Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Inflace korunu nerozhýbala. Na srpnový „hike“ (zatím) nesázíme

Koruna se i nadále drží kolem hranice 25,90 za euro. Kurz nerozhýbala ani inflace nad očekávání trhu a nad prognózu České národní banky. Trhy tak, jak se zdá, dávají v tuto chvíli přednost fundamentům, jako je odliv aktiv z rozvojových trhů. Spekulace o zvýšení sazeb a následné sázky na zpevnění české měny jsou (prozatím) střídmé.

Jak jsme již psali včera, meziroční inflace v červnu zrychlila na 2,6 %, trh přitom čekal 2,5 % a ČNB ve své prognóze pracovala dokonce „jen“ s 1,9 %. Za tímto posunem stál především růst cen pohonných hmot, možné je zmínit i vliv sezónního zboží. Z ekonomických fundamentů pak na ceny proinflačně působí především vývoj mezd vycházející z nedostatku volných pracovníků a slabší kurz koruny.

Inflace tak roste již třetí měsíc v kuse a nachází se poměrně vysoko nad inflačním cílem (ČNB jasně označila poslední data za proinflační riziko stávající prognózy). Pokud k tomu přidáme oproti výhledu centrální banky slabší kurz, nabízí se debata o tom, zda by bankovní rada přece jen nezačala uvažovat o možnosti dalšího zvýšení úrokových sazeb, a to hned na příštím zasedání, tedy v srpnu. 

Pravdou je, že od června, kdy ČNB zvýšila hlavní sazbu na 1 %, jsme nebyli svědky výraznějšího utahování měnových podmínek, naopak vzhledem k vývoji kurzu šlo spíše o další uvolnění. Prostor pro úrokový hike je tudíž otevřen. My se i přesto (zatím) přikláníme ke scénáři, kdy v srpnu budou sazby ponechány beze změny. Podle ekonoma skupiny Roklen Michala Šoltése bychom se měli od ČNB dočkat snížení očekávání dalšího posilování koruny ve zprávě o inflaci a posunutí výhledu dalšího zvýšení úrokových sazeb na podzim. „Jen malou pravděpodobnost přisuzujeme možnosti, že by bankovní rada přistoupila ke zvýšení úrokových sazeb na příštím zasedání v srpnu,“ uvedl ekonom.

Vzhledem k tomu, že dnes je domácí kalendář prázdný, kurz koruny by se měl vyvíjet nadále podle taktovky dění na globálních trzích, především na těch rozvojových. V jejich případě jsme v posledních dnech pozorovali další oslabování s korunou spojených měn, jako je polský zlotý a maďarský forint. K celkovému napětí pak přispívá například i turecká lira, která opět intenzivně padá.

Koruna se aktuálně obchoduje na 25,93 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,93 až 25,99 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,00 až 22,22 USDCZK.* 

Na zahraničních trzích včera zavládla nervozita. Nepřispěl k tomu nikdo jiný než sám Donald Trump, který zavedl dodatečná cla na čínský dovoz do USA v hodnotě 200 miliard dolarů. Investoři v návaznosti na to začali přesouvat své zdroje od rizikovějších aktiv (akcie) k těm bezpečnějším (dluhopisy), a to na obou stranách Atlantiku. Reakce měn byla o něco střídmější. Dolar krátce zpevnil k hranici 1,170 za euro, později se však posunul zpět k slabším hodnotám.

Z evropských dat včera nepřišla žádná klíčová, v USA byl zveřejněn index cen výrobců, jehož tempo růstu v červnu meziročně zrychlilo z 3,1 % na 3,4 %. Dnes bude reportována americká inflace za tentýž měsíc. Trhy očekávají zrychlení z 2,8 % meziročně na 2,9 %, po očištění od ceny energií a potravina pak z 2,2 % na 2,3 %.

Aktuálně se dolar vůči euru obchoduje na 1,1678 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 94,76 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1674 do 1,1807 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter