„Celní přestřelka“ pokračuje. USA dráždí Rudého draka

„Celní přestřelka“ mezi Spojenými státy a Čínou pokračuje. Donald Trump Rudému draku hrozí dalšími cly. Obavy z „obchodní války“ vyvolaly mezi investory poptávku po japonském jenu a švýcarském franku. Euro zůstává pod tlakem kvůli sporům v německé vládní koalici a oznámení Evropské centrální banky (ECB), že nebude měnit úrokové sazby nejméně do poloviny příštího roku. 

Bílý dům již v pátek oznámil, že zavede cla na dovoz čínského zboží za 50 miliard dolarů ročně. Odveta přišla okamžitě, Peking oznámil, že zavede cla ve výši 25 procent na 659 amerických produktů, a to od sóji, přes auta až po mořské plody.

Nyní Trump požádal Úřad obchodního zmocněnce USA o vyčlenění čínského zboží v hodnotě 200 miliard dolarů, na které by USA uvalily desetiprocentní clo. Podle Trumpa je to reakce na nepřijatelnou čínskou politiku.

Na euro má dopad napětí v německé vládní koalici, která vznikla teprve před třemi měsíci a je poměrně křehká. Němci opět řeší problém migrace. Kancléřka a šéfka CDU Angela Merkelová je kvůli plánu na omezení migrace ve sporu s ministrem vnitra Horstem Seehoferem, který předsedá sesterské straně CSU. Merkelová se včera setkala s italským premiérem Giuseppe Contem. Podle nich Evropa potřebuje v oblasti migrace více solidarity. 

Trh bude čekat na možné komentáře centrálních bankéřů, kteří se sešli portugalské Sintře. Dnes to bude sám šéf ECB Mario Draghi, dále jeho kolegové Peter Praet a Philip Lane a šéf St.Louis Fedu a člen FOMC James Bullard. Z dat dnes budou v USA zveřejněny zahájené stavby domů a stavební povolení za květen.  

Aktuálně se dolar vůči euru obchoduje na 1,1610 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 94,70 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí 1,1560 až 1,1675 EURUSD.*

Podle analytika Roklen Jana Berky kurz koruny včera nikterak výrazně nereflektoval další potvrzení inflačních tlaků v domácí ekonomice, které přinesl nad očekávání vyšší výsledek tempa růstu průmyslových cen za květen. Domácí měna se naopak svezla na mírné vlně výprodeje, jež byla pozorována i u ostatních měn regionu, jako je polský zlotý a maďarský forint.

Podobně jako růst spotřebitelských cen i dynamika cen v průmyslu výrazně přidala. Projevuje se zde zvyšování cen ropy i dalších komodit na světových trzích, uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky. „Ve stavebnictví je vidět rychle rostoucí poptávka po stavebních pracích a nedostatek kapacity v tomto odvětví. Ceny ve službách si v květnu daly pauzu a po třech měsících nebývale silného růstu jejich dynamika stagnovala. Pokles statistici zaznamenali pouze u cen potravin. Včera zveřejněné údaje tak potvrzují, že se inflační tlaky v české ekonomice ještě nevytratily, dodal. Zeisel.

Koruna včera oslabila vůči oběma hlavním světovým měnám, aktuálně se obchoduje na 25,83 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,67 až 25,81 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,05 až 22,26 USDCZK.*

Domácí makroekonomický kalendář je až do konce týdne prázdný. O sazbách dnes bude rozhodovat maďarská centrální banka. Hlavní úroková sazba by měla zůstat na 0,90 procenta.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter