Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Závěr týdne ovládla inflace. Dolar sílí

Závěr týdne ovládla inflace. Včera to byla data z Česka a dnes odpoledne se dozvíme, jak se inflace v červenci vyvíjela ve Spojených státech. Podle údajů statistiků zpomalil v červenci meziroční růst cenové hladiny v Česku na 2,3 procenta. Inflace se tak nadále nachází v horní polovině tolerančního pásma dvouprocentního cíle ČNB. Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní se spotřebitelské ceny v červenci meziročně zvýšily o 2,2 procenta. ČNB dnes zveřejní záznam z jednání bankovní rady.

„Nad dvě procenta dotlačily inflaci ceny pohonných hmot, které v meziročním srovnání posílily o 12,7 procenta. Naopak letošní červenec nabídl meziročně nižší ceny potravin, především pak sezónního zboží, jako je zelenina, ovoce či ryby. Tržní subjekty i centrální banka očekávají, že se inflace bude na dvouprocentním cílem držet i v následujících měsících,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés.

Ačkoli červencová inflace zpomalila a skončila pod odhadem centrální banky, neznamená to pro současný výhled na další zvyšování sazeb ČNB nic podstatného. Pro nastavování měnové politiky není pro ČNB totiž natolik důležitá inflace současná, ale inflace v horizontu roku, roku a půl, poznamenal hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler. „Zároveň nižší červencová inflace ve srovnání s ČNB jde zejména na vrub cenám potravin, což také není pro ČNB podstatný faktor. V kontextu současného vývoje tuzemské ekonomiky je tak nadále potřeba měnovou politiku postupně zpřísňovat. Ještě jedno zvýšení sazeb tak v letošním roce je téměř hotová věc, a pokud koruna setrvá na současných slabších hodnotách nad hranicí 25,5 Kč za euro, nelze vyloučit ani zvýšení dvojí. To koneckonců naznačuje i poslední prognóza centrální banky,“ dodal Seidler.

„Vývoj sazeb bude dle nás záviset především na koruně. Pokud zůstane koruna slabá, bude ČNB zvyšovat sazby rychleji. Pokud by koruna výrazněji (skokově) posílila na úrovně, kde by měla vzhledem k příznivému vývoji ekonomiky být (tj. dle nás pod 25 Kč/euro), mohla by ČNB ponechat sazby beze změny,“ míní Jan Žemlička z České spořitelny.

Kurz koruny vůči euru se během včerejška nakonec de facto nezměnil. Během dopoledne sice koruna krátce oslabila nad 25,60 EURCZK a odpoledne naopak zpevnila k úrovni 25,55 EURCZK, čtvrtek pak česká měna zakončila poblíž úrovně 25,60 koruny za euro.

Koruna se aktuálně obchoduje na 25,63 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,53 až 25,61 EURCZK

Dolar během včerejška postupně posiloval vůči euru. A dnes ráno si připisuje další zisky, když prolomil psychologickou hranici 1,15 EURUSD. Aktuálně je kurz na 1,1444 EURUSD. Dolarový index se nachází na hodnotě 96,06 bodu.

Investoři sází na to, že dolar podporuje globální obchodní napětí a robustní americká ekonomika. Dolar podpořila také včerejší lepší než očekávané nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Dolaru také pomáhá situace v Turecku, turecká měna dnes ráno zažívá prudký pád. 

Ztráty včera postihly ruský rubl, který vůči dolaru oslabil na nejnižší úroveň od listopadu 2016. Dostal se pod psychologickou úroveň 65 USDRUB. Za pádem ruské měny jsou sankce, které na Moskvu nově uvalil Washington. Spojené státy dospěly k závěru, že Rusko otrávilo na území Británie bývalého ruského agenta Sergeje Skripalova a jeho dceru. Nové sankce by měly platit 22. srpna nebo blízko tomuto datu.

Dnes ve 14:30 bude zveřejněna americká inflace, index spotřebitelských cen by měl v červenci meziročně růst o 2,9 procenta a meziměsíčně o by měl zrychlit na 0,2 procenta. Jádrová inflace by měla zůstat na červnových 2,3 procenta.

Dat z Evropy dnes moc nebude. Dozvíme se, jak se dařilo britské ekonomice ve 2. čtvrtletí.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter