Fed má obavy z pokračujícího napětí ohledně obchodních tarifů

Ekonomická aktivita v USA byla v období března až počátku dubna „mírná až průměrná,“. Ve všech 12 distriktech nadále roste počet pracovních míst. Fed má ale obavy z pokračujícího napětí ohledně obchodních tarifů. I to stojí v nejnovějším vydání takzvané Béžové knihy. 

Ke clům se včera vyjádřil také prezident newyorského Fedu William Dudley, kterého zavedení cel a následné dopady tohoto opatření znepokojují. Spojené státy podle něj nemohou touto cestou obchodní válku vyhrát, následky by mohly být „strašné“. Nová americká cla na dovoz oceli ve výši 25 procent a na dovoz hliníku ve výši deseti procent vstoupila v platnost 23. března. 

Monika Junicka z Komerční banky uvedla, že náklady na výrobu oceli rostou a někteří výrobci oceli a hliníku už ohlásili plány ohledně znovuotevření svých továren a náboru nových pracovníků. „To by mohlo vést nejen k vyššímu růstu mezd v letošním roce ale i k obnovení růstu produktivity. Reakce na zveřejnění knihy však byla marginální,“ dodal. 

Z Fed Minutes, které byly zveřejněny minulý týden, vyplývá, že silná většina centrálních bankéřů upozornila na to, že možná odvetná opatření kvůli clům ze strany ostatních států by opravdu představovala riziko možného zpomalení ekonomiky.

Dnes vystoupí další představitelé Fedu. Před senátory předstoupí člen představenstva Fedu Randal Quarles a prezidentka Fedu v Clevelandu Loretta Mesterová, která bude komentovat ekonomický výhled. Z dat dnes zveřejněny tzv. jobless claims, tedy počet lidí, kteří šli v minulém týdnu poprvé žádat o podporu v nezaměstnanosti.

Dolar se během včerejšího odpoledne přiblížil úrovni 1,2400 EURUSD. Aktuálně se kurz pohybuje na 1,2369 EURUSD. Během dneška by se měl pohybovat v rozmezí 1,2352 až 1,2443 EURUSD.*

Dnešek je bez domácích statistik. Včera byl zveřejněn index cen výrobců za březen a čísla od Českého statistického úřadu byla pozitivní. „V březnu vzrostly všechny složky indexu výrobních cen. Ceny průmyslových výrobců překvapily po únorovém poklesu svým růstem, naopak ceny v zemědělství svou dynamiku od loňského roku postupně zpomalují,“ uvedla Junicke.

„Dynamiku cen průmyslových výrobců výrazně ovlivňuje vývoj koruny, která si ke konci března meziročně připsala 5,8 procenta a očekáváme, že ke konci roku posílí na 24,70 EURCZK. Naopak vyšší cena ropy než loni a nízká srovnávací základna meziroční dynamiku cen výrobců v příštích měsících ještě podpoří,“ uvedla Junicke.

„Březnová statistika cen průmyslových výrobců překonala očekávání, přesto nepředpokládáme, že by měla vliv na rozhodování ČNB na květnovém zasedání. Na tomto zasedání by měla ČNB ponechat měnovou politiku nezměněnou, k dalšímu růstu sazeb dojde až v druhé polovině roku,“ dodala Junicke.

Koruna se včera pohybovala v úzkém pásmu blízko úrovně 25,30 EURCZK. Aktuálně je na 25,32 EURCZK a dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,27 až 25,34 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 20,31 až 20,51 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Newsletter