Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

3D tisk bude přímou součástí průmyslu. Ve hře jsou miliardy dolarů

3D tisk bude přímou součástí průmyslové výroby. Světový trh průmyslového 3D tisku je určitě v řádech jednotek až desítek miliard dolarů. Současní zákazníci tvoří pořád pouze desetinu či pětinu z celkového potenciálu trhu desktop 3D tiskáren. Serveru Roklen24 to řekl spoluzakladatel a obchodní ředitel firmy TRILAB Michal Boháč. Firma chce být výrobcem unikátních 3D tiskových řešení, plně využívající výhod technologie delta kinematiky.   

Pamatujete si, kdy jste poprvé viděl v akci 3D tiskárnu?

Upřímně si to už nepamatuji, bude to dost dlouho, určitě déle než deset let. Ale pamatuji si přesně okamžik, když jsem poprvé viděl někdy v roce 2014 u Vojtěcha Tambora jeho deltu. Byl jsem ihned uchvácen úplně jiným pohybem při tisku a samozřejmě také jinou kvalitou vytištěných modelů. A poté co mi Vojta vysvětlil, čím to technicky je, jsem se do delty zamiloval. V té době jsem ještě ani netušil, kde všude je tato technologie použitelná a ani to, že mě jednou tyto stroje budou živit a bavit.

Jste vědec. Získal jste první místo v soutěži Prix de Chimie, kterou organizovala společnost Rhodia. Jak moc věda ovlivnila a ovlivňuje Váš příběh okolo 3D tisku a TRILAB?

Cena Prix de Chimie neměla na příběh TRILAB žádný vliv. Na rozdíl od našeho vítězství v Soutěži 3D tiskáren v roce 2017. Ale to, že jsme s Vojtou oba původem vědci, bylo, je a vždy bude pro fungování TRILAB zásadní. Zásadní pro náš přístup k samotnému vývoji našich tiskových řešení, zásadní pro naše chápání potřeb nejen vědeckých aplikací, ale především při našich interních analýzách, jak tuto jednoznačně disruptivní technologii představit a prodat budoucím zákazníkům.

Můžete čtenářům přiblížit, jaká je velikost celosvětového trhu s 3D tiskárnami?

Záleží o které oblasti 3D tisku se bavíme. Světový trh tzv. průmyslového 3D tisku je určitě v řádech jednotek až desítek miliard dolarů. Pokud se ale budeme bavit o námi cíleném trhu B2B desktop tiskáren (tzv. pro-sumer kategorie), tak jsou to spíše vyšší stovky milionů dolarů. Zásadní fakt ale je, že současní zákazníci tvoří pořád pouze desetinu či pětinu z celkového potenciálu trhu desktop 3D tiskáren. A když k tomu přidáme ještě budoucí trh s potravinovým nebo biologickým 3D tiskem, číslo se opravdu těžko dá specifikovat.  

Jak to vypadá s 3D tiskem v Česku?

Myslím, že i díky obrovské edukaci 3D tisku firmou PRUSA RESEARCH je na tom minimálně hobby 3D tisk v Česku velmi dobře. V oblasti firemního (B2B) 3D tisku jsme na tom asi stejně jako jiné evropské země. Protože jsou značková B2B řešení pro české firmy často pocitově velmi drahé, firmy se jimi buď vůbec nezabývají, nebo se snaží využít stávajících levnějších B2C řešení. Bohužel hlavní benefit kvalitní 3D tiskárny s plnou podporou zákazník pozná až po jejím pořízení a to už často bývá pozdě. I proto chceme letos přijít na trh jak s krátkodobým, tak dlouhodobým pronájmem tiskáren. Věříme, že díky tomu se podaří odstranit bariéru úvodní investice do neznámého. A 3D tisk se pak dostane i do oblastí, kde být určitě má. To si ale ještě tito zákazníci neuvědomili.

Jaké trendy budou podle Vás ovlivňovat segment 3D tisku?

Určitě to bude trend dalšího rozšiřování do nových oblastí mimo klasický prototyping nebo design, který bude podpořen výrazným zjednodušením procesu přípravy modelu a vlastního tisku. Dále to bude určitě fenomén zlevnění tiskových řešení a příslušného spotřebního materiálu. Za druhé pak vznik kompletních 3D tiskových řešení zahrnujících kromě hardware také software pro obsluhu, správu a sdílení 3D tisku. A v neposlední řadě se 3D tisk stane ve všech svých technologických variantách přímou součástí průmyslové výroby.

