Indicie od statistiků pro centrální bankéře. A co čekají analytici?

Nad očekávání trhu i České národní banky vyšší číslo. Právě tak dopadla inflace za únor. Meziroční růst cenové hladiny v únoru meziročně zrychlil na 2,7 procenta z lednových 2,5 procenta. Inflace tak dále vzrostla v rámci horní poloviny tolerančního pásma dvouprocentního cíle ČNB. Jaké jsou názory analytiků na to, zda ČNB na svém zasedání, které se koná ve čtvrtek 28. března, zvýší sazby, nebo je ponechá na stávající úrovni? Očekávání jsou různá. 

Hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler upozornil na to, že pro měnovou politiku je důležitá nikoli ta současná inflace, ale inflace na horizontu roku, roku a půl. „A v tomto horizontu se inflace dle našich odhadů pohybují jen mírně nad 2 % cílem ČNB. V tomto kontextu se tak domníváme, že ČNB sice letos zvýší sazby dvakrát, nemusí však tak nutně učinit již koncem března jen z důvodu vyšší než očekávané inflace. Vzhledem k tomu, že mezi březnovým a květnovým měnovým jednáním ČNB je pouze měsíc, který je z pohledu měnové politiky nevýznamný, předpokládáme, že si bankovní rada raději počká na novou makroekonomickou prognózu a růst sazeb tak čekáme v tuto chvíli začátkem května,“ uvedl Seidler. Dodal, že tomu by nasvědčovala i pokračující nejistota v zahraničí, která se oproti únorovému jednání ČNB příliš nesnížila, i některá data z tuzemské ekonomiky, jako zpomalení růstu mezd či spotřeby domácnosti.

Podle analytika skupiny Roklen Jana Berky se guvernér ČNB Jiří Rusnok a spol. v nadcházejícím zasedání přikloní spíše k pokračování vyčkávacího procesu. „Nejbližší možný termín prvního letošního „hiku“ tak spatřujeme v květnu, kdy bude zároveň zveřejněna aktualizovaná prognóza. Celkově pro letošní rok vidíme prostor pro až dvě zvýšení,“ konstatoval Berka.

„Dle nás ČNB z obezřetnostních důvodů přikročí ke zvýšení sazeb až na srpnovém zasedání, kdy už bude (s největší pravděpodobností) jasné, jakým způsobem dopadne brexit, a postupně přicházející data poskytnou bankovní radě lepší představu o dynamice světové ekonomiky. Nicméně vzhledem k náznakům zlepšení situace kolem brexitu a vyšší než očekávané inflaci míří aktuální riziko směrem k dřívějšímu zvýšení sazeb,“ poznamenal analytik České spořitelny Jan Žemlička.

Patrik Rožumberský z UniCredit Bank upozornil na to, že únorová inflace poměrně citelně převýšila odhad ČNB ve výši 2,4 %, což posiluje argumenty pro zvýšení úrokových sazeb na zasedání ČNB na konci března. Zdali k němu v ČNB skutečně přistoupí, bude podle něj záviset zejména na vývoji kurzu koruny k euru i vývoji rizik ohrožujících zahraniční poptávku, jako je brexit či celní politika USA.

Analytik Raiffeisenbank František Táborský se domnívá, že zvyšování sazeb ČNB bude pokračovat, a to hned na nejbližším zasedání bankovní rady. Jediným faktorem, který by tento krok mohl zastavit, je zahraniční vývoj. Nejbližší jednání bankovní rady je pouze den před oficiálním odchodem Velké Británie z EU. Zároveň centrální banku také znepokojuje hospodářský vývoj v sousedním Německu, který by mohl negativně dopadnout i na domácí ekonomiku.

Koruna na včerejší data výrazněji nereagovala. Aktuálně se v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,65 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,61 až 25,68 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,69 až 22,92 USDCZK.* 

Pozornost trhů se dnes opět zaměří na dění ve Velké Británii. Parlament bude znovu hlasovat o brexitové dohodě. Termín odchodu země z EU, tedy 29. březen, se rychle blíží. A premiérka premiérka Theresa Mayová zažívá perné chvilky. Včera v noci se sešla s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Zvrátit dosud odmítavý postoj části poslanců mají tři nové texty, které poslanci rovněž dostanou k hlasování. Libra na večerní jednání reagovala posílením. 

Právě v Británii bude zveřejněna řada dat, například průmyslová produkce a stavebnictví. Ve Spojených státech zase údaje o inflaci za měsíc únor.

Dolar se k euru dnes ráno v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1256 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,09 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1208 do 1,1283 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter