Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Wall Street plná (o něco chudších) psychopatů

O psychopatech se říká, že jsou buď zavření v blázinci či ve vězení, anebo šéfují v jedné z velkých korporací či pracují jako finančníci na Wall Street. Tito lidé obvykle v určité oblasti života trpí emocionálním, behaviorálním či sociálním deficitem, který ovšem umí skvěle skrýt, a vystupují tak jako šarmantní, sebevědomé a inteligentní osoby.

Kombinace osobního kouzla, vypočítavosti, smělosti a bezcitnosti by pak měla vést k tomu, že si bezohledně jdou za svým, a tak vždy nakonec dostanou to, co chtějí. I proto jsou osobností rysy psychopata považovány za ideální předpoklad pro práci ve velkém byznysu. A skutečně, když se ocitnete uprostřed finančního sektoru, takovými lidmi se to zde jen hemží. Alespoň to říká kanadský psycholog Robert Hare, který na základě série svých studií odhaduje, že mezi pracovníky ve finančním průmyslu jde o zhruba každého desátého člověka.

Pět věcí, v kterých se bohatí a mocní podobají psychopatům

Není třeba dlouho hledat odpověď na otázku, proč finanční byznys psychopaty tolik přitahuje. Peníze znamenají moc, která plodí další peníze, a vytvářet pomocí peněz další a další peníze, to je v podstatě základem existence dnešního finančního světa. Nicméně, jak naznačuje studie, kterou na podzim minulého roku publikoval Social Psychology Bulletin, i na Wall Street se občas vyplatí být milý chlapík. A to vyplatí, myslíme doslova.

Výzkum, jehož vedoucím byl Dr. Leanne ten Brinke, sociální psycholog z Denverské univerzity, porovnával výkonnost manažerů hedgeových fondů, a sice ve dvou skupinách – těch, kteří mají „psychopatické tendence“, a těch, kteří nikoliv. Vzorek manažerů, u kterých byla detekována „temná triáda“ osobnostních rysů – psychopatie, narcismus a machiavelismus (pragmatické a cynické jednání v duchu hesla „účel světí prostředky“), dosahoval podle výsledků studie v letech 2005 až 2015, z kterých pocházela analyzovaná data, horších finančních výsledků než vzorek jejich „normálních“ kolegů.

 

Rozdíl ve finančních výnosech fondů vedených manažery s psychopatickými tendencemi a bez nich, který detekovala studie, byl ovšem velmi malý – jednalo se o něco méně než 1 % počítané na roční bázi. Nicméně i tak studie alespoň ukázala, že být psychopatickým cynikem není v prostředí velkého byznysu jednoznačně ta nejvýnosnější strategie. „Měli bychom znovu promyslet naše přesvědčení, která nás vedou k upřednostňování nemilosrdnosti a krutosti v investičním manažerovi,“ citoval server Science Daily Dr. Brinka.

Podle hlavního autora pak má výzkum implikace i pro jakoukoliv jinou volbu lídrů, ať už jde o vedoucí pozice ve firmách a dalších organizacích, jakož třeba i o politiky: „Měli bychom mít na paměti, že psychopatické rysy – jako je bezohlednost a bezcitnost – neprodukují tak úspěšné výsledky, jaké bychom od nich mohli očekávat,“ uzavírá Brinke.

Bitcoin dělá z lidí blázny a psychopaty, varují média

Newsletter