Záplava kryptocoinů? Ve skutečnosti se používá jeden z deseti


09:56 • 31. prosince 2017

Tagy: Kryptoměna, Bitcoin, peníze, Ethereum, Technologie

O kryptoměnách se hodně mluví a píše (ať už ve zlém, či v dobrém), stejně tak se hodně nakupují. Na světě už existuje přes 1 300 digitálních měn, což je oproti standardním měnám, kterých je zhruba 180, mnohonásobně více. Jinou otázkou ovšem je, jak často se s nimi platí.  Jinými slovy, lze vůbec mluvit o měnách, anebo spíše o spekulativních investičních instrumentech?

Jednou z esenciálních funkcí peněz je uchovávání hodnoty v čase. Pokud se podíváme například na bitcoin, který od začátku roku vzrostl o více než 2000 % (pak se zase o třetinu propadl), chtělo by se říct, že dosud nejznámější zástupce kryptoměn je nejen uchovatel hodnoty, ale dokonce její slušný násobitel.

Jiný obrázek lze však dostat, pokud se na věc podíváme z pohledu volatility. Jak píše Jake Weber ve svém článku na serveru Mauldin Economics, bitcoin je všechno, jen ne spolehlivý uchovatel hodnoty. Jak ukazuje graf, cena bitcoinu je stále extrémně volatilní. A i napříč tomu, že se jeho volatilita v čase spíše snižuje, bitcoin zaznamenává výraznější korekci takřka každé čtvrtletí.

Bitcoin versus zlato

Vysoká volatilita investory sice nemusí příliš znepokojovat v dobách, kdy je trend ceny bitcoinu jasně růstový a korekce sou obvykle velmi rychle vyrovnány a cena posléze opět stoupá na nové rekordy. Jakmile však růstový trend výrazně zpomalí, anebo se dokonce zastaví, s bitcoinem jakožto uchovatelem hodnoty by mohl nastat problém.

Kvůli své vysoké volatilitě je také problematické využití bitcoinu a ostatních kryptoměn jakožto měřítka hodnoty, což je další často uváděná funkce peněz. Tou hlavní funkcí je však patrně prostředek směny. Kryptoměn či jejich odvozenin na světě existuje víc než 1 300. Jak píše Weber, kolem 500 jich vzniklo až v tomto roce, přičemž dokázaly přilákat kapitál v hodnotě přes 3 miliardy dolarů. 

Eskalují kryptoměny nerovnost? Distribuce bitcoinového bohatství

Navzdory explozivnímu růstu kryptoměn však zůstává objem transakcí relativně malý. Jak uvádí Weber, denní objem transakcí je u 758 kryptoměn nižší než 10 tisíc dolarů. U pouhých 88 tato hodnota přesahuje milion dolarů. Největší objem se denně provádí v bitcoinu, a to zhruba 2 miliardy dolarů.

Jak také informoval server Bloomberg, analýza Token Report, která zkoumala 226 coinů, došla ke zjištění, že pouhých 20, což je méně než každý desátý, se jich používá k něčemu jinému než k obchodování, tedy například k placení. Podle Webera lze tedy zbytek považovat za čistě spekulativní instrumenty.

Proč může být úspěch bitcoinu i příčinou jeho pádu?

RSS

Je absolventkou Národohospodářské fakulty a Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o behaviorální ekonomii a finance.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.