Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar navýšil ztráty nad 1,0720 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Ovlivní týden v okurkové sezoně jednání ECB?

Hlavní událostí nového týdne bude čtvrteční zasedání Evropské centrální banky. Jinak bude týden chudší na data, a to především z domácí ekonomiky. Jak vidí nadcházející dění v eurozóně Česká národní banky naznačil její globální makroekonomický přehled, který centrální banka zveřejnila v pátek. 

ČNB v makroekonomickém přehledu uvedla, že úrokové sazby v eurozóně setrvají dle tržních výhledů záporné až do konce roku 2019. Hospodářský růst zůstává i přes nedávné slabší než očekávané údaje solidní. Některé poslední hospodářské ukazatele a výsledky průzkumů jsou slabší, ale zůstávají konzistentní s pokračujícím hospodářským růstem. Například index nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu sice od ledna klesá, ale s červnovou hodnotou 54,9 je stále nadprůměrný a bezpečně v pásmu expanze. Pokračující uvolněná měnová politika ECB podporuje domácí poptávku. 

Příznivé podmínky financování a solidní poptávka domácností podporují dle ČNB podnikatelské investice. Poslední dobou však vzrostla nejistota související s globálními faktory. Zavádění vyšších obchodních cel a možnost dalších ochranářských opatření představují pro dynamiku ekonomického růstu jedno z klíčových rizik. 

V případě Spojených států lze dle přehledu ČNB naopak očekávat pokračující pozvolné zvyšování úrokových sazeb. Americký dolar by měl dle konsenzu v ročním horizontu oslabit vůči všem měnám, které centrální banka sleduje. S výjimkou rupie, vůči které by měl být zhruba stabilní. 

Mario Draghi a spol. v červnu rozhodli, že do září poběží kvantitativní uvolňování (QE) v měsíčním objemu 30 miliard euro. Poté, pokud data přicházející z evropské ekonomiky potvrdí střednědobý inflační výhled, dojde na osekání na 15 miliard, přičemž v tomto objemu by program měl běžet až do konce prosince. K oznámení ukončení QE centrální bankéře přiměl silný růst a postupně rostoucí inflační tlaky. Na tomto rozhodnutí přitom panovala široká shoda.

Donald Trump v pátek pro CNBC uvedl, že není šťastný ze zvyšování úrokových sazeb. Silný dolar podle něj uvádí Spojené státy do nevýhody. Dolar se vůči euru aktuálně obchoduje na 1,1732 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 94,37 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1630 do 1,1725 EURUSD.*

Z dat bude dnes zveřejněn index spotřebitelské důvěry v eurozóně za červenec a červnové prodeje domů v USA. 

Česká měna se koncem minulého týdne pohybovala podobně jako další měny v regionu. Korunu tento týden nečekají žádná důležitější data. Kurz tak i nadále ovlivňuje celosvětové dění. Zítra Český statistický úřad zveřejní konjunkturální průzkum. 

Dnes ráno se koruna obchoduje na 25,85 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,81 až 25,93 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,04 až 22,28 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter