ČNB zvýší sazby dřív, než čekala. Ve hře je i červen

Česká národní banka zřejmě urychlí proces zvyšování úrokových sazeb. Zatímco prognóza centrální banky pracuje s příštím úrokovým hikem až na konci letošního roku, hned několik fundamentů nahrává mnohem dřívější akci. Včera to dokonce připustil i sám guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Poslední data potvrdila předpoklad pokračování robustního vývoje české ekonomiky taženého především spotřebou domácností, která je podpořena růstem mezd a zaměstnaností, uvedl guvernér Rusnok na konferenci v Bratislavě. Byť neexistuje přímá souvislost, kombinace tempa růstu mezd a slabšího kurzu koruny otvírá určitý prostor pro dřívější zvýšení úrokových sazeb, než jsme původně čekali, dodal centrální bankéř.

Aktuální prognóza ČNB pracuje s příštím zvýšením úrokových sazeb na přelomu roku. Výše zmiňované faktory však čím dál více podporují představu o tom, že Rusnok a spol. provedou druhý letošní hike mnohem dříve. Dle některých by se tak mohlo dokonce stát již v červnu – například banka ING tomu přiřazuje pravděpodobnost minimálně 70 %.

„Kombinace ve srovnání s očekáváním ČNB mnohem slabší koruny, přehřívající se domácí ekonomiky a květnové inflace zřejmě nad hranicí 2 % posunuje pravděpodobnost zvýšení sazeb v červnu na minimálně 70 %,“ uvedl ve včerejším reportu hlavní ekonom ING Jakub Seidler a FX stratég Petr Krpata. „Zatímco je možné argumentovat, že by ČNB mohla chtít počkat do srpna, kdy bude mít k dispozici novou prognózu, tentokrát převáží faktor důvěryhodnosti nad opatrností. Zvýšením sazeb v červnu tak centrální banka upevní svou důvěryhodnost a transparentnost,“ jsou přesvědčeni oba experti.

A trhy na spekulaci ohledně brzkého zvýšení sazeb reagovaly jasným posunem. Fakt, že by ČNB mohla proces úrokové normalizace urychlit, reflektovaly například kontrakty FRA 1×4 i 3×6, které se po nárůstu z konec května posunuly na nejvyšší hodnoty letošního roku.

Náš dosavadní odhad pracoval se zvýšením sazeb ve třetím čtvrtletí, konkrétně v srpnu. Výše zmiňované faktory nás však rovněž nutí k zamyšlení nad červnovým termínem. V tomto směru bude záležet, jak koruna na veškeré náznaky odpoví – po včerejší Rusnokově slovní intervenci se krátce posunula na nejsilnější hodnotu od poloviny května odpovídající 25,57 za euro. Stejně tak bude hrát roli, zda se k Rusnokovi a k Mojmírovi Hamplovi, který rychlejší zvyšování sazeb podporuje dlouhodobě, přidají ostatní členové bankovní rady ČNB (a například se o tom rozmluví v médiích).

Co se týče dalšího dění, v úterý byl zveřejněn výsledek maloobchodních tržeb za duben, které po očištění o automobilový segment meziročně vzrostly o 5,6 %. Dnes se dočkáme další várky dat, a to z oblasti průmyslu (očekáváme posun z předchozího meziročního propadu o -1,1 % k růstu o velikosti 9 %), stavebnictví a obchodní bilance.

Koruna se aktuálně obchoduje na 25,61 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,59 až 25,67 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,87 až 22,06 USDCZK.*

Euro se po korekci ztrát z minulého týdne během včerejška posunulo krátce zpět pod hranici 1,700 EURUSD. Společné evropské měně nikterak výrazně nepomohla data, šlo především o květnové výsledky indexu PMI sektoru služeb a jeho kompozitní vyjádření napříč zeměmi starého kontinentu, ani italské obviňování ECB, která dle jednoho z ekonomů Ligy severu přispěla k nedávnému výplachu tamních trhů, když v rámci programu QE minulý měsíc nakoupila nejmenší objem italských dluhopisů v historii.

Vedle toho pak italský premiér Conte představil některá opatření, která ještě více zamávají již tak dost velkým dluhem Itálie. Jde například o změny daňového systému a samozřejmě o ještě větší míru přerozdělování zatěžující státní pokladnu. Trhy si tuto ekonomickou hrozbu uvědomují, což ostatně nejlépe reflektoval včerejší poměrně citelný nárůst výnosů italských dluhopisů.

A aby byl výčet kompletní, opětovně se – prostřednictvím agentury Bloomberg – objevila informace o tom, že by ECB na svém červnovém zasedání mohla naznačit konec programu kvantitativního uvolňování. Zasedání Rady guvernérů proběhne příští týden, přičemž jeho výstup představí guvernér Draghi ve čtvrtek 14. června, tedy den poté, co se očekává, že americká centrální banka zvýší své sazby o 25 bazických bodů.

Dnešní den bude dle plánu reportovaných dat poměrně střídmý. Dočkáme se projevu představitele ECB Petera Praeta, v USA bude později zveřejněna dubnová obchodní bilance.

Aktuálně se euro vůči dolaru obchoduje na 1,172 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 93,82 bodů. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí 1,162 až 1,173 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

 

Newsletter