Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Investiční „šeptanda“. Pozor, bude se utahovat

Euru síla na začátku nového týdne rozhodně nechybí. Vůči dolaru společná evropská měna zpevnila až na více než tříletá maxima. Z toho profituje i koruna, která se poprvé od srpna 2014 dostala pod hranici 21,00 za dolar. A jak se zdá, prostor pro další posílení zůstává nadále otevřen. Proč? Podle mnohých investorů se letos bude „utahovat“.

Dolaru se stále nedaří (včera přispěl i fakt, že se na amerických trzích z důvodu státního svátku neobchodovalo). I přesto, že páteční čísla o americké jádrové inflaci přinesla pozitivní překvapení, spekulace o možném utahování měnové politiky Evropské centrální banky a Bank of Japan nedávají americké měně moc šancí.

V případě ECB investoři staví nejen na nedávných komentářích ze strany některých členů bankovní rady*, kteří hovořili ve prospěch letošního ukončení programu kvantitativního uvolňování, stejně pozitivně zapůsobil i zápis z posledního zasedání centrální banky. To vše je umocněno lepším výhledem evropské ekonomiky, kde je důraz kladen především na možný rychlejší růst mezd, který by společně s vyššími cenami ropy měl pozitivně ovlivnit vývoj inflace.

QE party pomalu končí i v zemi vycházejícího slunce

Obdobná situace je i v Japonsku. Bank of Japan již během minulého týdne oznámila mírné osekání objemu skupovaných dluhopisů, prostřednictvím kterých cílí vývoj výnosové křivky. Na začátku tohoto týdne pak k pozitivní náladě přispěl sám guvernér BoJ Haruhiko Kuroda, který vyzdvihl obnovu ekonomiky země vycházejícího slunce. Japonská centrální banka však chce i přesto pokračovat s programem QE, a to do doby, než bude dosaženo inflačního cíle na 2 %, upozornil Kuroda.

Na základě toho se investoři začínají zaměřovat na euro a japonský jen s vidinou možného brzkého utažení měnové politiky skrze omezení, příp. ukončení, programů QE. Tento sentiment, alespoň podle dosavadního vývoje, nedokázaly zlomit ani vyšší výnosy amerických státních dluhopisů či výhled Fedu ohledně celkem trojího zvyšování sazeb během tohoto roku, a to i přesto, že u ECB či Bank of Japan se zvyšování úroků během r. 2018 nečeká. 

Podle dat agentury Bloomberg dosahuje pravděpodobnost letošního zvýšení sazeb ECB méně než 50 %, a to u všech termínů zasedání (vyjma prosince). V případě japonské centrální banky pak tato pravděpodobnost nedosahuje ani 30 %.

Pokud bychom se zaměřili na sázky investorů, hedgové fondy věří v další posílení eura. Jejich čisté sázky na eurové futures za poslední týden opět vzrostly na nový rekord dosahující více než 144 tisíc. V případě japonského jenu je však situace opačná – sázky na jeho oslabení rostou podle agentury Reuters již čtvrtý týden po sobě, což představuje riziko propadu, pokud bude vývoj kurzu narážet na více stop lossů.

 

V případě eura je zase upozorňováno, například zdroji z Reuters FX Buzz, že situace může být udržitelná do doby, než se kurz posune k 1,250-1,260 EURUSD. Aktuální dění je nejvíce spojováno se začátkem roku 2015. Tehdy sázky na short eura dosáhly rekordních 29 miliard dolarů, až poté došlo na zastavení propadu evropské měny a výraznější obrat trendu. Aktuální čisté sázky na long eura dosahují více než 21 miliard dolarů, od poloviny prosince tedy vzrostly o zhruba 7 miliard.

Ve hře je samozřejmě i postoj ECB. Pokud bude euro i nadále posilovat, dočkáme se jednak „přirozeného“ utahování měnových podmínek (jako tomu bylo v případě koruny a české ekonomiky), stejně tak by to mohlo upoutat pozornost některých členů Rady guvernérů s tím, jak silnější kurz bude zatěžovat například evropské exportéry. Na druhou stranu, guvernér ECB Draghi již dříve naznačil, že kurz sice sledují, nejde však o primární ukazatel, který by vstupoval do rozhodování o jejich politice.

 

Dnes se euro obchoduje již slabší, a to kolem 1,223 EURUSD. Co se týče zahraničních dat, dočkáme se konečného čísla o německé inflaci za prosinec, stejně tak bude zveřejněno i britské tempo růstu cen. V USA bude reportován pouze index důvěry průmyslového sektoru v oblasti New York.

Kurz koruny podle očekávání nikterak nereagoval na výsledky prvního kola prezidentské volby. Vůči euru česká měna mírně oslabila až k 25,53 EURCZK, ve dvojici s dolarem pak krátce posílila pod úroveň 20,80 USDCZK.

Ve prospěch domácí měny i nadále přispívá představa o zvyšování sazeb ze strany České národní banky. I přesto, že je současná prognóza centrální banky spíše umírněnější, trh očekává, že by ČNB mohla letos zvýšit své sazby třikrát až čtyřikrát. Hned první úrokový hike by dle predikcí mohl přijít v únoru. V kurzu koruny je tento krok již částečně započítán, bude tedy zajímavé sledovat především aktualizovanou prognózu, stejně tak i zveřejněný kurz, se kterým centrální banka pracuje.

Z hlediska domácích dat bude tento týden ve srovnání s tím minulým méně nabitý. V pondělí byl zveřejněn výsledek běžného účtu platební bilance za listopad, který skončil v přebytku 0,04 mld. Kč (odliv dividend byl v listopadu větší, přebytek běžného účtu ale nadále udržela přebytková bilance zahraničního obchodu). Dnes se pak dočkáme indexu cen výrobců a indexu exportních a importních cen.

*Posledním byl člen Rady guvernérů Ardo Hansson, který včera pro německé noviny Börsen-Zeitung řekl, že by vedení politiky ECB mělo směřovat k ukončení programu QE, a to naráz a hned po letošním září. „Existují dobré důvody, aby v rámci naší komunikace došlo již brzy k omezení důležitosti čistých nákupů vybraných aktiv,“ řekl estonský centrální bankéř. „Pokud se bude ekonomický růst a inflace vyvíjet v souladu s predikcí ECB, bylo by možné a také vhodné ukončit tyto nákupy po měsíci září,“ dodal.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter