Žádná volatilita, žádný problém?


10:43 • 23. dubna 2019

Tagy: RoklenFx, forex, fx, dolar, euro, koruna, EURUSD, EURCZK, USDCZK

Světové devizové trhy definuje minimální volatilita. V takovém prostředí jsou devizoví obchodníci nuceni vyhledávat mnohem „exotičtější“ příležitosti, než je například stálice euro proti dolaru. Podle agentury Bloomberg, která nedávno provedla průzkum mezi FX tradery, se v tuto chvíli největší oblibě těší rozvojové trhy, opce a strategie carry trade. Celou situaci pak umocňuje fakt, že náklady toho, že se „spletete“, jsou na opčním trhu v podstatě minimální.

Volatilita devizových trhů poklesla od přelomu roku 2018 a 2019 na svá pětiletá minima. Jedním z hlavních katalyzátorů propadu byl přesun světových centrálních bank do režimu vyčkávání, který je spojen s nulovou aktivitou na poli měnové politiky. Fed přehodnotil výhled sazeb směrem dolů, to samé učinila i Evropská centrální banka. To vše v režimu „wait and see“, který je založen na příchozích datech (a na ně navázaných predikcích) nejen z lokálních ekonomik, ale i z té globální.

FX obchodníci dotazovaní agenturou Bloomberg se shodují, že zajímavou příležitostí je strategie carry trade, kdy investor prodá měnu s nízkým výnosem a využije prostředky k nákupu té s vysokým. Povětšinou se soustředí zejména na měnové páry zahrnující oblasti rozvojových trhů. Například banka Societe Generale zmiňuje jako zajímavou půjčku japonských jenů a následný nákup indické rupie, čínského jüanu či filipínského pesa. Společnost Allianz pak již na začátku roku vsadila na dlouhou pozici dolaru vůči jihoafrickému randu. V našem případě jsme se zaměřili na euro proti mexickému pesu, což se díky sílící ropě rovněž osvědčilo.

Najdou se ale i tací, kteří věří v carry trade i u nejobchodovanějšího měnového páru světa. Podle banky HSBC je prostředí minimální volatility ideální k eurové půjčce následně použité k nákupu dolaru, a to vše aniž by bylo potřeba jakkoliv analyzovat mnohdy nejisté alternativy, zejména z oblasti emerging markets. Podobně se na situaci dívá i banka JPMorgan, která však svou argumentaci staví na jiném pozorování.

„Morgani“ se v případě dolaru, reflektovaného dolarovým indexem, zaměřili na historický vývoj ve srovnání s indexem J.P. Morgan volatility devizových trhů. Za posledních 25 let byly pozorovány 2 případy, kdy se index FX volatility dotkl lokálního dna, po němž během 6 měsíců následovalo minimálně 10% zpevnění dolaru (měřeno 6měsíčním forwardovým výnosem dolarového indexu). Konkrétně se jednalo o situaci z roku 1996, kdy po dosažení dna devizové volatility následovalo více jak 10% zpevnění dolaru. A poté o rok 2014, kdy zelené bankovky po propadu volatility zpevnily během následných šesti měsíců dokonce o více jak 15 %. Výjimkou byl rok 2007, kdy USD při stejném scénáři naopak oslabil, a to o cca 10 %.

Zaměříme-li se na vývoj posledních dní, v závěru minulého týdne jsme byli svědky posílení dolaru oproti euru pod hranici 1,1300 EURUSD. Stalo se tak díky kontrastu amerických a evropských dat, kdy v prvním případě vyšly nad očekávání lepší výsledky maloobchodu, zatímco ve druhém naopak slabá čísla evropských předstihových indikátorů.

S povelikonočním návratem likvidity na trh budeme sledovat, zda se euru podaří odrazit. K tomu by mohla přispět data, jako například dnes zveřejněná čísla o spotřebitelské důvěře v eurozóně, případně zítřejší report německého Ifo indexu. Dolar by pak mělo navést páteční zveřejnění amerického HDP za první kvartál letošního roku.

V případě, že bychom se dočkali dalších neuspokojivých dat z eurozóny, prostor pro další zpevnění dolaru během příštích týdnů až měsíců zůstává otevřen. Z pohledu technické analýzy se jako nejbližší support EURUSD jeví hranice 1,1177 dolaru za euro.

Aktuálně se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1253 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,33 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1222 do 1,1280 EURUSD.*

Koruna se v závěru minulého týdne dostala až k hranici 25,70 za euro, nad kterou se drží i dnes. Spíše než konkrétní domácí události či data se na posunu na slabší hodnotu podepsalo vůči dolaru slábnoucí euro, které s sebou stáhlo i zbytek regionu.

Tento týden bude na data poměrně chudý. Dočkáme se pouze ukazatelů spotřebitelské a podnikové důvěry. I proto očekáváme, že hlavním katalyzátorem vývoje kurzu bude spíše globální sentiment na trzích, zejména pak na euru vůči dolaru.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,72 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,64 až 25,71 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,72 až 22,93 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření. Externě přednáší na vysoké škole CEVRO Institut.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.