Co znamená logo TRILAB, které si sami tisknete? 

Logem společnosti je trilobit. Je přímo odvozený od názvu společnosti TRILAB. A jméno TRILAB jsme vytvořili ze spojení „Learn And Build in 3D“ v roce 2016. Tedy ještě před tím, než se začaly objevovat všechny možné FABLABy, StrojLABy a DigiLABy. 

Jak velký je nyní tým TRILAB Group?

TRILAB má v současnosti 11 zaměstnanců na hlavní pracovní poměr nebo dohodu o pracovním poměru a dalších asi osm externích partnerů z oblasti vývoje software, designu, konstrukce a také marketingu a spousty spokojených zákazníků a partnerů, díky kterým se náš vývoj posouvá pořád dopředu.

Co mají na starost zaměstnanci v Hradci Králové a co ti v Brně?

Hradecký tým je pod vedením Vojtěcha zodpovědný za vývoj a výrobu, Brněnský tým, který vedu já, má na starosti obchod, servis a zákaznickou podporu, administrativu a také marketing. Oba týmy ale vzájemně čile elektronicky komunikují a jediným hendikepem pro častější setkávání je strašidelná cesta mezi Hradcem Králové a Brnem.

Jak se Vám osobně pracuje a líbí v „českém Silicon Valley“?

Já osobně Brno miluji už od dob studia na Masarykově univerzitě. V technologických firmách našeho Silicon Valley mám i díky předchozímu zaměstnání (založil jsem a vedl skoro deset let společnost Bruker s.r.o.) spousty kamarádů a partnerů a když se objevila možnost inkubace TRILAB v rámci JIC INMEC, ani na chvíli jsem nezaváhal. Už jen přítomnost v této budově a setkávání se s dalšími startupisty, mladými lidmi plnými nápadů a motivace k jejich realizaci, je pro mne novým impulzem, který jsem po 14 letech práce pro korporaci více než přivítal.

Můžete podrobněji popsat tiskárnu DeltiQ? V čem se liší od jiných 3D tiskáren?

První a zásadní rozdíl je určitě použití tzv. delta kinematiky pohybu tiskové hlavy. Nejenže tiskárna jinak vypadá, ale právě díky této technologii naše delta tiskne lépe a rychleji než konkurenční FDM (Fused Deposition Modelling) stroje. Navíc díky fixní podložce se tištěný objekt nehýbe a proto naše vyhlášená vysoká tisková kvalita zůstává stejná nezávisle na výšce modelu ať je to 30, 50 nebo i více centimetrů.

V jakých velikostech tiskárny vyrábíte?

Standardní otevřené desktop delta 3D tiskárny DeltiQ nabízíme ve třech velikostech: DeltiQ M pro tisk menších modelů do 20 centimetrů výšky, DeltiQ L pro standardní tisk průměru 25 centimetrů a výšky 30 centimetrů a nejnovější DeltiQ XL pro tisk modelů až do výšky půl metru. Od letošního jara také realizujeme dodávky prvních větších delta tiskáren TRILAB DeltiQ Pro s průměrem 40 centimetrů výškou 60 centimetrů tiskového prostoru, pro které aktuálně získáváme další objednávky.

Jaké výhody přináší tiskárna DeltiQ?

Kromě primárně známé vysoké přesnosti tištěných modelů a kvality jejich povrchů je to také rychlost a robustnost tiskárny daná použitím kvalitních a drahých značkových komponent pro jejich výrobu. Navíc tiskárna je vždy dodávána kompletně sestavená, zkalibrovaná a v zátěži otestovaná. Součástí dodávky je rovněž software, příslušenství, spotřební materiál a příslušná kompletní podpora zákazníka, což je zásadní benefit v cíleném segmentu firemní klientely.

Kolik tiskáren jste již prodali?

Během června plánujeme oslavit dvoustou prodanou tiskárnu, do konce roku pak dalších minimálně sto kusů.

Jaká je vaše cílová skupina?

Primárně se jedná o firemní zákazníky hledající kvalitní a spolehlivou desktop 3D tiskárnu s plnou podporou, a to v oblastech průmyslového designu a prototypování, průmyslové výroby a podpory výroby, ale také marketingu, vědy, ale i školství a umění. 

Můžete jmenovat některé vaše klienty?

