Záplava kryptocoinů? Ve skutečnosti se používá jeden z deseti

O kryptoměnách se hodně mluví a píše (ať už ve zlém, či v dobrém), stejně tak se hodně nakupují. Na světě už existuje přes 1 300 digitálních měn, což je oproti standardním měnám, kterých je zhruba 180, mnohonásobně více. Jinou otázkou ovšem je, jak často se s nimi platí.  Jinými slovy, lze vůbec mluvit o měnách, anebo spíše o spekulativních investičních instrumentech?

Jednou z esenciálních funkcí peněz je uchovávání hodnoty v čase. Pokud se podíváme například na bitcoin, který od začátku roku vzrostl o více než 2000 % (pak se zase o třetinu propadl), chtělo by se říct, že dosud nejznámější zástupce kryptoměn je nejen uchovatel hodnoty, ale dokonce její slušný násobitel.

Jiný obrázek lze však dostat, pokud se na věc podíváme z pohledu volatility. Jak píše Jake Weber ve svém článku na serveru Mauldin Economics, bitcoin je všechno, jen ne spolehlivý uchovatel hodnoty. Jak ukazuje graf, cena bitcoinu je stále extrémně volatilní. A i napříč tomu, že se jeho volatilita v čase spíše snižuje, bitcoin zaznamenává výraznější korekci takřka každé čtvrtletí.

Bitcoin versus zlato

Vysoká volatilita investory sice nemusí příliš znepokojovat v dobách, kdy je trend ceny bitcoinu jasně růstový a korekce sou obvykle velmi rychle vyrovnány a cena posléze opět stoupá na nové rekordy. Jakmile však růstový trend výrazně zpomalí, anebo se dokonce zastaví, s bitcoinem jakožto uchovatelem hodnoty by mohl nastat problém.

Kvůli své vysoké volatilitě je také problematické využití bitcoinu a ostatních kryptoměn jakožto měřítka hodnoty, což je další často uváděná funkce peněz. Tou hlavní funkcí je však patrně prostředek směny. Kryptoměn či jejich odvozenin na světě existuje víc než 1 300. Jak píše Weber, kolem 500 jich vzniklo až v tomto roce, přičemž dokázaly přilákat kapitál v hodnotě přes 3 miliardy dolarů. 

Eskalují kryptoměny nerovnost? Distribuce bitcoinového bohatství

Navzdory explozivnímu růstu kryptoměn však zůstává objem transakcí relativně malý. Jak uvádí Weber, denní objem transakcí je u 758 kryptoměn nižší než 10 tisíc dolarů. U pouhých 88 tato hodnota přesahuje milion dolarů. Největší objem se denně provádí v bitcoinu, a to zhruba 2 miliardy dolarů.

Jak také informoval server Bloomberg, analýza Token Report, která zkoumala 226 coinů, došla ke zjištění, že pouhých 20, což je méně než každý desátý, se jich používá k něčemu jinému než k obchodování, tedy například k placení. Podle Webera lze tedy zbytek považovat za čistě spekulativní instrumenty.

Proč může být úspěch bitcoinu i příčinou jeho pádu?

Newsletter