Letní nervozita a (ne)historické rekordy

Počasí posledních dní je poměrně monotematické. To samé se však nedá říci o trzích, kde, byť nejde o žádné velké výkyvy, se projevuje kolísavost nálady některých investorů. Po pondělním strachu, přišlo úterní uklidnění, po němž následovala středeční mírná nejistota. Tak nějak by se dal popsat vývoj například u eurodolaru, který aktuálně podléhá žalostně prázdnému kalendáři.

Malá rekapitulace. Pondělní nálada investorů nahrávala dolaru především v souvislosti s výhrůžkou navýšení amerických cel na čínský import v hodnotě 200 miliard dolarů. Úterý přineslo uklidnění, což připisujeme částečně na vrub dění v Číně, kde se tamní měna po intenzivní „šňůře“ oslabování vůči dolaru stabilizovala na o něco silnějších hodnotách (jenže na jak dlouho?). Středa nakonec přinesla, byť spíše mírnější, návrat nervozity, například vinou odvetného opatření Číny, která uvalila 25% clo na americké zboží v hodnotě 16 miliard dolarů. Čínský jüan se i tak držel relativně stabilně na úterních hodnotách, vedle toho se ale objevily jiné problematičtější oblasti.

V posledních týdnech sledujeme postupně zhoršující se situaci tureckých trhů. Byť turecká lira nepokořila pondělní rekord nejslabší hodnoty vůči dolaru v historii, stejně tak výnos 10letého tureckého bondu nesetrval na rekordních bezmála 20 %, nelze hovořit o jakémkoli uklidnění. Vedle všech problémů – od inflace, neakční centrální banky, chronického deficitu běžného účtu, zadlužení přes spekulace o kontrole kapitálových toků až po americké sankce – investoři, zdá se, čekali na výstup z jednání turecké delegace v americkém Washingtonu. Z toho však nakonec, alespoň podle agentury Reuters, nevzešel žádný relevantní výstup. Dle americké strany ale budou jednání pokračovat.

Na druhou stranu, i přesto, že by výsledek dalších jednání byl nakonec jakkoli pozitivní, nelze říci, že by to tureckou ekonomiku zachránilo před dost možná blížícím se potopením. Podle společnosti Investec Assset Management by k záchraně současné situace bylo potřeba, aby turecká centrální banka zvýšila své úrokové sazby ze současných 17,75 % až na 23 %. Ale vzhledem k tomu, že prezident Erdogan drží centrální banku zkrátka, sazby o tolik nevzrostou, což dle Investecu nutně vyústí v další oslabení liry vůči dolaru.

Ale nebyla to jen lira, která během včerejšího dne oslabovala. Ruský rubl se ve dvojici s dolarem posunul na nejslabší hodnoty od listopadu 2016. Stalo se tak poté, co deník Kommersant zveřejnil text údajně obsahující návrh amerických sankcí uvalených na Rusko, týkající se například restrikcí na státem vlastněné ruské banky v USA (včetně Sberbank a VTB) či omezení transakcí s ruskými dluhopisy.

A aby byl výčet sice ne historických, ale alespoň měsíčních rekordů úplný, je nutné zmínit britskou libru. Ta se pod tlakem rostoucích obav z opuštění EU v rámci tzv. „no deal Brexit“ posunula ve dvojici s eurem na nejslabší hodnoty za posledních jedenáct měsíců. Jednalo se o již třetí po sobě jdoucí den oslabování, přičemž možnost dalšího pokračování tohoto trendu je stále ve hře. Podle agentury Bloomberg, která vychází z údajů Commodity Futures Trading Commission, se totiž short GBP stává čím dál tím více populárnější sázkou nejen zapákovaných hedgeových fondů, ale i správců portfolií.

Co se týče dnešního dne, nadále platí, zaměříme-li se na eurodolar, že evropský i americký kalendář zůstává relativně prázdný. V USA bude sice zveřejněn index cen výrobců za červenec, v jeho případě však nečekáme výraznější vliv na kurz. O to zajímavější bude pátek, kdy bude reportována americká inflace, jež by za minulý měsíc mohla atakovat hranici 3 % meziročně.

Aktuálně se dolar vůči euru obchoduje na 1,161 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 95,07 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1540 do 1,1647 EURUSD.*

I přesto, jak již bylo zmíněno, že na rozvojových trzích sledujeme nejednu možnou rozbušku paniky, koruna zůstává relativně v klidu a nadále se drží kolem hranice 25,60 za euro.

Včerejší data ohledně červencové míry nezaměstnanosti, která vlivem přílivu čerstvých absolventů na trh práce mírně stoupla nad hranici 3 %, ponechala kurz v klidu. Dnes se budeme soustředit na další číslo, konkrétně na inflaci měřenou indexem cen spotřebitelů.

„Červencová inflace pravděpodobně skončila pod odhadem ČNB,“ míní ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „Zatímco poslední prognóza ČNB očekává inflaci za první prázdninový měsíc na úrovni 2,6 % meziročně, tržní konsensus je o 3 až 4 desetiny procentního bodu nižší. Tento rozdíl je dán především slabým příspěvkem cen sezónních potravin a levnější ropou. Předpověď ČNB vznikala v době, kdy tyto faktory ještě nebyly známé. Protože se korekce inflačního očekávání směrem dolů týká především volatilní položky potravin a pohonných hmot, jádrová inflace by měla zůstat stabilní,“ uvedl ekonom.

Koruna se aktuálně obchoduje na 25,58 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,54 až 25,63 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,94 až 22,18 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter