Zdrženlivá koruna. Exportéři, teď nastal čas se zajistit

Navzdory široce vnímanému očekávání trhu o budoucím posilování české měny se koruna k výraznějšímu zpevnění zatím vůbec nemá. V druhé polovině května dokonce oslabila až k hranici 25,84 za euro, a dostala se tak na nejslabší hodnotu letošního roku.

Na začátku roku 2018 se ČNB vrátila ke zveřejňování předpokládaného vývoje kurzu koruny. Centrální banka tím zvyšuje svoji transparentnost a přispívá k větší informovanosti finančního trhu při formování očekávání o vývoji měnové politiky. Z dat zveřejněných v rámci letošní druhé zprávy o inflaci lze vyčíst, jak zdrženlivost české koruny donutila centrální bankéře revidovat predikovanou trajektorii kurzu.

Průměrný kurz za druhé čtvrtletí letošního roku by se dle představ ČNB měl pohybovat kolem 25,20 za euro, namísto původních 24,90 za euro uvedených v dřívější predikci. I přes snížení výhledu centrální banky se v současné chvíli kurz pohybuje daleko od prognózy. Významné posilování očekává centrální banka i v nadcházeních měsících. Do konce roku pak ČNB předpokládá posílení až na 24,60 za euro, což odpovídá o více než 4 procenta silnější koruně než v době psaní tohoto textu.

Posílení pod 25,00 korun za euro očekávají i další aktéři na finančním trhu. Každý měsíc vyplňuje 17 analytiků inflační očekávání trhu pro ČNB, v rámci kterého zveřejnují i očekávanou hodnotu kurzu za měsíc a za rok. Z průměrné hodnoty posledních zveřejněných predikcí vyplývá, že podle analytiků bude příští rok v dubnu koruna na úrovni 24,59 EURCZK. Analytici tak sice očekávají pomalejší posilování než ČNB, přesto však panuje shoda, že v následujících měsících dojde k výraznému posílení.

Zveřejněné očekávání vývoje kurzu ze strany ČNB ale nese větší význam než jen podobu informace pro trh. Pokud by se kurz nějak významně odchýlil od očekávané trajektorie, zvyšuje se pravděpodobnost růstu úrokových sazeb, což by samo o sobě mělo posunout hodnotu koruny k silnějším pozicím. V takové situaci se nacházíme nyní. Oslabující domácí měna vytváří dostatek prostoru pro dřívější zvýšení úrokových sazeb, které by podle některých mohlo přijít ještě před prázdninami. A pokud by rostoucí pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb nepostrčilo korunu směrem k silnějším pozicím, samotný úrokový „hike“ už pravděpodobně ano.

Jak tržní očekávání, tak i perspektiva měnové politiky tedy naznačují, že bychom se i navzdory současnému slabému kurzu koruny měli v následujících měsících dočkat silnějšího kurzu. I přesto, že jde stále jen o očekávání, existuje hned několik fundamentů nahrávajících této představě, včetně zmiňovaného slabšího kurzu oproti prognóze ČNB či prozatím „spících“ inflačních tlaků pramenících především z trhu práce, kde míra nezaměstnanosti již nemá moc prostoru k dalšímu poklesu a kde svižné tempo růstu mezd bude zřejmě nadále pokračovat.

Slabší spotový kurz v kombinaci s výhledem budoucího posilování koruny tak nahrává především českým exportérům. Ti se mohou aktuálně zajistit prostřednictvím tříměsíčního EURCZK forwardu, a to na úrovni kurzu o zhruba 4,7 haléře slabší ve srovnání se současným spotem, případně šestiměsíčním, který nabízí zajištění na o cca 10 haléřích slabší hodnotě. Jak tak učinit? Například prostřednictvím služby RoklenFx.

„Našim firemním zákazníkům služby RoklenFx se snažíme vyjít vstříc s řešením nákladů vznikajících při mezinárodním obchodě,“ uvádí obchodní ředitel RoklenFx Petr Kubíček. „V tuto chvíli naši klienti nejvíce využívají zajištění svých eurových příjmů právě prostřednictvím tří a šestiměsíčních EURCZK forwardů. Vedle toho mají zároveň možnost využít naší speciální akce, díky níž mohou pondikatelé do 30. září 2018 zasílat zahraniční platby zdarma do celého světa,“ uzavírá Kubíček.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter