Alkoholem ku kreativitě. Když postrádáte nápady, dejte si drink


10:08 • 18. prosince 2018

Tagy: alkohol, práce, zdraví, Produktivita, Vánoce

Vánoce už klepou na dveře a spolu s nimi také řada vánočních večírků, na kterých se kromě své rodiny a přátel patrně potkáte i se spoustou alkoholu. I proto v předvánočním čase sílí vlna varování vybavená početnou armádou argumentů, proč byste se těmto lákadlům měli když už ne úplně vyhnout, tak se před nimi mít alespoň na pozoru.

Pití alkoholu, a to nejen o Vánocích, je odsuzováno z řady důvodů. Nejenže neprospívá vaší peněžence ani vaší postavě a často se stane, že vás bujarý večírek vyřadí z provozu na celý následující den, ale rovněž vám nijak nepřidá po zdravotní stránce. Například server Narconon uvádí, že nadměrná konzumace alkoholu ničí vaše játra a trávící systém, ale také oslabuje vaší imunitu a kosti, jelikož zamezuje vstřebávání některých vitamínů.

Restaurace, svatby, pivo. Když mileniálové ničí tradiční odvětví

Alkohol je však obviňován z toho, že nám škodí nejen po tělesné, ale také po duševní stránce. Například minulý rok přišli vědci z americké University of Texas s tvrzením, že pravidelné pití alkoholu zabíjí kmenové buňky v klíčových oblastech mozku a omezuje vznik buněk nových. Mnohem silnější vztah mezi alkoholem a mozkovými buňkami byl přitom nalezen u žen než u mužů; těm by měly ke spuštění tohoto procesu stačit i dvě skleničky vína za noc.

Z toho všeho by se mohlo zdát, že alkohol je jasným zabijákem nejen našeho zdraví, ale také naší produktivity. Nicméně s tím by tak zcela nesouhlasil Mathias Benedek z rakouské University of Graz, který ve svém výzkumu zabýval spojením alkoholu a kreativity. "Jelikož alkohol je tolik spojen s tvořivostí a velkými spisovateli, jako je Ernest Hemingway, chtěli jsme na to udělat studii. Předchozí výzkum ostatně ukázal, že minulost poloviny velkých spisovatelů je spojena s pitím," citoval jej server Daily Mail.

Vědecký tým Benedeka sehnal 70 dobrovolníků, přičemž každý z nich dostal pivo - alkoholické, anebo nealkoholické (jaké však dostali, to účastníci nevěděli). Experiment sestával z dvou sad úkolů; jedna byla zaměřená na kreativitu, druhá na kognitivní schopnosti a výkonné funkce. Bylo přitom zjištěno, že lehké omámení alkoholem je prospěšné při potřebě tvůrčího řešení úkolu. "Zjistili jsme, že malý nápoj může pomoci s některými aspekty tvořivosti," uvedl Benedek.

"Takže to může dobře fungovat pro tvůrčí psaní, anebo pro brainstorming nápadů v zasedací místnosti," dodal hlavní autor. Na druhou stranu co se týče kognitivních funkcí, ty se zdají být alkoholem naopak oslabovány. Zatímco v testování zaměřeném na kreativitu si lépe vedly alkoholem opojené osoby, v úkolech zaměřených výkon byli lepší ti, kteří dostali nealkoholické pivo (byť v druhém případě nebyl rozdíl statisticky signifikantní).

Z toho tedy plyne, že s jasnou a cílenou prací alkohol patrně příliš nepomůže. Jinak však může fungovat v případě, kdy potřebujete na maximum využít svoje tvůrčí schopnosti. Navzdory tomu však autoři upozorňují, že sám alkohol nové nápady nevytváří, nýbrž spíše pomáhá zbavit jakéhosi kreativního bloku a neustrnout jen na jednom úhlu pohledu. Nicméně jeho negativní účinky na zdraví organismu stále platí, takže ani umělci by to s ním neměli přehánět.

Státy proti neřestem? Kuřáci a alkoholici se rozpočtům vyplatí

RSS

Je absolventkou Národohospodářské fakulty a Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o behaviorální ekonomii a finance.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.