Evropské i americké výnosy rostou. Dolar oslabila nad 1,0700 za euro, pomohla nad očekávání horší data amerického indexu PMI. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Aktuálně část zisků odevzdává nad tuto hranici.

Trpělivá ECB, potenciálně zklamané fondy

Jak se zdá, dolar je při síle. Alespoň tak to vypadalo v závěru minulého týdne, kdy americká měna zpevnila až na své dvoutýdenní maximum vůči euru. Evropský protějšek si naopak připsal vůbec největší týdenní oslabení za poslední dva měsíce. A dnes ráno tento scénář pokračuje. 

Hlavním „dopingem“ dolaru jsou rostoucí výnosy amerických dluhopisů spojené s očekáváním ohledně inflace (5Y 5Y inflační forward swap se dostal až na hranici 2,499 %, což je druhá letošní nejvyšší hodnota), které bylo podpořeno např. komoditní rally posledních dní. Svou roli pak samozřejmě hrají i zvýšené emise bondů ze strany amerického ministerstva financí. 

Pravdou je, že další posun dolaru na úkor eura by pravděpodobně nejvíce zabolel hedgeové fondy, které v minulém týdnu hromadně navyšovaly sázky na společnou evropskou měnu. Podle dat agentury Reuters byly čisté sázky na long eura navýšeny z předchozího historického rekordu na nový v hodnotě více než 23,4 miliardy dolarů. Ten samý trend pak ukázal i objem čistých nekomerčních sázek, který se dle Komise pro obchodování s komoditními futures vyšplhal až na 151 tisíc.

Potvrzuje se tak, že investoři věří v budoucí posilování eura, a to i přesto, že poslední data z evropské ekonomiky naznačují její určité zpomalení. A nejsou to jen „měkká“ a „tvrdá“ čísla, která napovídají, že si ECB v rámci svého dalšího postupu směrem k utahování měnové politiky dá ještě trochu načas. V pátek ve Washingtonu promluvil guvernér ECB Mario Draghi, který hovořil o pokračujícím růstu evropské ekonomiky – i přes určité signály o tom, že se evropský cyklus nachází na svém vrcholu – a o ještě silnější důvěře v příznivý výhled inflace. Na druhou stranu ale uvedl, že určitý stupeň podpory je stále potřeba, a dále zopakoval, že výše evropských sazeb zůstane na současné úrovni po delší dobu a výrazně za horizont čistých nákupů aktiv.

Jak se tedy zdá, nejen data, ale i rétorika šéfa ECB naznačuje, že Rada guvernérů ECB, která zasedá tento čtvrtek, v dubnu neprovede žádná klíčová rozhodnutí. Podle zdrojů agentury Bloomberg, které si přály zůstat v anonymitě, bude v tomto směru důležité červencové zasedání. Až tehdy budou k dispozici případná data o tom, zda se eurozóna „oklepala“ z evidentního zpomalení za první kvartál. V červenci by tak mohl být například oznámen možný scénář ukončení programu kvantitativního uvolňování, otázkou v tomto případě zůstává, zda bude jednorázový, nebo naopak, jak dříve naznačil sám Draghi, pozvolný, což by naznačovalo možnost jeho posunutí až za září 2018 a případnou změnu měsíčního objemu skupovaných aktiv. A co se týče sazeb, zdroje uvedly, že o nich se bude jednat až později – pro Radu guvernérů je totiž klíčové vidět jako první reakci trhů na konec QE.

Pozitivní výhled v případě eura tak má své opodstatnění, především ze střednědobého až dlouhodobého pohledu. Vzhledem k rostoucímu objemu kontraktů na long EUR však roste i riziko možného propadu spojeného s jejich hromadným uzavíráním. Čím více jsou totiž očekávání silnější, o to výraznější může být následné zklamání, např. z málo „akční“ ECB.

Z hlediska dnešního dne budou zveřejněna pouze „měkká“ data, a to index PMI segmentu služeb, průmyslu a jeho kompozitní verze napříč zeměmi eurozóny, to samé pak bude reportováno i v USA.  Aktuálně se dolar vůči euru obchoduje na 1,227 EURUSD. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí 1,226-1,237 EURUSD.*

Koruna v závěru minulého týdne potvrdila svou provázanost s eurem, když se s jeho oslabením vůči dolaru rovněž posunula k slabším hodnotám. Podobně na tom byly i ostatní měny regionu.

V rámci příštích dní bude domácí měna jen těžko hledat výraznější podporu ze strany dat. Akce se totiž dočkáme pouze v úterý, kdy bude zveřejněn ukazatel důvěry spotřebitelů, podniků a jeho souhrnná verze.

Aktuálně se koruna obchoduje na 25,35 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,30 až 25,36 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 20,47 až 20,67 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter