Pohne s kurzem koruny dubnová inflace?

Hned na počátku nového týdne se dozvíme důležité číslo z tuzemské ekonomiky. Český statistický úřad oznámí, jak se v dubnu vyvíjel index spotřebitelských cen. Dle predikce Roklen poroste v dubnu meziročně o tři procenta, shodně jako v březnu. Stejné je očekávání trhu. Meziměsíčně by měl pak index zrychlit na 0,3 procenta z 0,2 procenta předchozím měsíci. Statistici dnes budou informovat také o indexech cen vývozu a dovozu.

„Inflace v dubnu zůstala kolem hranice tří procent. Od začátku roku se tak inflace dostala každý měsíc nad 2,5 procenta. Za vysokou dynamikou spotřebitelských cen stojí pokračující fundamentální cenové tlaky, které se způsobují vysokou jádrovou inflaci,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés.

„Se slabším růstem HDP a slabší dynamikou mezd však postupně zpomalí i cenová dynamika a očekáváme, že se inflace v následujících měsících začne vracet ke dvou procentnímu cíli. K tomu by měly přispět i přísnější měnové podmínky v tuzemské ekonomice,“ dodal Šoltés.

Prognóza ČNB
Inflace se letos bude nacházet v horní polovině tolerančního pásma, v příštím roce se sníží k 2% cíli. Jádrová inflace se ve druhém čtvrtletí udrží na vysokých hodnotách, poté zvolní do blízkosti 2% úrovně. 
Dynamika cen potravin se bude dále zřetelně zvyšovat v návaznosti na nárůst cen potravinářských komodit. Ceny pohonných hmot začnou od poloviny letošního roku meziročně klesat. Již tak výrazný růst regulovaných cen z počátku letošního roku v následujících čtvrtletích ještě dále zrychlí. 

 

Agentura Bloomberg v pátek uvedla, že investoři přestali českou měnu vnímat jako bezpečné útočiště. Analytici ještě před rokem čekali tříprocentní růst kurzu. Nic takového se ale nestalo. Koruna oslabuje, ačkoli ČNB na počátku května opět zvýšila sazby a některé velké banky, například Raiffeisen Bank International, ING a JPMorgan, teď místo na růst kurzu sázejí na další pokles koruny, napsala agentura Bloomberg. 

Dnes ráno se koruna v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 25,74 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,69 až 25,77 EURCZK a ve dvojici s dolarem zase od 22,80 až 23,01 USDCZK.* 

Dolar v závěru týdne vůči euru oslaboval. Dění na devizových trzích ovlivňovaly především „celní šarvátky“ mezi USA a Čínou. Naopak Wall Street zakončila týden se ziskem, a to i díky komentáři ministra financí Stevena Mnuchina a poté rovněž prezidenta Donalda Trumpa, že obchodní jednání s Čínou byla konstruktivní a že budou pokračovat.

V sobotu pak Trump nařídil, aby byla uvalena cla na téměř všechen ostatní dovoz z Číny. A jak to s jednáním vypadá naznačil také na svém oblíbeném Twitteru. Vyjednávání jsou podle něj tam, kde být mají. USA prý na clech získají desítky miliard dolarů:

Americká měna vůči euru se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1233 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,31 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1203 do 1,1258 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter