Nuda, která nevydrží

První obchodní (sice zkrácený) týden roku 2018 máme za sebou. V případě koruny můžeme říci, že se nic velkého nestalo. Vedle několika krátkých odskoků se kurz domácí měny pohyboval poblíž hranice 25,50 za euro. Pokud však čekáte, že tato „nuda“ bude pokračovat (ať už v dalších dnech či měsících), jste vedle.

Zkrácený týden zahajovala koruna kolem 25,53 za euro. Během dalších dní jsme pozorovali krátká oslabení až k hranici 25,58 EURCZK, z toho druhé, středeční, bylo spojeno se zápisem z posledního zasedání centrální banky. Ve zbytku týdne byl pohyb již klidnější, byť během dnešního odpoledne domácí měna oslabila o necelé tři haléře.

Poslední čtyři dny byly na domácí data poměrně skoupé. V úterý byl zveřejněn index PMI sektoru průmyslu, který se se svým prosincovým výsledkem 59,8 bodu dostal na vůbec nejlepší hodnotu od února 2011. V úterý pak byly zveřejněny ČNB Minutes, které už korunu rozhýbaly o něco více.

Pravdou je, že tato reakce reflektovala spíše zklamání některých investorů, kteří pravděpodobně čekali alespoň nějaký náznak rychlejšího utahování měnové politiky ČNB. Nestalo se tak.

„Většina členů bankovní rady se přikláněla k postupnému zpřísňování měnové politiky, zvláště v situaci, kdy riziko z prodlení v procesu normalizace úrokových sazeb není výrazné,“ zní slova dokumentu. „Rozdíl mezi zvýšením měnověpolitických úrokových sazeb koncem prosince a případným zvýšením sazeb začátkem února byl z makroekonomického pohledu označen za zanedbatelný. Zazníval také argument, že před dalším rozhodnutím o sazbách bude výhodou mít k dispozici novou prognózu,“ napsala ČNB.

Centrální banky vyložily karty

I přesto, že dva centrální bankéři, a to M. Hampl a V. Benda, upozornili na hrozící přehřívání české ekonomiky (především v souvislosti s vývojem mezd a ostatních indikátorů trhu práce), jejich argumenty hravě přehlasovala umírněná skupina. Všechno tedy zatím nasvědčuje tomu, že si ČNB v otázce sazeb počká na příští zasedání (únor), kdy bude mít k dispozici aktualizovanou prognózu.

A právě do té vstoupí i data, která nás čekají příští týden a která pravděpodobně prolomí onu korunovou nudu. Hned v pondělí bude zveřejněn výsledek průmyslu a zahraničního obchodu, v úterý bude následovat míra nezaměstnanosti, ve středu pak inflace společně s finální revizí HDP za třetí kvartál. Týden nakonec završí páteční čísla ohledně maloobchodních tržeb.

Odhady ekonomického týmu skupiny Roklen jsou pro tato data následující:

  • Průmysl (listopad) 4,9 % y/y
  • Míra nezaměstnanosti (prosinec) 3,8 %
  • Inflace (prosinec) 0,1 % m/m a 2,4 % y/y
  • Maloobchod (listopad) 4,7 % y/y

„Očekáváme, že data o listopadové průmyslové produkci potvrdí robustní nárůst,“ předpovídá ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „Dle tržního odhadu by měla průmyslová výroba růst o více než pět procent. Náš odhad 4,9 procenta je tak nepatrně konzervativnější,“ přiznal.

Prosincový podíl nezaměstnaných se podle Šoltése pravděpodobně zvýšil o tři desetiny procentního bodu z listopadového rekordního minima 3,5 procenta na 3,8 procenta. „Jedná se výhradně o důsledek sezonních vlivů, nikoliv o změnu situace na trhu práce. Během letošního roku se bude míra nezaměstnanosti i nadále držet na rekordně nízké úrovni,“ je přesvědčen ekonom.

V případě tempa růstu cen je pak očekáván mírný pokles. „Hodnota prosincového výsledku mírně klesne z listopadových 2,6 procent na 2,4 procenta. „Symbolicky se tak prosincová inflace vyrovná inflaci za celý rok 2017, která se rovněž zastaví na hodnotě 2,4 procenta. Letos růst indexu spotřebních cen zpomalí, a to jak v důsledku zvyšování úrokových sazeb, tak i posilování kurzu koruny,“ míní Šoltés.

Kurz koruny bude pravděpodobně nejcitlivější na míru nezaměstnanosti a inflaci. Případné nižší než očekávané výsledky v prvním případě a naopak vyšší ve druhém by mohly sloužit jako indicie procesu zvyšování sazeb. Důraz klademe především na data z trhu práce, u nichž by další utažení mohlo naznačit pokračující tlaky na růst mezd. Pamatovat je nutné na citlivostní analýzu ČNB, která říká, že pokud bychom byli svědky silnějších a déle trvajících tlaků na trhu práce, vznikla by potřeba k silnějšímu utažení měnové politiky.

Hranice 25,00 za euro padne

Vývoj kurzu koruny by se během roku 2018 měl nést v duchu dalšího posilování. Nedávný průzkum agentury Reuters ukázal, že by se domácí měna měla letos dostat až pod hranici 25,00 za euro. Odhad, který byl vytvořen během tohoto týdne, pracuje s posunem páru EURCZK do konce letoška (ve srovnání s koncem r. 2017) o 2,4 % až k 24,95 koruny za euro.

Výhled agentury Bloomberg je stejný. Medián odhadovaného kurzu koruny by se však měl k čtvrtému čtvrtletí 2018 dostat až na 24,80 za euro.

Nudit bychom se tedy během příštích dvanácti měsíců rozhodně neměli. Ostatně, jak naznačují většinové odhady (a stejně tak například i kontrakty FRA), první „akce“ bychom se měli dočkat již na začátku února, a to v podobě dalšího zvýšení úrokových sazeb České národní banky.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter