozvojových trhů, jako je právě koruna, ale například i euro, které by mohlo navíc těžit i z přílivu kapitálu do eurových aktiv, jako tomu bylo v roce 2017. To vše by zastřešovala ekonomická obnova na globální úrovni vycházející ze zásadního faktoru proočkovanosti, která by následně ovlivnila domácí inflační tlaky a s nimi i rozhodování ČNB o sazbách. Nelze se proto divit, že mezi rizika tohoto výhledu řadíme především dění kolem očkování, ať už půjde o výrazné prodlevy nebo o černé scénáře typu nových mutací viru, na které budou dostupné vakcíny krátké. Toho se ale, doufejme, nedočkáme…

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2186 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,35 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2181 do 1,2297 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,17 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,14 až 26,26 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,30 až 21,56 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter