Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Babišův muž v ČNB? Spekuluje se o Alešovi Michlovi

Obměna sedmičlenné bankovní rady České národní banky si blíží. Po 12 letech skončí působení viceguvernérů Mojmíra Hampla a Vladimíra Tomšíka. Podle informací dnešních Lidových novin by měl prezident Miloš Zeman do bankovní rady jmenovat popularizátora ekonomie a investora Aleše Michla. Deník to uvedl s odkazem na dva nezávislé zdroje.

Michl je nyní externím poradcem premiéra Babiše pro ekonomiku a dříve působil jako jeho rádce na financích. „Je to věc pana prezidenta,“ reagoval Michl na otázku deníku, jestli od Zemana dostal nabídku působení v radě ČNB. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na dotaz LN nereagoval. Na Tomšíkovo místo by mohl zamířit člověk zevnitř centrální banky. V politických a finančních kruzích se podle zjištění listu skloňují především tři jména – šéf měnové sekce Tomáš Holub, ředitel sekce finanční stability Jan Frait a jeho zástupce Libor Holub. 

„Koruna se během pondělí udržela na slabších hodnotách, přičemž v pozdějších hodinách se posunula dokonce nad hranici 25,80 za euro. Ve srovnání s ostatními měnami regionu, tj. polský zlotý a maďarský forint, lze říci, že tento posun souvisel spíše s dozvuky ČNB než s děním v Evropě, jako je například italská situace. Dnes ráno se pak region posouvá stejným směrem, a to opět k mírně slabším hodnotám s tím, jak slábne euro,“ uvedl analytik Roklen Jan Berka.

Aktuálně se koruna obchoduje na 25,81 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,70 až 25,83 EURCZK.* 

Včera byl zveřejněn zářijový index nákupních manažerů v průmyslu (PMI) v ČR, který klesl na úroveň 53,4 bodu, když trh čekal zvýšení na 54,4 bodu. „Zářijová hodnota je sice pod průměrem posledního roku, stále se však nachází solidně nad hranicí 50 bodů signalizující růst. Podmínky v tuzemském zpracovatelském sektoru se tak nadále zlepšují, jen mírně pomalejším tempem,“ uvedl hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler. Dodal, že poslední údaje jsou v souladu s očekáváním, že tuzemská průmyslová výroba po 6,5procentním růstu v minulém roce letos zpomalí ke třem procentům. Slabší PMI ve srovnání s minulým rokem tak nejsou podle Seidlera překvapující.

S novým měsícem se dočkáme také nových dat od Českého statistického úřadu. Dnes to budou čtvrtletní sektorové účty a HDP za letošní druhé čtvrtletí. Číslo by se měnit nemělo. Podle dřívějších údajů rostla tuzemská ekonomika ve 2. čtvrtletí o 2,4 procenta a mezičtrtletně o 0,7 procenta.

Euro včera doplatilo na zprávy z Itálie. Podle tamních médií se totiž Evropská komise chystá odmítnout plány Říma na zvýšení rozpočtového deficitu v příštím roce na 2,4 procenta hrubého domácího produktu. Kvůli tomu se ozval místopředseda vlády Luigi Di Maio, jemuž vadily negativní připomínky úředníků Evropské k italským rozpočtovým plánům. Di Maio cílil především na komisaře pro měnové otázky, daně a cla Pierra Moscoviciho, Ten již dříve poznamenal, že  plány Říma se „zřetelně“ odchylují od pravidel EU v oblasti fiskální disciplíny.

Zajímavé zprávy přišly také z Británie. Agentura Bloomberg včera zveřejnila zprávu o novém návrhu britské vlády týkajícím se režimu na irských hranicích po odchodu Británie z Evropské unie. Možnost včasného uzavření funkční dohody o brexitu přinesla pozitivní ohlas trhů a libra reagovala posílením vůči dalším měnám.

Makroekonomický kalendář je dnes chudý, bude zveřejněn index cen výrobců v eurozóně za srpen. Investoři budou ale sledovat vystoupení amerických centrálních bankéřů včetně šéfa Fedu Jeroma Powela v Bostonu.

Euro dnes ráno dál oslabuje, aktuálně se obchoduje na úrovni 1,1536 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 95,52 bodu. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí od 1,1547 do 1,1675 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter