Je cyklus zpřísňování měnové politiky u konce?

Jednomyslně, a letos zřejmě naposledy. Bankovní rada České národní banky včera zvýšila sazby. A první letošní „hike“ bude zřejmě jediný. Aktualizovaná prognóza ukázala jedno zvýšení úroků během letošního roku, uvedl sám guvernér ČNB Jiří Rusnok. Po zbytek roku a především pak během toho následujícího by sazby měly zůstat stabilní. Jak to vidí ekonomové?

„Dle nové prognózy ČNB zůstane inflace v horním tolerančního pásma až do konce roku a ke dvouprocentnímu cíli klesne až na horizontu měnové politiky, tedy v první polovině příštího roku. Ke zpomalení růstu spotřebitelských cen přispěje zpomalení mzdové dynamiky i menší „dovezená“ inflace importu,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés.

Skoro pravidlem se podle Šoltése již stalo, že nová makroekonomická zpráva vyvolá otázky kolem výhledu kurzu koruny, tedy komplementárního kanálu utahování měnových podmínek. Aktualizovaný výhled (opět opřený o argument úrokového diferenciálu vůči euru a reálnou konvergencí české ekonomiky) počítá s dalším posilování koruny v tomto roce. „Podobně jako v minulých prognózách došlo k revizi výhledu směrem ke slabší koruně. Podobně jako tento týden Fed, i bankovní ČNB zdůraznila význam snížení vnějších rizik pro své rozhodnutí,“ doplnil Šoltés.

Dvoutýdenní repo sazba se zvýšila o 25 bazických bodů na 2 procenta. Lombardní sazba vzrostla na 3 procenta a diskontní sazba na 1 procento. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 3. května.

Podle hlavního ekonoma ING Bank pro ČR Jakuba Seidlera tisková konference guvernéra Rusnoka naznačila, že další růst sazeb v letošním roce je méně pravděpodobný a guvernér s nim nyní nepočítá, ačkoli prognóza samotná mírný růst sazeb letos ještě ukazuje. „ČNB tak dle našeho názoru nyní bude delší dobu vyčkávat a další zvýšení sazeb v letošním roce si lze představit jen v případě výrazného zlepšení zahraničního vývoje a nyní se tak zdá méně pravděpodobné,“ míní Seidler.

Analytik České spořitelny Jiří Polanský uvedl, že aktuální prognóza ČNB již další zvýšení sazeb v letošním roce nečeká. „My máme v tomto ohledu podobný názor, kdy právě odklad brexitu dle nás „přiměl“ bankovní radu sáhnout na sazby již nyní a ve druhé polovině roku je spíše ponechat beze změny. Ve druhé polovině roku totiž začne být ČNB opět více opatrná, protože se na ´stůl´ vrátí jednání o podobě brexitu a z nich vyplývající vysoká rizika pro českou ekonomiku,“ poznamenal Polanský. 

„Včerejším zvýšením sazeb se aktuální cyklus zpřísňování měnové politiky v Česku s největší pravděpodobností završil. Základní úroková sazba stačila vystoupat na dvě procenta, což je stále výrazně pod úrovní neutrální sazby, kterou ČNB odhaduje o procento výše. K dalšímu zvýšení již nedojde, protože ekonomický cyklus předběhl ČNB a sazby do požadované výše vystoupat nestačily,“ domnívá se analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička.

Analytici Komerční banky ve druhé polovině roku předpokládají oživení v Německu a s ním i v celé eurozóně. „V domácí ekonomice vnímáme ještě silné proinflační tlaky a navíc se domníváme, že koruna nebude posilovat tak, jak ČNB ve své prognóze očekává. Navíc vidíme, že i model ČNB pro další čtvrtletí předpokládá mírné zvýšení sazeb. To nás vede k přesvědčení, že centrální banka by ještě letos ve druhém pololetí měla zvyšovat sazby,“ uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,70 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,61 až 25,68 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,76 až 22,99 USDCZK

Dolar včera posiloval a dnes ráno se drží pod úrovní 1,1200 EURUSD. Aktuálně se v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1167 EURUSD. Dolarový index se nachází na hodnotě 97,86 bodu. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí od 1,1187 do 1,1254 EURUSD.*

Dnes bude zveřejněno důležité číslo z americké ekonomiky, tzv. Nonfarm Payrolls. Trh čeká, že americká ekonomika v dubnu bez zemědělství vytvořila 190 tisíc pracovních míst. V březnu to bylo 196 tisíc pracovních míst. Nezaměstnanost v USA by měla zůstat na úrovni 3,8 procenta.

Již dopoledne bude v eurozóně zveřejněn index cen výrobců, který by měl v dubnu dle očekávání růst meziročně o tři procenta, tedy shodně jako v předchozím měsíci. Dále bude zveřejněn odhad inflace za duben, index spotřebitelských cen by měl meziročně růst o 1,6 procenta po březnovém růstu o 1,4 procenta. Jádrová inflace by pak měla v dubnu meziročně růst o procento.

„Inflace v eurozóně v dubnu vykázala pouze dočasné zrychlení a v následujících měsících opět poklesne. Udržitelného růstu by se měla inflace v eurozóně dočkat až v závěru roku. Zato americký trh práce i nadále ukazuje, že je v solidní kondici. Míra nezaměstnanosti se opět vrací na svá minima a v následujících měsících bude dále klesat. Neutichají ani mzdové tlaky, které naopak dále akcelerují,“ míní František Táborský z Komerční banky.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter