Co čeká realitní trh v roce 2019?

Rok 2018 byl na českém realitním trhu plný důležitých zvratů. O to zajímavější bude sledovat, jak se jednotlivé trendy rozvinou v roce následujícím. Žebříček 11 nejdůležitějších momentů na trhu s bydlením i nebytovými prostory sestavil Hendrik Meyer, výkonný ředitel portálu Bezrealitky.cz. Podle něj se sice zastaví skokový růst cen, nadobro se však budeme muset smířit s tím, že osobní vlastnictví domu nebo bytu už nebude pro každého. Čeká se renesance nájemního bydlení ve vlastnictví měst a druhou životní šanci dostanou nemovitosti, které dnes chátrají.

Ceny novostaveb se pomalu zastaví, u staršího bydlení dál porostou

Postupné ochlazení realitního trhu s novostavbami povede k ukončení nárůstu cen nových bytů. V roce 2019 se to však bude týkat především Prahy. Naopak ceny bydlení z druhé ruky budou nadále stoupat. Starší byty a domy totiž začnou stále častěji vyhledávat nejen zájemci o vlastní bydlení, ale také drobní developeři.

„Dnes se metr čtvereční staršího bytu v průměru pohybuje na zhruba 75 % hodnoty bytu v novostavbě. Předpokládám, že na konci roku 2019 to bude více než 80 % hodnoty novostavby. Zatímco developeři již nebudou mít s cenami nových projektů kam stoupat, v případě starších bytů zde prostor pro růst cen stále vidím,“ zmiňuje Hendrik Meyer.

Nedostatek nájemních bytů i v krajských městech

Změna podmínek pro udělování hypoték se dotkla takřka každého v republice. Pro celou řadu lidí to znamenalo odložit svůj sen o vlastním bydlení a zvolit raději bydlení nájemní. V kombinaci se snižujícím se počtem nájemních bytů v městských a obecních fondech a poptávce po krátkodobém bydlení ze strany turistů i pracovních agentur to vytvořilo absolutní nedostatek nájemních bytů od Prahy po krajská města.

„Útrapy, které zažili lidé s hledáním nájemního bydlení letos, nebudou nic proti tomu, s jakými problémy se budou potýkat v následujícím roce. Příští rok se totiž o nájemní bydlení bude ucházet většina těch, kteří nedosáhli na hypotéku. Pokud je v Praze v současnosti na jeden byt průměrně třicet zájemců, příští rok to bude jednou tolik,“ uvádí Hendrik Meyer.

Drahé podnájmy

Nedostatek nájemního bydlení povede k jeho dalšímu zdražování. To se bohužel v příštím roce spojí i s nárůstem cen energií. V některých případech si tedy podnájemníci připlatí opravdu významně. Ve velkých městech bude stále palčivější otázka, jak zajistit adekvátní ubytování pro studenty a nízkopříjmové profese s tabulkovým platem.

Prodej a pronájem svépomocí

Rok 2018 jasně ukázal sílu přímého realitního trhu, na kterém spolu bez prostředníka komunikuje přímo majitel nemovitosti se zájemcem. Jen server Bezrealitky.cz vykázal takřka dvojnásobný meziroční nárůst v počtu uskutečněných transakcí. A tento růst bude dále pokračovat.

Další rozvoj trhu soukromých krátkodobých pronájmů

Stále větší část bytů a domů nejen ve městech bude pronajímána formou krátkodobých pronájmů. Dominantní platformu Airbnb však možná doplní celá řada nových možností. Krátkodobé pronájmy se stanou zajímavým byznysem například pro realitní kanceláře a realitní služby.

„I přes plánované zavedení regulačních poplatků z pobytu můžeme očekávat nárůst počtu nemovitostí, určených ke krátkodobým pronájmům. Bude se to týkat jak bytů určených pro turisty, tak bytů pro takzvané manažerské pronájmy o délce několika měsíců. To však výrazným způsobem snižuje dostupnost bytů a vede k vylidňování některých městských částí a očekávám tedy, že diskuze nad omezením tohoto typu podnikání budou pokračovat,“ uvádí Hendrik Meyer.

Druhá šance pro starší nemovitosti

Starší vesnické i městské nemovitosti ve zhruba hodinovém dojezdu do centra velkého města, které v minulosti ztratily své rezidenční využití. Zhruba tak se dají popsat domy a byty, které nyní spadají do pásma takzvaných „second chance“ realit. Nové typy domů, určené k pronájmu i prodeji, by v příštím roce mohly oživit celou řadu českých vesnic i městeček. Pro jejich současné majitele, kteří je spíše nevyužívají, budou noví zájemci vítanou změnou.

Noví Středočeši

Zatímco v Praze si průměrný Pražan o vlastním domě nebo bytě může i přes nadprůměrné příjmy nechat zdát, ve Středočeském kraji za své „pražské“ peníze dosáhne i na velmi zajímavé bydlení. Právě to je ten důvod, proč by ve Středočeském kraji mohlo už v příštím roce dojít ke skokovému nárůstu obyvatel. Tento trend se nebude týkat jen oblastí v okolí Prahy, ale ve velkém zasáhne i menší města a vesnice.

Nedostatek kancelářských prostor

Především ve velkých městech je kvůli ekonomickému růstu výrazný nedostatek nebytových prostor vhodných pro podnikání. Obsazenost kanceláří, provozoven i skladů je nejvyšší za deset let a některé typy prostor nejen v Praze dlouhodobě schází. Starší kancelářské prostory se navíc často přestavují na bydlení.

Rostoucí poptávka po menších bytových prostorech
Nárůst cen nemovitostí z uplynulých let vedl ke změně preferencí jak v případě prodejů, tak i pronájmů domů a bytů. Zatímco v minulosti lidé hledali průměrně 70metrový byt, nyní chtějí kvůli úspoře až o 15 % menší plochu.

Slučování domácností

Zatímco v minulosti se společné dvougenerační domácnosti spíše rozdělovaly, nyní opět dochází k jejich slučování. Důvodem je především konsolidace bytových fondů v rámci užší rodiny. Není výjimkou, že se starší generace podílí na pořízení nového bydlení nejen svými úsporami, ale také prodejem svého dosavadního domu nebo bytu.

Zákon o realitním zprostředkování

Regulace realitního trhu je rozhodně potřeba. A bude zajímavé sledovat, jakým směrem se bude ubírat diskuze na toto téma v následujícím roce. Ministerstvo pro místní rozvoj slibuje schválení zákona v následujícím roce, odborníci jsou však spíše skeptičtí.

Newsletter