Král dolar překoupen

Americký dolar sílí již několik týdnů po sobě. I přesto, že v posledních dnech jeho síla poněkud ochabla, podařilo se mu pokořit letošní rekordy jak ve dvojici s eurem, tak i vůči koši vybraných měn v rámci dolarového indexu. Investoři by ale neměli usnout na vavřínech. Fundamenty podporující dolar mohou být, jak jsme již upozornili, přelétavé. Vedle toho pak začíná působit i jeho překoupenost.

Dolarový index v tomto týdnu pokořil úroveň 93 bodů. Vůči euru pak americká měna zpevnila až téměř k hranici 1,820 EURUSD. Hlavním katalyzátorem tohoto posunu byla (je) ekonomická a úroková divergence USA ve srovnání s ostatními zeměmi. V pozadí toho se však skrývají faktory, které by dolar mohly naopak oslabit. Jde například o dvojí deficit americké ekonomiky či o fakt, že se nachází v již pozdní fázi ekonomického cyklu oproti zbytku světa.

Dosavadní rally se projevila i na překoupenosti dolaru u většiny jeho měnových párů. Jak uvádí analýza společnosti Nomura, podle 14denního indexu relativní síly (RSI) se americká měna v mnoha případech přehoupla přes hranici 70 bodů, což by, pokud se podíváme zpět do historie, mohlo naznačovat brzkou změnu trendu.

„V současnosti je zhruba 70 % dolarových párů napříč rozvojovými i vyspělými trhy překoupených, což potvrzují hodnoty indexu relativní síly nad hranicí 70 bodů,“ přepisuje server Business Insider slova analytického týmu Nomura. „Tento scénář se v posledních letech odehrál pouze několikrát, a to v listopadu 2016, květnu 2016 a březnu 2015, přičemž pokaždé během dvou až tří měsíců následovala korekce dolaru dosahující 4-6 %.“

Index relativní síly patří mezi technické indikátory momenta sledovaného podkladového aktiva. Hodnotu 70 bodů přitom společnost Nomura považuje za předělovou, která naznačuje, že je instrument – v tomto případě dolar – nadhodnocený, vinou čehož existuje riziko jeho možného poklesu. Podle analytiků je současný trh schopen „strávit pouze určité široké posílení dolaru dosažené určitým tempem“, které se však momentálně blíží svému limitu.

„Zda tato situace vyústí v dočasné pozastavení zpevňování dolaru, mírnou korekci nebo naopak v tu silnější dosahující 5 % a více, bude záležet na externích faktorech. Řeč je především o tom, jak dopadnou obchodní vyjednávání mezi Spojeným státy a Čínou, jak se bude vyvíjet očekávání ohledně zvyšování sazeb Federálního rezervního systému a také jakým směrem se vydá eurodolar,“ uzavírají analytici.

Silný dolar jako příležitost

Výrazná rally dolaru se podepsala především na měnách rozvojových trhů. Turecká lira, argentinské peso či brazilský real patří mezi ty, které za poslední tři měsíce vůči USD ztratily nejvíce. Stalo se tak nejen vinou fundamentů podporujících zelené bankovky, ale i těch, které investory odrazují od investic do zmiňovaných měn, jako je například masivní nárůst turecké a argentinské inflace a další.

Zatímco někteří investoři z těchto měn prchají, jiní se řídí výrokem barona Rotschilda, který kdysi řekl, že nejlepší čas pro investování je tehdy, když v ulicích teče krev. A právě do druhé skupiny patří například společnost Nikko Asset Management či PineBridge Investments. Jejich současná strategie je poměrně jasná – nebojte se silného dolaru, naopak ho využijte.

Investoři by na základě toho neměli prodávat měny rozvojových zemí (a nejen měny, ale i ostatní aktiva), nýbrž je nakupovat. Hlavním argumentem je fakt, že silný dolar výrazně zlevnil možnost navýšit expozici v zemích se slibným potenciálem růstu. Navíc platí, že ona rally zelených bankovek nevydrží věčně.

„V současném tržním prostředí jsme se rozhodli do našeho portfolia přidat některá riziková aktiva rozvojových trhů,“ řekl pro server Economic Times Anders Faergemann ze společnosti PineBridge Investments, která globálně spravuje instrumenty v hodnotě 90,5 miliardy dolarů. „Vzestup výnosů amerických dluhopisů se totiž dost možná dostává do své poslední fáze s tím, jak se americká inflace blíží k vrcholu letošního roku,“ vysvětlil.

Nikko Asset Management či PineBridge Investments v tomto směru sází především na asijské trhy. Mezi jejich hlavní favority patří Thajsko, Malajsie, Indie a Indonésie. Největší pozornost se dostává tamním státním dluhopisům, u kterých byl, především v případě Indonésie, v posledních dnech pozorován poměrně citelný odliv kapitálu.

„Nedávnou korekci považujeme za příležitost k doplnění našeho portfolia asijských dluhopisů,“ uvedl Edward Ng z Nikko Asset Management. „Je nám však jasné, že k tomu bude nejprve potřeba, aby se stabilizovala úroveň amerických sazeb a výnosů,“ uzavřel.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter