Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Rusnok naznačil „hike“. Z koruny ČNB nervózní není

Koruna má za sebou poměrně rušný týden, vůči euru padla zhruba pětiletá maxima. Dočkali jsme se dvou odlišných komentářů od členů bankovní rady České národní banky. Vojtěch Benda upozornil na možnost rychlejšího zvyšování úrokových sazeb. Tomáš Nidetzký zase poznamenal, že dvojí zvýšení sazeb by letos mohlo byt dostatečné.  A dnes promluvil ten nejpovolanější, guvernér ČNB Jiří Rusnok.  

Podle Rusnoka je velmi slušná pravděpodobnost, že sazby vzrostou, protože vše se vyvíjí v souladu s prognózou ČNB. Jsou tu ale drobné odchylky. „Ukazuje se, že v ekonomice nejsou žádné enormní inflační tlaky, a jsme tak blízko našemu inflačnímu cíli kolem dvou procent. Zpřísňovat měnové podmínky tak musíme rozumně, a to i s ohledem na vývoj kurzu koruny, ale i s tím, co se děje kolem nás. Dnes nás obklopuje extrémně uvolněná měnová politika eurozóny a dalších zemí a to musíme brát také v potaz,“ řekl v rozhovoru pro dnešní Lidové noviny Rusnok.

Aktuální odhady pracují s tím, že na prvním letošním zasedání ČNB, které se odehraje ve čtvrtek 1. února, by mělo dojít na zvýšení sazeb o 25 bazických bodů. „Důvod, proč budeme nejspíše zvyšovat sazby, je ten, že ekonomika je rozjetá a v posledních čtvrtletích se ukazuje, že je nad svým potenciálním růstem. To znamená takový růst, kdy ještě nevznikají nerovnováhy,“ řekl LN šéf ČNB.

Rusnok dále uvedl, že současný vývoj kurzu koruny centrální bankéře nijak neznervózňuje. „Námi očekávanou trajektorii skutečně ukážeme až v únoru společně s prognózou. Chci ale zdůraznit, že měnovou politiku dnes už neřídíme kurzem, jako to bylo do dubna loňského roku, ale teď ji skutečně ovlivňujeme pomocí úrokových sazeb. Kurz je jen pomocný vedlejší indikátor, který ale bedlivě sledujeme,“ dodal.

Síla koruny, především vůči dolaru, byla na začátku minulého týdne podpořena silnějším eurem, které rostlo oproti americké měně. Euro těžilo ze spekulace o možném utahování měnové politiky Evropské centrální banky. Dnes ráno koruna je kurz na 25,39 EURCZK a 20,79 USDCZK.

Průměrný nominální kurz EURCZK by dnes měl být v intervalu mezi 25,371 a 25,485 .*

Tento týden bude chudý na domácí data, jen ve středu Český statistický úřad zveřejní konjunkturální průzkum za leden. V prosinci celková důvěra v ekonomiku mírně vzrostla. Dnes v 10:00 pak ČNB zveřejní šetření úvěrových podmínek bank.

Tento týden zasedá Evropská centrální banka (ECB). Euro se vůči dolaru drží blízko tříletých maxim. Dnes ráno je kurz na 1,2224 EURUSD.

Hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek míní, že sentiment indikátory ekonomické aktivity z průmyslu i ze služeb z klíčových zemí eurozóny potvrdí velmi solní růstovou dynamiku na počátku letošního roku. Ani to ale podle něj nebude stačit na to, aby ECB na zasedání v tomto týdnu zásadně změnila svou rétoriku směrem k ukončení programu odkupu aktiv.

Zahraniční kalendář je dnes chudý. Dozvíme se pouze, jak se v prosinci vyvíjel Chicago Fed index národní aktivity. Trh ale pozorně sleduje situaci ve Spojených státech, kde se Senát nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu. Ta nyní nemá k dispozici peníze pro financování běžného provozu. Na to, co se nyní na tamní politické scéně děje, je trh ale už zvyklý. Je to spíše politická show, konstatoval Koji Fukaya, prezident FPG Securities v Tokiju.

* Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Newsletter