Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Fed zvýší sazby. A Janet Yellenová zažije derniéru

Šéfka americké centrální banky Janet Yellenová dnes „zažije mediální derniéru“. Bude mít poslední tiskovou konferenci po dvoudenním jednání Fedu. Úrokové sazby půjdou téměř stoprocentně nahoru, klíčová úroková sazba se zvýší o 25 bazických bodů na úroveň 1,25 – 1,50 procenta. Investoři se tak již soustředí na rok 2018 i na nástupce Yellenové, kterým bude od února Jerome Powell. Dolar se dnes ráno obchoduje na úrovni 1,1746 EURUSD.

„Jelikož se bude jednat o poslední tiskovou konferenci Janet Yellenové, pravděpodobně se bude řídit tradicí a bude méně opatrná než obvykle. Uslyšíme tak komentáře týkající se růstu mezd, trhu práce a ´přechodných´ inflačních faktorů,“ míní Rick Patel, portfolio manažer Fidelity International. K tomu, aby překvapila investory, je zde podle něj malý prostor, takže se centrum zájmu přesune k roku 2018 a novému předsedovi Fedu Jerome Powellovi. Ten převezme Fed, který se rychle pohybuje směrem od normalizace k oblastem „utahování“.“

Patel uvedl, že zajímavější otázkou je, jak velké zvýšení sazeb se očekává pro příští rok. Nick Peters, Multi Asset Portfolio manžer Fidelity International, připomněl, že trhy byly oceněné jen na 17procentní pravděpodobnost, že letos proběhnou tři nárůsty sazeb. Většina investorů věřila, že Fed zvýší sazby jednou nebo dvakrát. Tato situace se znovu opakuje. 

Nejžhavější kandidát na šéfa Fedu. Kdo je Jerome Powell?

„Slabá jádrové inflace by mohla být jedním z důvodů pro skepticismus, stejně jako nedávné komentáře nastupujícího předsedy Fedu Powella, že nízká míra participace na trhu práce znamená, že existoval prostor pro zlepšení před tím, než rostly mzdy a tlačily inflaci nahoru. Pokud jsou trhy překvapeny inflací v USA, mohli bychom na trzích vidět mnohem vyšší volatilitu a výnosy z dluhopisů s pevným výnosem by se mohly vyšplhat výše,“ uvedl Peters.

Ještě před tiskovou výstupem z jednání Fedu bude zveřejněna listopadová inflace. Podle Jany Steckerové z Komerční banky by inflační data měla Fed potěšit. „Díky vyšším cenám pohonných hmot by se celková inflace ve Spojených státech měla vyhoupnout z říjnových 2,0 % y/y na 2,3 % v listopadu. V meziměsíčním srovnání by spotřebitelské ceny měly přidat 0,5 %. Jádrová inflace bude zřejmě stagnovat na říjnové úrovni 1,8 % y/y,“ dodala Steckerová.

Na koruně byl včera klid. Vůči euru se držela nad úrovní 25,60 EURCZK. K dolaru oslabovala, a to až na 21,87 USDCZK. Aktuálně je kurz na 25,63 EURUSD a 21,83 USDCZK.

Dnešek je bez domácích událostí. Pomalu se ale blíží poslední zasedání bankovní rady České národní banky. Od zítřka začíná tzv. mediální karanténa, členové bankovní rady se týden před a jeden týden po měnovém jednání zpravidla veřejně nevyjadřují k měnovým otázkám.

Pokud výroky centrálních bankéřů z ČNB finanční trhy nepřesvědčí, že to myslí s prosincovým zvýšením sazeb vážně, kurz koruny se v nejbližších dnech na silnější úrovně pravděpodobně nepodívá. Příští týden však nakonec může být hlasování těsné, míní Steckerová. Dodala, že na trhu pokračuje efekt konce roku, kdy někteří investoři uzavírají své korunové pozice. 

 

Newsletter