Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Zeman odkryl viceguvernéry ČNB. Koruna dál nad 26 EURCZK

Koruna se k euru včera dál držela nad úrovní 26 EURCZK, během dopoledne klesla až na 25,06 EURCZK. Při absenci makrodat přišla hlavní domácí zpráva pro českou měnu z Hradu. Prezident Miloš Zeman odhalil jména nových viceguvernérů České národní banky. Končícího Mojmíra Hampla a Vladimíra Tomšíka vystřídají Marek Mora a Tomáš Nidetzký.

Prezident Zeman včera také oznámil, že dnes v 15:00 hodin na Pražském hradě jmenuje Aleše Michla a Tomáše Holuba členy bankovní rady České národní banky na šestileté funkční období. První jednání bankovní rady v novém složení se uskuteční ve středu 5. prosince. 

Zřejmě jeden z posledních rozhovorů poskytl Mojmír Hampl pondělním Hospodářský novinám a naznačil nejbližší výzvy pro ČNB. „Častěji než v minulosti může být centrální banka v té těžké situaci, že bude stabilizovat inflaci zespodu − tedy bude potřebovat inflaci urychlovat. A to je zejména v naší populaci hrozně těžké vysvětlit. Zdá se, že dlouhodobé rovnovážné úrokové sazby spíš klesají a to může vést k většímu riziku podstřelování inflačního cíle,“ řekl HN končící viceguvernér.

Dodal, že nečeká, že ty největší problémy, kterým se bude centrální banka v budoucnosti muset postavit, budou v oblasti regulatorní. „Nevěřím, že v dohledné době zažijeme takovou tsunami regulace, jakou jsme zažili po roce 2008. V případě českého finančního trhu se navíc léčil pacient, který byl v jádru zdravý,“ poznamenal.

Dnes nás žádná domácí data nečekají. Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,02 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,99 až 26,07 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,70 až 22,88 USDCZK.* 

Dolar během včerejška zpevnil pod úroveň 1,1400 EURUSD. Zelené bankovky se tak odrazily od dvoutýdenních minim. Stejně tak zpevnil švýcarský frank a japonský jen, jež jsou označovány jako tzv. bezpečné měny.

Trhy dál vstřebávají zprávy kolem brexitu. Irský ministr zahraničí Simon Coveney včera řekl, že předběžná dohoda o odchodu Británie z Evropské unie není jen návrhem a už se nebude měnit. Vyjednávání o budoucích vztazích Spojeného království s unií podle něj zaberou nejméně dva až tři roky. Návrhem brexitové dohody se v neděli bude zabývat mimořádný summit představitelů EU. Dokument pak dostanou také britští poslanci. Libra k dolaru se včera obchodovala bez výraznějších změn, ztratila 0,5 procenta.

Dnešní hlavní evropskou událostí je očekávané zveřejnění zhodnocení návrhů rozpočtů evropských zemí ze strany Evropské komise. Nejsledovanější bude v tomto směru Itálie, u které reálně hrozí zahájené tzv. procesu při nadměrném schodku, který by ve výsledku mohl skončit i sankcemi. Ve Spojených státech budou zveřejněny říjnové zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby, nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti a prodeje existujících domů.

Dnes ráno se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1394 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,68 bodu. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí od 1,1363 do 1,1487 EURUSD.*

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter