Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Komentář profesionálů: Proč padla (a možná ještě padne) Wall Street?

AKTUALIZOVÁNO – Co se to děje s americkými akciemi? Wall Street včera zažila největší výprodej od roku 2011. Dow Jones krátce padal o více než 1500 bodů, index strachu VIX rostl o více než 100 procent až na maxima z roku 2011. Podle zakladatele investičního fondu Vltava Fund SICAV Daniela Gladiše je současná korekce velmi zajímavá tím, že se dá těžko vystopovat její konkrétní příčina.

„To co nyní vidíme na amerických trzích (a následně na ostatních světových trzích) vzniklo v pátek. V USA vyšel report z trhu práce, kde byla vyšší tvorba pracovních míst a rychlejší růst mezd. To zvýšilo obavy investorů, že současná velmi nízká hladina inflace by se mohla začít zvedat. Vyšší inflace je právě to, na co Fed čeká, aby zahájil/urychlil zvyšování úrokových sazeb,“ uvedl Jiří Kostka z Komerční banky. Doplnil, že současná panika na trzích vznikla z obav ohledně negativních dopadů případného zvýšení úrokových sazeb. Vedlo by to ke zpomalení současného růstu firem, které těžší z nízkých sazeb a „vesele“ si půjčují a investují do podnikání.

„Trhy zaznamenaly v uplynulých dnech pokles. Mějme v tom ale jasno – v dlouhém období tohle není zvláštní zpráva. Přesto ve světě, kde je koncept ´korekcí´ téměř neznámý a kde byly akciové trhy po určitou dobu brány jako pokračující sázka na jistotu, je tato obyčejná komplikace velmi bolestivá. Nicméně to, co jsme viděli, je možná nejlepší ukázka skutečného zdraví na trzích za dlouhou dobu,“ uvedl James Bateman, Multi Asset CIO Fidelity International.

„Samozřejmě lze poukázat na to, že především americký trh je velmi drahý, ale totéž platilo už před rokem a loňský rok byl pro akcie mimořádně klidný a rostoucí. Je vidět, že trhy nepotřebují žádný evidentní důvod k pohybu jedním nebo druhým směrem. Výhodou nižších cen je, že se spolu s nimi výrazně snižuje riziko a přibývá atraktivních příležitostí,“ uvedl Gladiš s tím, že pokud by trhy klesly více než 25 procent, potom by tento pokles mohl mít negativní dopad i na ekonomiky. „V opačném případě bych se zvlášť neznepokojoval. Takových propadů tady bylo a ještě bude spousta. V budoucnosti budou akcie mnohem výše než jsou teď. Na tom se těžko něco změní,“ konstatoval Daniel Gladiš.

 

Za startovní impuls současné korekce jsou v médiích označovány obavy investorů z negativních dopadů růstu inflace a úrokových sazeb na americkou ekonomiku. Stručně řečeno se dá říci, že někteří významní investoři začali mít pocit, že dosavadní mejdan může spět ke konci, poznamenal hlavní analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

Současná korekce je podle něj v zásadě jen běžným projevem vlastností akciového trhu. Právě předchozí nízká volatilita a po několik let téměř bez škobrtnutí trvající růst by se daly označit za nenormální. „Pokud by investoři získali pocit, že v USA se budou rychleji zvedat úrokové sazby, lze očekávat, že další pokračování korekce by se nevyhnulo žádnému z trhů od akcií přes dluhopisy až po některé z moderních spekulativních hraček, jako jsou kryptoměny, kde jejich uživatelé už pár týdnů mají možnost sledovat pád z cenových výšin,“ naznačil Rajdl. 

Roman Koděra ze Saxo Bank upozornil na to, že na trhu jsou dva populární ETF, které je možné spojovat s včerejším poklesem. Zejména s akcelerací futures trhu, který stlačil hodnotu indexu S&P 500 až na hranici 200 denního klouzavého průměru. Po závěru trhu totiž reverzní VIX ETF ( XIV a SVXY) padly o 80 procent na velmi velkém objemu. „Oba fondy profitují z toho, když VIX klesá a naopak padají, když VIX roste. Poměr mezi VIX a ETF je 1:1. To znamená vyroste-li VIX o pět procent, oba fondy klesnou o pět procent. VIX včera otevřel na hranici 19 bodů a uzavřel na 37 bodech, tedy zaznamenal mezidenní změnu 95 procent. Po včerejším pohybu VIXu, tedy ani jednomu ETF fondu nezbývá mnoho prostoru,“ naznačil Koděra.

To, že současnou korekci v zásadě pomohly odstartovat informace, že se ekonomice USA daří dobře, jen svědčí o tom, jak již byli investoři napjatí. O ozdravné korekci však platí, že čím dříve přijde, tím lépe, míní Rajdl. „Pokud se Fed nezalekne jejího průběhu, tak za pár let bude její dopad znát jen v tom, že se současný americký prezident nebude tak často chlubit vývojem cen akcií po jeho nástupu do úřadu,“ doplnil.

Podle Kostky je teď zásadní, jak bude reagovat inflace a jestli se potvrdí obavy investorů. „Může se tak jednat jen o panickou korekci, která se dala očekávat, vzhledem k dlouhodobém růstu cen akcií na trzích. Nebo můžeme vidět první náznaky větší korekce,“ uvedl Kostka.

 

 

Bateman podotkl, že závody technologických titulů v USA již dávno ve svých oceněních ztratily jakýkoliv smysl pro realitu. „Vyhlídky inflace, že by zůstala nízká navždy, nemohou pokračovat, a navíc máme nového a neprověřeného předsedu Fedu. Bylo by velmi znepokojující, pokud by na toto všechno trhy nereagovaly. I když vezmeme v úvahu nedávné pohyby cen, americké akcie zůstávají na 50 procent své hodnoty od počátku roku 2016. Současná cena může vypadat neskutečná, protože jsme si zvykli na nízkou volatilitu prostředí, k čemuž přispěly i ekonomické údaje v roce 2017, které byly konsistentně pozitivní na celém světě,“ poznamenal Barteman.

Drobný pokles trhů přišel v období po Fed meeting, což není nic překvapivého, i když ta rychlost poklesu je zajímavá. Zatím nelze říct, zda tento mini sešup předznamenal něco významného, ani jestli jde vůbec o korekci nebo jen nevýznamné škytnutí. Vývoj v následujícím týdnu či dvou vypoví víc. Mnoho velkých amerických firem totiž bude vyhlašovat earnings, uvedl opční stratég Premium Capital Pavel Bambásek. „Osobně spíš nečekám, že by šlo o něco většího než běžnou korekci, ledaže by už teď přišla dlouho očekávaná americká recese. Takhle brzo bych jí ale nečekal. Fed úrokové míry zatím jen polechtal,“ poznamenal.

„Jako opční obchodník jsem po dlouhých měsících nudy při propadu trhů zajásal. Volatilita konečně vyskočila a stejně tak s radostí všichni opční obchodníci. Samozřejmě až na ty, kteří měli zrovna vsazeno na další růst trhů. ETF UVXY je na 2,5 násobku svých lednových hodnot, což vytváří příležitosti na obchod. Stejně tak například futures na VIX, které se z obvyklého contanga překlopily do režimu backwardation. To všechno vytváří příležitosti na trzích s volatilitou a opcemi,“ doplnil Bambásek.

Newsletter