Máme opravdu radost z úžasné rozmanitosti našich klientů a partnerů. Za velké společnosti můžu jmenovat určitě Continental, AlcaPlast nebo LASVIT. Používají nás ale i menší firmy z oblastí průmyslové výroby jako např. Nirvana Systems, Evektor nebo Mergon, nově pak SPOKAR nebo LEIFHEIT.

Z marketingových společnosti je to kromě firmy Fillamentum a Plasty Mladeč například také HAVAS, nebo VIDA centrum. Kromě komerčních firem jsme v současné době zastoupeni také v podstatě na všech vysokých školách a na několika progresivnějších středních školách v ČR.

A konkrétní klienti z oblasti vědy a výzkumu?

Kromě velkých vědeckovýzkumných center BIOCEV, CEITEC a BIOMEDIC bych velice rád zmínil i výzkum a vývoj v soukromých společnostech jako je BioVendor, PerkinElmer nebo HPST/Agilent. 

Na co plánujete použít peníze získané přes investiční platformu Fundlift?

Přesně tak, jak to popisujeme v našem byznys plánu. Jedná se o prostředky, které nám pomohou efektivněji využít již přidělenou dotaci, a díky tomu urychlit vývoj a výrobu a posílit mezinárodní obchod s marketingem, což je nutné pro rychlejší obsazení 3D tiskového trhu připravovanými unikátními 3D tiskovými řešeními, pro které aktuálně neexistuje konkurence.

Investorům na Fundliftu slibujete benefity. Co konkrétně nabízíte?

Kromě budoucího zhodnocení investovaných peněz formou několikanásobného znásobení hodnoty zakoupeného podílu při jeho následném prodeji je to také získání podílu na dividendách a větším investorům také setkání s námi a možnost se aktivněji zapojit do fungování společnosti TRILAB. Z drobných benefitů to jsou určitě slevy na zakázkový 3D tisk, případně slevy při nákupu vlastních 3D tiskáren.

Jaké jsou plány TRILAB pro letošní rok?

Z obchodního hlediska je to další posílení pozice na českém trhu a rozšíření se na nové zahraniční trhy a díky tomu minimálně zdvojnásobení loňského obratu z prodeje našich tiskáren. Nezávisle na tom pak efektivnější využití získané dotace a uvedení inovované verze stávající řady DeltiQ a představení kompletně nové modelové řady DeltiQ Pro.

A dlouhodobý horizont? Čeho byste chtěli dosáhnout?

Našim zásadním cílem je, aby se TRILAB stal nejen světově známou značkou jako výrobce 3D tiskáren, ale hlavně synonymem pro vysoce kvalitní a přesný 3D tisk nejen z oblasti FDM. A byl také znám jako výrobce unikátních 3D tiskových řešení, plně využívající výhod technologie delta kinematiky.   

Michal Boháč má vystudovaný magisterský i doktorský titul na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně v oborech Chemie životního prostředí a BioMolekulární chemie. Je absolventem kurzu Manažerského koučování u Results and Emotions Group. Je autorem několika vědeckých publikací a držitelem několika ocenění (mimo jiné 1. místo v soutěži Prix de Chimie, organizované společností Rhodia). Do svých 28 let se zabýval čistě vědou a byl zapáleným vědcem, následně pak došel k přesvědčení, že nechce být svázán s jedním projektem, ale propojovat různé vědce a jejich projekty a pomáhat s jejich přesunem do komerční sféry.
V roce 2008 založil v Česku a na Slovensku pobočku mezinárodní firmy Bruker dodávající hmotnostní spektrometry, kterou budoval a vedl do roku 2017. Podařilo se mu tuto společnost vybudovat do podoby druhého největšího hráče na trhu se stabilní strukturou a tržbami až 250 milionů korun ročně. Od roku 2013 začal spolupracovat se společností BioVendor Instruments a.s. na vytvoření unikátního robotického zařízení pro plně automatizovaný náběr mikrobiálních kolonií – MALDI Colonyst, který získal cenu na konferenci v Pittsburgu Pittcon 2017. Za svého působení ve  firmě Bruker se v roce 2010 přes hmotnostní spektrometrii poznal s Vojtěchem, se kterým nejprve při tehdejším zaměstnání začal pracovat na projektu vlastních 3D tiskáren, z čehož se v roce 2017 stalo nové zaměstnání na plný úvazek. V TRILABU má Michal na starosti zejména obchodní aktivity a management.

Newsletter