Silný dolar, pád Wall Street a hlasy z ČNB

Koruna tento týden oslabila vůči oběma hlavním světovým měnám, výrazněji k americkému dolaru. Týden byl bohatý na domácí statistiky, které ale s kurzem tradičně výrazně nepohnuly. Důležitou roli sehrál naopak dolar, který od pondělí výrazně zpevnil k euru. V úvodu týdne se obchodoval nad úrovní 1,24 EURUSD a týden končí na 1,2239 EURUSD. Na druhé straně oceánu se řeší především pád akciových trhů. V pondělí Wall Street zažila největší výprodej od roku 2011.

Dnes byl zveřejněn záznam z jednání bankovní rady České národní banky, na němž pět bankéřů 1. února rozhodlo o zvýšení úrokových sazeb. Ze záznamu vyplývá, že všechny nástroje ČNB – měnový kurz, úrokové sazby i makroobezřetnostní opatření – aktuálně působí ve směru ochlazování zahřáté české ekonomiky.

Odhady vývoje úrokových sazeb počítají se zvýšením úrokových sazeb v 1. čtvrtletí letošního roku a následně počítají s jejich stabilitou až do konce letošního roku. Na zasedání, jehož se nezúčastnil Mojmír Hampl a Oldřich Dědek, ale zazněly také hlasy, zda by pro hladší průběh trajektorie úrokových sazeb nebylo lepší jejich zvýšení odložit na další měnověpolitické zasedání. Někteří bankéři totiž negativně vnímají potenciální náklady relativně dlouhého období stability sazeb v letošním roce, během kterého by domácí měnová politika mohla čelit nepředvídatelnému protiinflačnímu šoku například ze zahraničí.

Koruna týden končí na 25,34 EURCZK a 20,70 USDCZK. Data z tuzemské ekonomiky (průmyslová produkce, stavebnictví, maloobchodní tržby a nezaměstnanost) kurzem příliš nepohnula. Příští týden bude zveřejněna lednová inflace. Čeká se, že index spotřebitelských cen meziročně zpomalí na 2,2 procenta z 2,4 procenta v prosinci. Meziměsíčně by měl růst o 0,7 procenta. ČNB dnes na svých webových stránkách zveřejnila Zprávu o inflaci

Centrální banka minulý týden obnovila zveřejňování odhadu vývoje kurzu koruny vůči euru, který by měl být letos 24,90 EURCZK. Příští rok počítá s posílením koruny na průměrných 24,50 EURCZK. Prognóza kurzu nepředstavuje závazek ČNB a nelze ji interpretovat jako žádoucí úroveň kurzu.

Odhadované posilování kurzu koruny letos bude podle záznamu odrážet zejména zvyšování úrokového rozdílu v ČR a v eurozóně a vliv pokračující uvolněné měnové politiky Evropské centrální banky prostřednictvím nákupů aktiv. To však bude zároveň zvyšování domácích úrokových sazeb během letošního roku brzdit.

„Důležitý stabilizační faktor pro vývoj kurzu koruny má i samotný fakt, že se centrální banka vrátila k tradici zveřejňování vlastní predikce vývoje kurzu koruny,“ je přesvědčen ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „Například pokud by koruna posilovala pomaleji, než předpokládá predikce ČNB, trh začne vnímat možnost zvýšení sazeb jako pravděpodobnější scénář. Již tato změna očekávání má potenciál posunout domácí měnu k pevnějším pozicím, tak, že se koruna vrátí na predikovanou trajektorii,“ dodal ekonom.

Americká obchodní seance přinesla do obchodování volatilitu. Další propad tamních akciových indexů byl doprovázen zvýšením rizikové averze, což se projevilo v oslabování měn v regionu, uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky.

 

 

Trh se během týdne dočkal také komentářů z ECB. Členka výkonné rady ECB Sabine Lautenschlägerová v rozhovoru pro agenturu Bloomberg řekla, že centrální banka je na správné cestě k dosažení inflačního cíle, proto by program kvantitativního uvolňování měl skončit ještě letos. I přesto však, že by vývoj evropské ekonomiky měl podpořit ukončení QE, politika ECB zůstane i nadále akomodativní.

Její komentář byl o něco konkrétnější než ten od samotného šéfa ECB Maria Draghiho, který na začátku týdne na adresu načasování konce QE řekl, že se politika ECB bude vyvíjet v časové konzistenci a zcela v závislosti na datech – euro však nepodpořil. 

Fed již má nového šéfa, Jerome Powell vystřídal Janet Yellenovou. Co od něj můžeme čekat? Stejně jako kdykoli jindy je úkolem centrální banky balancovat mezi opatrností a sentimentem. Trhy ale jistě pochopí, že nový předseda Fedu byl vybrán zčásti kvůli svému měkkému postoji k úrokovým sazbám. Riziko, že jeho výroky budou interpretovány jako holubičí a budící obavy, je nízké. Powell má také více munice, než jen holubičí prohlášení, aby přesvědčil investory, že nebude dramaticky zvyšovat sazby, uvedl James Bateman, Multi Asset CIO Fidelity International.

Ke slovu se tento týden dostali Powellovi „podřízení“. Šéf dallaské pobočky Fedu Kaplan na konferenci ve Frankfurtu řekl, že vyšší mzdy nutně nemusí vést k vyšší inflaci, jak většina trhu předpokládá. Jeho kolega Evans, šéf chicagské pobočky Fedu, se pak přiklonil k tomu, aby měnový výbor udržel současnou podobu své politiky do doby, než se potvrdí udržitelný nárůst inflace. Výčet uzavírá boss sanfranciské pobočky Williams, který se na konferenci v Honolulu vyslovil pro stabilní a postupné zvyšování sazeb i přesto, že nedávná data z trhu práce byla mnohem lepší, než se očekávalo.

Jak vydělat, když volatilita volatility dosáhne historických maxim

Newsletter