Euro neztrácí na atraktivitě. Padlo tříleté maximum

Češi mají odvoleno, koruna na výsledek prvního kola volby prezidenta nikterak výrazně nereaguje. Euro si i nadále drží silnější hodnoty, ke kterým mu pomohly nejen náznaky jestřábí Evropské centrální banky, ale i pokrok v jednání o nové německé vládě.

Koruna během pátku nejprve krátce zpevnila, a to dokonce pod hranici 25,50 za euro, později však své zisky postupně umazávala s tím, jak sílilo euro (vůči dolaru dokonce na zhruba tříleté maximum). Hlavním motorem síly evropské měny i nadále zůstává představa o jestřábím přístupu Evropské centrální banky, přispěl rovněž i posun v jednání o nové německé vládě v rámci vyjednávání unie CDU/CSU se sociálními demokraty.

Vzhledem k tomu, že během minulého týdne byla zveřejněna většina hlavních dat z české ekonomiky, ten aktuální bude z hlediska statistik velmi klidný. Je však možné, že by se s blížícím se zasedáním České národní banky mohly častěji objevovat komentáře členů bankovní rady. V pátek například promluvil guvernér ČNB Jiří Rusnok, který v rozhovoru pro Seznam Zprávy řekl, že se česká ekonomika vyvíjí zdravě a bez nerovnováh. Přiznal však, že poměrně citelnou bariérou je přehřívání trhu práce. Otázce úrokových sazeb se Rusnok nikterak detailně nevěnoval. I nadále tedy předpokládáme, že první letošní úrokový hike o 25 bazických bodů by měl přijít již na únorovém zasedání ČNB.

Imunní koruna. Zeman, Drahoš ani Babiš ji nerozhodí

Co se týče problematiky napjatého trhu práce a především růstu mezd, české firmy, jak vyplynulo ze sektorových účtů, které byly zveřejněny minulý týden společně s finální revizí HDP za třetí kvartál, začínají více investovat, aby tak zvýšily svou produktivitu. Pouze to jim v prostředí silných mzdových tlaků a silnější koruny zajistí jejich konkurenceschopnost.

Dnes bude z domácí ekonomiky zveřejněn pouze běžný účet platební bilance za listopad, kde se čeká přebytek o velikosti jedné miliardy korun. Kurz domácí měny se aktuálně pohybuje kolem 25,52 EURCZK.

V případě eura jsme byli v závěru minulého týdne svědky jeho posílení až k hranici 1,220 EURUSD, což je jeho zhruba tříleté maximum. Jak již bylo řečeno, tento posun přišel mimo jiné díky jestřábím komentářům ze strany ECB, které byly součástí zveřejněného zápisu z posledního zasedání.

Centrální banka v tomto dokumentu uvedla, že se evropská ekonomika postupně dostává do situace, kdy „poběží“ v režimu plného využití kapacit, což některým členům bankovní rady dělá vrásky, a to především z titulu možnosti rychlejšího než očekávaného růstu inflace. ECB by z tohoto hlediska a z hlediska dobrého ekonomického výhledu proto měla přehodnotit svou dosavadní rétoriku. 

Zisky společné evropské měny nesnížil ani výsledek americké inflace, který byl nad očekávání lepší, obzvláště u jádrové inflace. Tempo růstu cen v USA minulý měsíc rostlo meziměsíčně o 0,1 %, bez potravin a energií pak o 0,3 % (nejvyšší číslo od ledna 2017). V meziročním srovnání skončila inflace na 2,1 %, ta očištěná o výše zmiňované pak o 1,8 %, zatímco trh čekal 1,7 %. Tato čísla, která podpořila vidinu zvyšování sazeb amerického Fedu, se nejvíce podepsala na výnosech amerických dluhopisů. Ten 10letý vzrostl až nad 2,57 %, 2letý se pak dostal nad 2 %, což se stalo vůbec poprvé od září 2008.

Zaměříme-li se na sázky hedgeových fondů, nedávné rekordy byly v posledním týdnu opět posunuty. Podle agentury Reuters, která vychází z dat americké Commodity Futures Trading Commission, došlo k navýšení čistých dlouhých pozic na long eura z 127 868 na 144 691. Jak upozorňuje ekonomický komentátor Holger Zschaepitz z německého Die Welt, vzhledem k tomuto objemu sázek na zpevnění eura, by se jeho kurz mohl pohybovat zhruba kolem hranice 1,500 EURUSD.

 

Dnešní zahraniční dění bude z hlediska dat poměrně chudé. Dočkáme se pouze obchodní bilance eurozóny, z USA pak nepřijdou žádná čísla.

 

Newsletter