Začátek roku 2019? Varování Applu či japonský flash crash

Začátek obchodování v roce 2019 poznamenaly další výprodeje na akciových trzích. I na těch měnových ale bylo živo. Pomohla tomu nejen nejistota ze zpomalení globální ekonomiky umocněná daty, ale i komentářem ze strany vedení společnosti Apple. Nadále pak pokračuje debata o americkém rozpočtu.

Zaměříme-li se na dění v České republice, včera byl zveřejněn index nákupních manažerů (PMI) z oblasti průmyslu za prosinec, který klesl nejen pod předchozí čísla, ale rovněž i pod očekávání analytiků, a to na 49,7 bodů. Propad z 51,8 bodů v listopadu je prvním sestupem pod hranici 50 bodů od července roku 2016.

„Prosincová data poukázala na zhoršení provozních podmínek poháněné poklesy objemů výroby i nových zakázek. Slabší zákaznická poptávka způsobila utlumení podnikatelské důvěry, roli sehrává i napětí v obchodě a problémy v automobilovém sektoru,“ uvedla Siân Jones, ekonomka společnosti IHS Markit, která výrobní průzkum v České republice zpracovává.

První obchodní den přinesl koruně oslabení. Na tom se projevila nejen výše zmiňovaná horší data, ale především výprodej měn regionu střední a východní Evropy ovlivněný oslabujícím eurem. Investoři tak v rámci aktuální nervozity na trzích prodávali měny považované za rizikovější a naopak nakupovali bezpečné přístavy.

Dnes nás v rámci domácí dění čeká zveřejnění bilance státního rozpočtu za rok 2018. Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,76 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,68 až 25,80 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,47 až 22,71 USDCZK.* 

Přesuneme-li se do zahraniční, relativně nízko je i PMI eurozóny, který dosáhl 51,4 bodů, a je tedy nejníže od února 2016. Včerejšek byl rovněž prvním dnem, kdy se evropským bankám nedostávalo likvidity z již ukončeného programu kvantitativního uvolňování. ECB ale avizovala, že nebude zvyšovat sazby minimálně až do léta, což může být pro především akciové trhy určitým „uklidňujícím“ prvkem.

ECB pomáhá brzdit špatnou náladu i rázným řešením špatné situace desáté největší italské banky Carige. Ta se dostala do problémů před měsícem, když se jí nepodařilo upsat akcie. ECB do vedení banky dosadila tři nucené správce, kteří by měli odvrátit kolaps a situaci stabilizovat.

Slovo měly ve středu i Spojené státy. Prezident Donald Trump prohlásil v rozhovoru s novináři, že na akciových trzích byla v prosinci „chyba“. Vše se prý vrátí zpět k růstu, jakmile se dořeší obchodní jednání s Čínou. Oči byly upnuté také na jednání o financích Spojených států, kde se dvě největší strany setkaly naposledy ve starém složení Kongresu. Jednání ale nakonec pro prezidenta kýžený výsledek nepřineslo. Dnes už budou demokraté posíleni a ve většině, což může finance odblokovat, ale navzdory plánu Trumpa na stavbu zdi na hranici s Mexikem.

Mimochodem, také čínský průmysl měřený indexem PMI se poprvé po roce a půl propadl po hranici 50 bodů a spolu s ním klesaly i čínské akcie. Otazníky nad vývojem čínské ekonomiky nahrály nejen dolaru, ale i japonskému jenu.

V rámci výčtu fundamentů podporujících nervozitu na světových trzích je potřeba zmínit i dopis investorům společnosti Apple. V něm CEO Tim Cook představil změnu výhledu pro první kvartál 2019 ve složení snížení odhadu tržeb z 89 miliard dolarů na 84 miliard, společně s tím také došlo na osekání hrubé marže z pásma 38-38,5 % na 38 %. Jedním z důvodů změn byla explicitně uvedená oslabující čínská poptávka, jež je dle slov Cooka poškozena především tlakem vyvíjeným v souvislosti s obchodním napětí mezi Čínou a USA.

Suma sumárum, evidentní zpomalování asijského a evropskému průmyslového segmentu v kombinaci s konkrétním varováním spojeným s Čínou během asijského obchodování podpořilo měny bezpečných přístavů. Citelný posun byl pozorován především u japonského jenu, který krátce zpevnil pod hranici 105 USDJPY. Tento pohyb lze však identifikovat jako tzv. „flash crash“ neboli situaci, kdy spíše než fundamenty sehrály roli technické parametry jako například nízká likvidita spojená s prázdninami a především likvidace stop lossů u short pozic jenu.

Dnešek bude na data spíše skoupý. Sledovat určitě budeme data organizace ADP o prosincovém vývoji na americkém trhu práce. Spojené státy zveřejní i ISM indexy, u kterých se ve většině očekávají slabší výsledky.

Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1357 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,59 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1345 do 1,1454 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

 

Newsletter