Draghi: Itálie je fiskální otázka, o tu se ECB nestará


16:09 • 25. října 2018

Tagy: ECB, Draghi, euro, QE, sazby

Informace a data, se kterými jsme během dnešního zasedání pracovali, byť byla o něco slabší oproti očekávání, jsou konzistentní s široce rozprostřeným růstem evropské ekonomiky a s postupně rostoucími inflačními tlaky. Tímto zahájil dnešní tiskovou konferenci guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi. Evropská měnová autorita tak – i když přiznala významnost některých rizikových faktorů – ponechala nastavený směr měnové politiky beze změny.

Mezi zmiňovaná prominentní rizika patří dle ECB sílící protekcionismus, zranitelnost rozvojových trhů a volatilita finančních trhů. I přes jejich existenci však Rada guvernérů vyhodnotila rizika celkového ekonomického růstu eurozóny jako vyrovnaná. K tomu, aby bylo toto hodnocení pozměněno k horšímu, je dle Draghiho potřeba více času a informací. Starý kontinent se sice aktuálně potýká se slabším oživením, což naznačují například některé předstihové indikátory, nelze však hovořit o jakékoliv změně trendu evropské ekonomiky.

Draghi v tomto směru upozornil na dva hlavní body. Tím prvním je fakt, že mnoho ekonomik eurozóny funguje s pozitivní produkční mezerou, se silnou domácí poptávkou a s procyklickými fiskálními politikami, tudíž prostor pro další růst je stále otevřen. Druhým bodem, který souvisí především s již zmiňovaným zpomalením předstihových indikátorů, je, že jde o čistě specifické faktory charakteristické pro dané země. Nelze proto hovořit o celkovém obratu vývoje evropské ekonomiky. Více ale samozřejmě bude známo později, a to například v prosinci, kdy budeme mít k dispozici aktualizovanou prognózu, uvedl šéf ECB.

Co se týče inflace, Rada guvernérů si nadále udržuje optimismus projevený již dříve. Byť se jádrová inflace stále nachází na nižších úrovních, v poslední době centrální banka eviduje tlaky podporující její odražení od předchozích minim. Klíčovým faktorem jsou v tomto směru mzdy. V jejich případě sice není pozorovaný výraznější růst na celoevropské úrovni, důležité ale dle Draghiho je, že průzkumy z poslední doby potvrzují vylepšující se mzdová vyjednávání. K tomu navíc přispívá fakt, že v některých zemích mzdy evidentně rostou a že evropský trh práce sice expanduje, avšak jeho stav je čím dál tím napjatější, podobně pak působí i vysoké využití výrobních kapacit. ECB proto v tuto chvíli nemá důvod pochybovat o tom, že se inflace bude vyvíjet směrem k nastavenému cíli.

Naprostá většina dotazů během tiskové konference se týkala Itálie. Draghi v tomto směru několikrát upozornil, že jde primárně o fiskální otázku, proto o ní Rada guvernérů nedebatovala – to je záležitost Evropské komise. Potvrdil však, že již teď je možné pozorovat nárůst italských sazeb projevující se ve schopnosti tamních bank poskytovat úvěry, stále ale nejde o nic vážného. Z toho důvodu Rada guvernérů nedebatovala možnost prodloužení programu QE – tato otázka dle Draghiho nebyla diskutována nejen ve spojitosti s Itálií, ale ani s žádnými dalšími událostmi či fundamenty. Vedle toho šéf ECB poukázal na potřebu si uvědomit, že i po konci QE bude evropská měnová politiky stále silně akomodativní.

Na první pohled vyzněl výstup z říjnového zasedání ECB opravdu velmi mírným jestřábím tónem, především v otázce inflace, na což euro reagovalo lehkým zpevněním nad hranici 1,142 EURUSD. Tento posun však nevydržel, a to i přesto, že Draghi vyjádřil optimismus jak ohledně Itálie, tak i brexitu. Byť trend měnové politiky ECB zůstává beze změny – ukončení QE nadále očekáváme na konci letošního roku – u obou současných kauz existují scénáře, týkající se především příštího roku, které by mohly ovlivnit například výhled zvyšování evropských sazeb (a trhy si to velmi dobře uvědomují - i proto se euro v tuto chvíli obchoduje slabší). V tomto směru je však až příliš brzy na jakékoliv spekulace.

 

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něho byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.