Euro nejslabší od loňského léta. Důvody? Inu Turecko

Závěr minulého týdne na devizových trzích výrazně ovlivnily zprávy z Turecka. Vztahy mezi USA a Tureckem se zhoršily. Turecká lira zažila koncem týdne volný pád, když oslabila na rekordní minimum. Euro reagovalo na tyto zprávy oslabením. Kurz se dostal k dolaru na nejslabší úroveň od loňského července, a to až na 1,1393 EUR/USD. Tento týden bude chudý na domácí i zahraniční data. Hlavní roli tak budou zřejmě na devizových trzích hrát geopolitické problémy. 

K pádu turecké měny koncem týdne přispěl velkou měrou také prezident Donald Trump. Ten totiž prohlásil, že Spojené státy zdvojnásobí cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka, a to na 20 a 50 procent. Po této zprávě turecká měna nabrala další ztráty. 

Investoři ženou nahoru dolar nebo japonský jen, tedy tzv. bezpečné měny. Vyprodávají turecké akcie i liru a prezident Recep Tayyip Erdogan tak má poměrně velké problémy. Značná část státního dluhu je denominována v amerických dolarech. Erdogan o víkendu vyzval občany, aby prodávali dolary a eura. Měli by tak podpořit liru i ekonomiku.

Podle Erdogana byla Turecku vyhlášena ekonomická válka. A Erdogan ji chce vyhrát. Zde je třeba připomenout, že Turecko je členem NATO. A ozbrojené síly Turecka jsou dohromady hodnoceny jako druhé největší ozbrojené síly v NATO, hned po americké armádě. Turecko je jedním z pěti členů NATO (vedle Belgie, Německa, Itálie a Nizozemska) praktikujících politiku sdílení nukleárních zbraní. A je tu ještě jeden spor mezi USA a Tureckem, a to o amerického pastora zadržovaného v Turecku. 

Dolar se aktuálně obchoduje na úrovni 1,1399 EURUSD. Dolarový index se nachází na hodnotě 96,33 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl dle naší predikce pohybovat v rozmezí od 1,1404 do 1,1517 EURUSD.*

Koruna v pátek oslabovala, stejně jako polský zlotý a maďarský forint. Středoevropské měny dolů táhlo oslabující euro. A koruna ztrácí také v úvodu nového týdne. K dolaru je nejslabší za více než rok.

Česká měna se dnes ráno obchoduje na 25,71 EURCZK a 22,56 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,59 až 25,68 EURCZK.*

V pátek byl zveřejněn záznam z jednání bankovní rady České národní banky, na kterém bankéři jednomyslně (v šestičlenné sestavě bez Oldřicha Dědka) rozhodli o zvýšení základní úroková sazba o 25 bazických bodů na 1,25 procenta. 

Ze zápisu vyplývá, že hlavní nejistotou inflační prognózy centrální banky je délka trvání globálních faktorů, které způsobily nedávné oslabení kurzu koruny.  Výraznou změnou oproti minulé prognóze byl vývoj kurzu, který oslabil zejména z důvodu změn v globálním sentimentu. Opakovaně zaznělo, že prognóza přeceňuje vliv posledního pozorování inflace na predikovaný vývoj. Členové bankovní rady se nicméně shodli v tom, že tato nejistota nezpochybňuje potřebu dalšího zpřísňování měnové politiky.

Bankovní rada se přitom shodovala, že kurz je pouze jednou ze dvou složek měnových podmínek, kterou ČNB ve svém rozhodování zohledňuje. Kurzový vývoj je navíc kolísavý a ČNB má na něj pouze omezený vliv v podobě nastavení úrokových sazeb a komunikace. 

Zítra Český statistický úřad zveřejní předběžný odhad HDP za 2. čtvrtletí. HDP by měl meziročně růst o 2,7 procenta a mezičtvrtletně o 0,8 procenta. Ve zbytku týdne pak statistici zveřejní ještě index cen výrobců, a indexy cen vývozu a dovozu.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter