Žádná volatilita, žádný problém?

Světové devizové trhy definuje minimální volatilita. V takovém prostředí jsou devizoví obchodníci nuceni vyhledávat mnohem „exotičtější“ příležitosti, než je například stálice euro proti dolaru. Podle agentury Bloomberg, která nedávno provedla průzkum mezi FX tradery, se v tuto chvíli největší oblibě těší rozvojové trhy, opce a strategie carry trade. Celou situaci pak umocňuje fakt, že náklady toho, že se „spletete“, jsou na opčním trhu v podstatě minimální.

Volatilita devizových trhů poklesla od přelomu roku 2018 a 2019 na svá pětiletá minima. Jedním z hlavních katalyzátorů propadu byl přesun světových centrálních bank do režimu vyčkávání, který je spojen s nulovou aktivitou na poli měnové politiky. Fed přehodnotil výhled sazeb směrem dolů, to samé učinila i Evropská centrální banka. To vše v režimu „wait and see“, který je založen na příchozích datech (a na ně navázaných predikcích) nejen z lokálních ekonomik, ale i z té globální.

FX obchodníci dotazovaní agenturou Bloomberg se shodují, že zajímavou příležitostí je strategie carry trade, kdy investor prodá měnu s nízkým výnosem a využije prostředky k nákupu té s vysokým. Povětšinou se soustředí zejména na měnové páry zahrnující oblasti rozvojových trhů. Například banka Societe Generale zmiňuje jako zajímavou půjčku japonských jenů a následný nákup indické rupie, čínského jüanu či filipínského pesa. Společnost Allianz pak již na začátku roku vsadila na dlouhou pozici dolaru vůči jihoafrickému randu. V našem případě jsme se zaměřili na euro proti mexickému pesu, což se díky sílící ropě rovněž osvědčilo.

Najdou se ale i tací, kteří věří v carry trade i u nejobchodovanějšího měnového páru světa. Podle banky HSBC je prostředí minimální volatility ideální k eurové půjčce následně použité k nákupu dolaru, a to vše aniž by bylo potřeba jakkoliv analyzovat mnohdy nejisté alternativy, zejména z oblasti emerging markets. Podobně se na situaci dívá i banka JPMorgan, která však svou argumentaci staví na jiném pozorování.

„Morgani“ se v případě dolaru, reflektovaného dolarovým indexem, zaměřili na historický vývoj ve srovnání s indexem J.P. Morgan volatility devizových trhů. Za posledních 25 let byly pozorovány 2 případy, kdy se index FX volatility dotkl lokálního dna, po němž během 6 měsíců následovalo minimálně 10% zpevnění dolaru (měřeno 6měsíčním forwardovým výnosem dolarového indexu). Konkrétně se jednalo o situaci z roku 1996, kdy po dosažení dna devizové volatility následovalo více jak 10% zpevnění dolaru. A poté o rok 2014, kdy zelené bankovky po propadu volatility zpevnily během následných šesti měsíců dokonce o více jak 15 %. Výjimkou byl rok 2007, kdy USD při stejném scénáři naopak oslabil, a to o cca 10 %.

Zaměříme-li se na vývoj posledních dní, v závěru minulého týdne jsme byli svědky posílení dolaru oproti euru pod hranici 1,1300 EURUSD. Stalo se tak díky kontrastu amerických a evropských dat, kdy v prvním případě vyšly nad očekávání lepší výsledky maloobchodu, zatímco ve druhém naopak slabá čísla evropských předstihových indikátorů.

S povelikonočním návratem likvidity na trh budeme sledovat, zda se euru podaří odrazit. K tomu by mohla přispět data, jako například dnes zveřejněná čísla o spotřebitelské důvěře v eurozóně, případně zítřejší report německého Ifo indexu. Dolar by pak mělo navést páteční zveřejnění amerického HDP za první kvartál letošního roku.

V případě, že bychom se dočkali dalších neuspokojivých dat z eurozóny, prostor pro další zpevnění dolaru během příštích týdnů až měsíců zůstává otevřen. Z pohledu technické analýzy se jako nejbližší support EURUSD jeví hranice 1,1177 dolaru za euro.

Aktuálně se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1253 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,33 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1222 do 1,1280 EURUSD.*

Koruna se v závěru minulého týdne dostala až k hranici 25,70 za euro, nad kterou se drží i dnes. Spíše než konkrétní domácí události či data se na posunu na slabší hodnotu podepsalo vůči dolaru slábnoucí euro, které s sebou stáhlo i zbytek regionu.

Tento týden bude na data poměrně chudý. Dočkáme se pouze ukazatelů spotřebitelské a podnikové důvěry. I proto očekáváme, že hlavním katalyzátorem vývoje kurzu bude spíše globální sentiment na trzích, zejména pak na euru vůči dolaru.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,72 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,64 až 25,71 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,72 až 22,93 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter