Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Koruna na cestě k posílení, ECB zase k vyšším sazbám

Úterý patřilo centrálním bankám, konkrétně ČNB a ECB. Slova ze strany domácí měnové autority pomohla koruně posílit zpět pod hranici 25,50 za euro. V případě společné evropské měny jsme byli nejprve svědky oslabení krátce až k 1,220 dolaru za euro, které však do závěru obchodního dne nevydrželo. Proč? Stačilo zmínit zvýšení sazeb.

Domácí měna během včerejšího dne reagovala především na slova člena bankovní rady ČNB Vojtěcha Bendy. Ten nejprve v rozhovoru pro server info.cz upozornil na možnost rychlejšího zvyšování úrokových sazeb, než předpokládá současná prognóza. Tento scénář je podle něj možný, pokud by se na scéně objevily silnější proinflační tlaky. Sám Benda je tak přesvědčen, že současná inflační rizika jsou mírně vyšší, což byl i důvod, proč jako jeden ze dvou členů rady (druhým byl viceguvernér Hampl) v prosinci hlasoval pro zvýšení sazeb.

V odpoledních hodinách pak Benda vystoupil na vídeňské konferenci The Central and Eastern European Forum 2018. Tam ve svém projevu řekl, že se koruna postupně vrací ke svému trendu dlouhodobého posilování. „Samozřejmě může dojít k výkyvům způsobeným překoupeností či zajišťováním exportérů. V současné situaci však neočekávám žádné silné tlaky na oslabení domácí měny,“ přepisuje Bendova slova agentura Bloomberg. Reálné posílení kurzu by tak z pohledu centrální banky mohlo ročně dosáhnout 1,5 až 2 % v dlouhodobém horizontu.

Letošní úrokové „drama“ skončilo

Co se týče inflace, podle Bendy s ní ČNB nikterak nebojuje. Naopak je možné, aby se ve střednědobém rámci udržela kolem inflačního cíle na 2 %. Dlouhodobá úroveň neutrálních úrokových sazeb je pak dle centrálního bankéře poblíž 2,6-3,0 %. V neposlední řadě byl zmíněn i proces utahován sazeb, který bude z pohledu centrální banky ovlivněn mimo jiné i vývojem v eurozóně. Bankovní rada prý bere v tomto směru v potaz především záporné sazby Evropské centrální banky.

Benda tak těmito slovy potvrdil svůj titul jednoho z největších jestřábů bankovní rady ČNB. Reakcí trhu bylo zpevnění koruny až k hranici 25,42 EURCZK. K vývoji kurzu naopak nikterak výrazně nepřispěl výsledek indexu cen výrobců (i přesto, že byla překonána očekávání), vliv nemělo ani vyjádření nedůvěry první vládě premiéra Babiše.

V případě eura jsme byli svědky postupného oslabování dočasně až k úrovni 1,220 EURUSD. K tomuto vývoji přispěly ohlasy z Evropské centrální banky, negativně zapůsobila i neochota jednat o nové německé vládě ze strany části sociálních demokratů (jde o dvě zemská sdružení). Silnější americké měně naopak nahrál mírný nárůst výnosů dluhopisů. 

Hnacím motorem nedávných zisků společné evropské měny, která ve dvojici s dolarem tento týden zpevnila na více než tříletá maxima, byla vyjádření ze strany členů Evropské centrální banky. Ti hovořili především o lepším výhledu vývoje ekonomiky, který by měl jít ruku v ruce s utahováním měnovém politiky. Podobné náznaky si někteří obchodníci vyložili tak, že by případná revize programu kvantitativního uvolňování mohla přijít již na začátku roku 2018. Během včerejšího dne však přišlo ochlazení.

Agentura Reuters na základě informací od tří neveřejných zdrojů uvedla, že Evropská centrální banka ještě nebude upravovat program QE, což se týká především prvního letošního zasedání, které se odehraje příští čtvrtek. V tomto směru je dle zdrojů nejprve potřeba řádně posoudit chod ekonomiky i kurzu eura.

Investiční „šeptanda“. Pozor, bude se utahovat

Případná změna by tak neměla přijít hned na lednovém zasedání, o něco pravděpodobnější by však mohl být březnový termín. Ostatně, jak uvedl jeden z nejmenovaných zdrojů: „Potřebujeme mnohem více času na důkladnou analýzu, než provedeme jakékoliv změny,“ přepisuje Reuters jeho slova. „Reakce na zápis z posledního zasedání (hovořil o možné potřebě změny rétoriky banky vzhledem k lepšímu ekonomického výhledu, pozn. autora) tak byla přehnaná,“ doplnil zdroj.

I přes tento komentář se euru ve večerních hodinách podařilo umazat většinu předchozích ztrát. Stalo se tak díky komentáři šéfa německé centrální banky a člena Rady guvernérů ECB Jense Weidmanna. Ten v rozhovoru pro Frankfurter Allgemeine Zeitung potvrdil, že očekávání některých analytiků ohledně možného zvýšení úrokových sazeb v polovině příštího roku je zhruba ve shodě s vyjádřeným závazkem samotné ECB (zvyšování sazeb až po ukončení QE). Weidmannův výrok se pak v okamžiku projevil růstem křivky odhadovaného vývoje evropských úroků ve srovnání s jejími hodnotami před měsícem (EONIA neboli Euro Over Night Index Average sleduje průměr jednodenní zápůjční úrokové sazby evropského mezibankovního trhu).

U dolaru, stejně jako u amerických akcií, které během úterý nakonec umazaly prvotní zisky, se pak setkáváme s postupně rostoucí nervozitou ohledně vypršení časové lhůty potřebné k navýšení dluhového stropu vlády Spojených států. Pokud se demokraté s republikány do soboty nedohodnou (střet probíhá obzvláště v otázce imigrace a národní obrany), může dojít k pozastavení činnosti některých vládních institucí.

Euru se tak během večerních hodin vyšplhalo zpět k otvíracím hodnotám kolem 1,226 EURUSD. Dnes pozorujeme jeho opětovné oslabení, a to k 1,223 dolaru za euro. K tomu přispěl především komentář viceprezidenta ECB Vítora Constancia. Ten v rozhovoru pro La Republica řekl, že se obává náhlých výkyvů eura, které nereflektují změny ekonomických fundamentů.

Co se týče dnešního dění, v eurozóně bude zveřejněna inflace (i její jádrové vyjádření) za prosinec, v USA se pak dočkáme průmyslové produkce a Béžové knihy Fedu. Domácí data nepřijdou žádná, leda by promluvil nějaký další člen bankovní rady ČNB.

 

Newsletter