Brexit, ECB i Fed. Dnes se nudit nebudeme

Dnešní den patří mezi ty obzvláště akční. Dočkáme se hned několika událostí, které se mohou potenciálně podepsat nejen na lokálních, ale i světových trzích. Vše odstartovala domácí inflace, následovat bude zasedání Evropské centrální banky, americká inflace a zápis z březnového zasedání Federálního rezervního systému. V pozadí toho bude probíhat z pohledu trhů klíčová událost, kterou je summit EU zaměřující se na otázku brexitu.

Britská situace je následující. Parlament kývl na zákon o odmítnutí tvrdého brexitu k 12. dubnu. Premiérka Mayová teď navrhuje druhé kolo prodloužení brexitu, a to do 30. června s vírou, že ještě před konáním voleb do Evropského parlamentu by mělo být dosaženo dohody o odchodu, ať už ve vyjednané variantě s určitými změnami či v alternativní podobě (hovoří se například o celní unii s přístupem na jednotný trh). Britský parlament na tento návrh prodloužení včera kývl.

Přístup ze strany EU je jiný. Prodloužení do června považují evropští lídři za příliš krátké, proto se v kuloárech silně spekuluje o mnohem delším posunu. Ve hře je dle informací světových médií termín do prosince 2019, případě až do března 2020 s tím, že Británie bude mít možnost flexibilního odchodu, tj. dřívějšího, pokud bude dosaženo shody na konkrétní formě brexitu (pozměněná dohoda či alternativa). Pokud by došlo na tento scénář, Británie by se musela účastnit evropských voleb. Nezbytné kroky k této účasti již byly přijaty, lídři EU si však kladou nárok, aby se britská účast nesla v konstruktivním a odpovědném duchu.

Pro trhy je každopádně klíčové, že se obě strany staví odmítavě vůči variantě neřízeného brexitu. Delší prodloužení odchodu z EU by tak mohlo vyznít pozitivně, byť s sebou stále nese jistý nádech nejistoty. I tak s dnešním summitem EU vzrostla implikovaná volatilita na libře. Při pohledu na týdenní tenor strategie risk reversal pak došlo k posunu z úrovní 103 bps na 77 bps ve prospěch put opcí nad call opcemi. To značí, že se našla část trhu věřící v posílení libry vůči dolaru během následujících sedmi dní.

Podle agentury Bloomberg existuje 47,2% pravděpodobnost toho, že se pár GBPUSD ode dneška za týden posune nad hranici 1,310 dolaru za libru. Opačný scénář, tedy pokud by libra oslabila pod 1,30 GBPUSD, ukazuje pravděpodobnost 33,8 %.

TLTRO i odstupňované úročení rezerv

ECB na svém březnovém zasedání jasně ukázala, jakým směrem se bude její měnová politika ubírat. Poslední prognóza přinesla revizi růstu a inflace směrem dolů a v návaznosti na to změnu forward guidance ohledně sazeb. Ty by měly dle odhadu centrální banky zůstat na současných úrovních alespoň do konce letošního roku. Tyto aspekty se na dnešním zasedání nezmění. Trhy se proto budou soustředit na otázku, jak chce ECB podpořit úvěrovací činnost evropských bank. V plánu je zavedení třetího kola cílených dlouhodobých půjček (TLTRO), u kterých stále neznáme jakékoliv bližší detaily. Ve hře je rovněž otázka omezení negativních dopadů záporných sazeb na bankovní systém. V tomto směru se spekuluje například o zavedení odstupňovaného úročení rezerv, které banky drží u ECB.

Během dnešního zasedání ECB budeme sledovat komentáře k ekonomickému vývoji eurozóny. Očekáváme nadále trvající rétoriku ohledně nutnosti počkat si na potvrzení, zda je současná kondice evropské ekonomiky dílem jednorázových faktorů, nebo jde naopak o posun v rámci cyklu. Rizika růstu by pak měla být opět vyhodnocena směrem dolů. Vedle toho se zaměříme i na případné komentáře k programu TLTRO. Odhady trhu však pracují s tím, že detaily tohoto programu budou zveřejněny spíše až v červnu.

Fed stále ve vyčkávacím módu

Přesuneme-li se na druhou stranu Atlantiku, jako první nás čeká výsledek americké inflace z březen. Odhad trhu pracuje se zrychlením z 1,5 % y/y na 1,8 %, v jádrovém vyjádření pak 2,1 %. Jako další bude následovat zápis z posledního zasedání Fedu. Na něm Powell a spol. předvedli poměrně citelný obrat z jestřábího přístupu na holubičí. Očekáváme, že dokument potvrdí vyčkávací proces závislý na příchozích číslech z americké ekonomiky. Stejně tak by mělo zaznít, že Fed sice očekává pomalejší růst, celkově však přetrvává ekonomický optimismus. Zmíněna budou i zahraniční rizika podporující opatrný přístup, od obchodních sporů přes brexit až po zpomalení čínské a vůbec celé globální ekonomiky.

A právě k otázce výhledu světové ekonomiky se včera vyjádřil Mezinárodní měnový fond. Dle jeho predikce by mělo globální HDP letos zpomalit oproti předchozímu odhadu na 3,5 % na 3,3 %, což je vůbec nejnižší číslo od poslední finanční krize. Fond vedle toho upozornil, že pokud dojde na materializaci ekonomických rizik, vznikla by potřeba koordinované podpory růstu, tedy kombinace fiskálu s měnovou politikou.

V návaznosti na odhad MMF se nálada na trzích zhoršila. Evropské i americké akcie padaly, naopak vzrostla obliba bezpečnějších aktiv, jako jsou dluhopisy vyspělých ekonomik. Co se týče měn, z horší nálady profitoval jakožto bezpečný přístav například japonský jen. Euro pak po většinu dne sílilo, což bylo dílo zejména rostoucích evropských výnosů. V závěru dne však část svých zisků smazalo.

Aktuálně se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1265 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,98 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1247 do 1,1302 EURUSD.*

Korunový support neproražen

Koruna od začátku týdne zpevnila pod hranici 25,64 za euro, k čemuž jí pomohlo zejména sílící euro vůči dolaru. Kurz se několikrát pokusil přiblížit k úrovni 25,60 za euro, kde se pohledem technické analýzy nachází významný support. K jeho proražení však nedošlo.

Nestalo se tak ani dnes, kdy byla zveřejněna inflace za březen. Čísla ukázala akceleraci tempa růstu spotřebitelských cen z 2,7 % meziročně na 3 %. Inflace se tak dostala k horní hranici horního tolerančního pásma ČNB.

Byť jde o další výsledek, který překonal prognózu centrální banky, na rozhodování o sazbách by nemusel mít nutně velký vliv. Březnové číslo je totiž z pohledu ČNB již „staré“. Hlavní roli v rozhodování o sazbách má inflační výhled na horizontu měnové politiky, který se dle odhadů drží poblíž inflačního cíle na 2 %. Tím pádem by březnová inflace neměla donutit bankovní radu k unáhleným krokům (to podporuje i fakt, že na růstu cen se podílely složky, kterých se měnová politika nedotýká). Vedle toho roli sehrávají nadále trvající zahraniční rizika.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,61 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,59 až 25,66 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,57 až 22,85 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter