Roklen indikátor: Jednou nohou ve fázi zpomalení


13:40 • 26. června 2018

Tagy: Roklen indikátor, ČR, Ekonomika

Červnové vydání Roklen indikátoru prvně prezentuje českou ekonomiku jednou nohou ve fázi zpomalení. Hned 8 ze 14 makroekonomických fundamentů se nachází v kvadrantu zpomalení. U některých indikátorů pozorujeme překvapivou polohu v rámci hospodářského cyklu, kterou interpretujeme nejen pomocí cyklických, ale i strukturálních důvodů.

Avšak buďme opatrní. Vnímat současný stav jako rozhodný moment, kdy je možné označit přesné datum začátku zpomalení, není zcela na místě. Tak jako v posledních měsících „přešlapovaly“ fundamenty na hraně zpomalení, je nyní možné, že další zveřejněné výsledky povedou k oscilaci kolem vertikální osy. Zvlášť měkké indikátory jako podnikatelská důvěra a důvěra spotřebitelů jsou v českých podmínkách poměrně volatilní a již několik měsíců „cestují“ tam a zpět mezi zpomalením a expanzí. Proto se klidně může stát, že se příští měsíc několik fundamentů dočasně vrátí do sektoru expanze. I tak se ale ekonomika jednoznačně přesouvá do fáze zpomalení.

Částečně matoucí se může zdát poloha indikátorů, které jsou zpravidla označovány za předběhové a zpožděné. Ekonomové identifikovali proměnné, které v rámci hospodářského cyklu předbíhají HDP, a ty, které se chovají opožděně. Klasifikace do jednotlivých skupin je jen přibližná a konkrétní chování indikátorů často závisí i na struktuře ekonomiky. Například pro českou ekonomiku zahrnuje OECD mezi předběhové indikátory vedle klasických měkkých dat a vývoj cen na finančním trhu i export. Mezi zpožděné indikátory tradičně zahrnujeme například data z trhu práce.

Současný stav české ekonomiky není plně v souladu s teorií předběhových a zpožděných indikátorů. Zatímco export a podnikatelská důvěra jsou mezi nejvýraznějšími fundamenty ve fázi zpomalení, a naplňují tak chování, jak teorie a předchozí empirické výsledky naznačují, 10leté dluhopisy naopak zůstávají ve fázi expanze. Netradičně se jeví i pozice nezaměstnanosti, kterou ekonomové standardně označují za zpožděný indikátor, a měla by tak hranici mezi expanzí a zpomalením překročit jako jedna z posledních. Namísto toho se již teď nachází ve fázi zpomalení.

Vysvětlení obou nestandardních situací pravděpodobně souvisí se strukturální otázkou české ekonomiky, nejde tedy přímo o rozpor s mechanismy hospodářského cyklu. Již několik měsíců upozorňujeme (například zde), že za polohou statistik z trhu práce a cen navázaných na úrokovou sazbou stojí pravděpodobně strukturální aspekty ekonomiky, a proto není vhodné je interpretovat plně jako součást cyklického chování. Především to, že nezaměstnanost již nemá kam dále klesat a úrokové sazby prochází procesem normalizace.

Až příští vydání Roklen indikátoru tak zřejmě napoví, jak rychle vlastně ekonomika zpomaluje.

RSS

Během bakalářského a magisterského studia na IES FSV UK si postupně vyzkoušel zahraniční univerzity v Holandsku (Maastricht University), Číně (HSBC Peking University) a Španělsku (Universidad Autónoma de Madrid). Ve studiu pokračuje v Ph.D. programu na CERGE-EI, v rámci kterého vyjel na výzkumnou stáž na UC Berkeley. Externě působí na katedře národního hospodářství Právnické fakulty UK. Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.