Přísnější vymáhání daní. Co to znamená pro kryptoměny?


16:40 • 2. února 2018

Tagy: FinTech, Indie, Kryptoměna, daně

Indický úřad pro daně z příjmu poslal minulý týden upozornění desítkám tisíců investorů zaměřujících se na kryptoměny a ICO. Proč? Kvůli zjištění, jelikož za posledních 17 měsíců bylo v Indii provedeno takové množství transakcí s kryptoměnami, které se v celkové hodnotě vyšplhalo na 3,5 miliardy dolarů. Nicméně žádná z těchto transakcí nebyla uvedena v daňovém přiznání nebo nepodléhala daním z kapitálových zisků, uvádí Reuters

To v Indii vytvořilo nejnovější jurisdikci, která se snaží zdanit kryptoměnový prostor. A nejde jen o Indii. Také Evropská centrální banka začátkem měsíce naznačila znepokojení, co se týče danění kryptoměn. Minulý týden pak izraelská vláda začala připravovat zákony o zdanění ICOs.

Ačkoli by dle mnohých názorů měly být kryptoměny zdaněny stejně jako všechna jiná aktiva, jít po každém individuálním investorovi nemusí být tou nejlepší cestou, kterou se vydat. Daň z kapitálových zisků, kterou Indie požaduje po investorech, se vztahuje pouze na částky převyšující určitou hranici. Laičtí investoři se však často pohybují v částkách, které se na tuto hranici ani zdaleka nedostanou. Mimo to, kryptoměnové směnárny vybírají od uživatelů vysoké poplatky, přičemž tyto jejich zisky nejsou v  současnosti rovněž řádně zdaněny. Proto by se vlády, které se snaží vydělat na kryptoměnových aktivitách, měly primárně zaměřit na výběr daní přímo od směnáren,nikoliv od jednotlivců, kteří mohou snadněji obcházet místní daňové zákony. 

 

Tento trend ilustruje druhou stránku vládní účasti v kryptoměnové sféře. Ve většině států s významnějším objemem obchodu s kyptoměnami již regulátoři promluvili o způsobech kontroly a ochrany investorů před podvody. Nicméně zvyšující se požadavky po začlenění těchto aktiv pod existující daňové regulace také naznačují, že ačkoli se regulátoři obávají rizik finanční stability, která může tato rodící se třída aktiv přinést, uznávají, že se jedná o narůstající součást ekonomik, a tak si nechtějí nechat ujít příjmy z tohoto nového zdroje. Proto můžeme jedině očekávat, že se budou podobné požadavky objevovat i v dalších centrech kryptoměnového obchodu, alespoň tedy v těch, které kryptoměny zcela nezakážou.

RSS

Rodák z Kyjova. Vystudoval finance se zaměřením na finanční trhy a investice na Masarykově univerzitě. V současnosti ještě studuje na právnické fakultě mezinárodněprávní obchodní studia. Zajímá se o makroekonomii, politické dění a měnové trhy. Od září 2015 do srpna 2016 pracoval jako analytik ve finanční skupině Roklen.Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.