Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Trump napojen na Rusko. Dolar zachránil až Senát

Závěr minulého týdne patřil bezesporu dění v USA, kde se jednak řešilo Trumpovo napojení na Rusko, ale především byla Senátem schválena tolik očekávaná daňová reforma. Byť bylo toto jednání spojeno s nervozitou ohledně možného odmítnutí navrhovaných změn, senátoři na představenou verzi kývli. Dolar v návaznosti na to zpevňuje.

Ještě v pátek dolar registroval ztráty, které byly spojeny s bývalým bezpečnostním poradcem Bílého domu Michalem Flynnem. Ten byl již dříve obviněn, že FBI při vyšetřování jeho styků s Ruskem lhal. Tuto spekulaci Flynn během pátku nakonec potvrdil a přidal, že ke kontaktu s Ruskem ho pověřil sám prezident Trump (prý se snažil o spolupráci v boji proti Islámskému státu v Sýrii), tehdy ještě kandidát na prezidenta.

Investoři se v návaznosti na tuto informaci vrhli především na bezpečná aktiva, jako jsou americké státní dluhopisy. Dolar mezitím padal. Celou situaci, a to především na americké měně, pak zachránilo až schválení daňové reformy ze strany Senátu USA.

Republikáni disponují v Senátu celkem 52 křesly, přičemž pro přijetí reformy jich hlasovalo celkem 51. Jeden republikán tedy hlasoval proti, stejně tak tomu bylo u všech zástupců demokratů. Vzhledem k tomu, že Sněmovna reprezentantů svou verzi již schválila, jako další v pořadí přichází na řadu dohadovací proces, z něhož by měla vzejít jedna společná verze reformy. Jednání by dle odhadů mohla začít již tento týden, přičemž sám Trump by zákon mohl podepsat ještě před Vánoci, přesně tak, jak to původně plánoval.

Dolar se během pátečního odpoledne obchodoval mírně slabší pod hranicí 1,190 EURUSD. Aktuálně zpevnil k 1,184 EURUSD.

Na domácí půdě se dnes dočkáme dat ohledně vývoje mezd za třetí čtvrtletí. Jedná se o poslední fundament, který by, pokud by vykázal vyšší než očekávaná čísla, mohl přesvědčit členy bankovní rady ČNB k tomu, aby zvýšili své sazby ještě letos v prosinci. Pokud však budou čísla relativně v „normě“, tedy dle očekávání trhu a centrální banky, další úrokový hike se zřejmě posune až na příští rok, odhadujeme na únor, kdy bude jednak zveřejněna aktualizovaná prognóza a nově banka zveřejnění i odhad kurzu, se kterým pracuje.

Očekávání ohledně průměrné hrubé měsíční mzdy za třetí čtvrtletí po odečtení inflace je dle agentury Bloomberg 5,1 %. Ten samý odhad pak potvrzuje i ekonomický tým skupiny Roklen. Odhad prognózy ČNB pak činí rovných 5 %.

Koruna si během konce minulého týdne připsala ztráty, až téměř k hranici 25,60 za euro. V pátek se na tomto vývoji podepsala především revize HDP za třetí kvartál. Ta sice potvrdila solidní růst mezičtvrtletně +0,5 % a meziročně +5 %, detailní struktura však byla především od odhadu ČNB odlišná – centrální banka čekala mnohem větší dynamiku spotřeby domácností i vlády, stejně tak pracovala s vyšším příspěvkem zahraničního obchodu.

Aktuálně se koruna obchoduje silnější,a  to kolem hranice 25,53 za euro.

Koruna pod výprodejním tlakem

Co se týče dnešních dat, z Evropy se dnes dočkáme indexu cen výrobců eurozóny a indexu Sentix investiční nálady. Z USA přijdou průmyslové objednávky a objednávky zboží dlouhodobé spotřeby.

Newsletter