Deníček investora: O sebenaplňujícím proroctví

Zdravím, pokud jsem před 12 měsíci psal příspěvek na téma „Black-Scholes v období klidu“, tak současné období mi klidné rozhodně nepřijde. Na akciové trhy se vlila vlna výprodejů, což bylo doprovázeno značně zvýšenou volatilitou, a většina akciových indexů tak zakončila rok v červených číslech.

Původně jsem věřil, že se jedná pouze o souhru několika událostí, které jednoduše nastaly v příliš krátkém časovém intervalu, a v konečném důsledku to na trhy nebude mít velký vliv. Nakonec byl ale onen propad mnohem větší, než jsem sám očekával. Na mezinárodní scéně přitom vše začalo velmi pozitivním signálem, a sice dohodou ohledně ponechání 10% sazby cla na dovoz čínského zboží do USA na současné úrovni, na oplátku čehož Čína sníží 40% clo na dovoz amerických aut a dále se zdrží jakýchkoli odvetných opatření, která by dále stupňovala obchodní válku do období, než bude vyjednána dohoda nová. Naděje ohledně uklidnění situace však byla v očích investorů do značné míry negována v momentě, kdy byl vydán zatykač na finanční ředitelku společnosti Huawei Technologies, tedy strategicky významné čínské společnosti. Mimo dění kolem americko-čínské obchodní války jsme ještě mohli sledovat i jakýsi posun vyjednávání v otázce brexitu směrem do strany, který v podstatě nepřinesl investorům žádný jasný signál, nicméně s neúprosně se blížícím koncem dvouleté lhůty, během které mělo dojít k dojednání podmínek odchodu, se jedná spíše o dění negativní.

Z mého pohledu se však nadále jednalo pouze o nějaké posuny či neposuny politických vyjednávání, které měly mít mimo všudypřítomného časování příchodu další recese na tržní nálady maximálně krátkodobý dopad. Nic neobvyklého v porovnání se zbytkem roku. Jakmile se ale začala objevovat první negativní makrodata, bylo zřejmé, že se tyto tržní nálady přelily do skutečné ekonomiky. Hned několik ekonomických indikátorů ke konci roku vykázalo hodnoty, které byly značně pod očekáváním analytiků – jmenovitě americké non-farm payrolls, new home sales, britský PMI mapující náladu manažerů ve výrobním sektoru, německý Ifo business climate index a další. Tyto indikátory mimo standardního ukazatele HDP ukázaly, že agregátní poptávka skutečně zpomaluje, alespoň na chvíli.

Situaci, která tedy v prosinci vyústila ve značný akciový pokles šlo dle mého názoru předpovídat pouze obtížně. Při hledání ve změti událostí roku 2018 is ale nelze nepovšimnout jednoho drobného náznaku, který se objevil na forwardové křivce americké mesíční OIS sazby již někdy během ledna, kdy na krátkou chvíli došlo k inverzi mezi dvouletými a tříletými forwardovými body. Jednodušeji řečeno – došlo k situaci, kdy byl kratší tenor na vyšší úrovni než tenor delší, což je mnohými analytiky považováno za předzvěst propadu na rizikových trzích, především pak na akciích. V prosinci se poté podobná situace vyskytla i na amerických vládních dluhopisech, kdy se spread pětiletého a tříletého výnosu dostal do záporných čísel, což nastalo poprvé za posledních deset let.

Vzniklá situace tedy přinesla investorům (včetně mě) další vrásky na čele. Ostatně americký index S&P 500, tedy evergreen mezi akciovými indexy, vykázal za poslední rok celkový výnos přibližně -4,09 % (po započtení dividend), což nepůsobí tak hrozivě, jak to popisují zpravodajské titulky, nicméně žádná sláva to také není a za své prostředky si investoři jistě představují lepší zhodnocení. Jak tedy na současnou situaci reagovat? Obecné investiční poučky říkají, že v podobných případech je třeba omezit investice do cyklických titulů a zaměřit se spíše na defenzivní společnosti. Dále je vhodné volit aktiva, která poskytují nějakou pravidelnou výplatu (úrok či dividendy) a poskytují tak alespoň částečnou ochranu před tržní volatilitou. Možnou volbou tak jsou například dluhopisy investičního stupně či tituly společností s nízkou betou, které zároveň vyplácejí stabilní dividendu. Mojí volbou pro následující období zřejmě budou dividendové indexy, které zajistí věřitelům pravidelnou dividendu a zároveň je ušetří náročného výběru konkrétních titulů. Tedy na akcie jsem ještě nezanevřel, nicméně je třeba si vše důkladně promyslet. Nyní více než kdy jindy.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter